Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Policjanci z Proszowic odnaleźli XVI-wieczny obraz „Matki Boskiej z Dzieciątkiem”

Policjanci z Proszowic odnaleźli XVI-wieczny obraz figurujący w rejestrze zabytków. Chodzi o obraz „Matki Boskiej z Dzieciątkiem”. Zabytek został zlokalizowany w domu aukcyjnym w Warszawie. Tam mundurowi zabezpieczyli go w asyście służb kryminalnych.

Fot. materiały policji


Informacje o zaginięciu obrazu przekazał w czerwcu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie. Obraz figurował w rejestrze jako wyposażenie kościoła w Żębocinie w powiecie proszowickim. To tempera na desce w stylu gotycko – renesansowym, nieznanego autora. Jego wartość to kilkaset tysięcy złotych.
W celu ustaleniu okoliczności zniknięcia dzieła i odzyskania go, funkcjonariusze zaczęli sprawdzać m.in. punkty handlu dziełami sztuki. "W toku dochodzenia ustalono, że obraz jest w wystawiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych" - podał Gleń.

W drugiej połowie września funkcjonariusze pojechali do Warszawy, gdzie dokonali zabezpieczenia obrazu i przeprowadzili jego oględziny. Następnie przekazali go do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach.

Trwa wyjaśnienie okoliczności zdarzenia, a dochodzenie w sprawie prowadzi krakowska prokuratura rejonowa. "Z uwagi na dobro postępowania i trwające nadal ustalenia dotyczące okoliczności utraty tego dzieła sztuki, nie podajemy więcej szczegółów na temat tej sprawy" - wskazał rzecznik policji.

Fot. materiały policji

Dochodzenie wszczęte zostało przez proszowickich policjantów. W celu ustaleniu okoliczności zniknięcia dzieła i odzyskania go funkcjonariusze zaczęli sprawdzać m.in. punkty handlu dziełami sztuki.
W toku dochodzenia ustalono, że obraz jest w wystawiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych

- podał rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

W drugiej połowie września funkcjonariusze pojechali do Warszawy, gdzie dokonali zabezpieczenia obrazu i przeprowadzili jego oględziny. Następnie przekazali go do depozytu Muzeum Archidiecezjalnego w Kielcach.

Trwa wyjaśnienie okoliczności zdarzenia, a dochodzenie w sprawie prowadzi krakowska prokuratura rejonowa.

Z uwagi na dobro postępowania i trwające nadal ustalenia dotyczące okoliczności utraty tego dzieła sztuki, nie podajemy więcej szczegółów na temat tej sprawy

- wskazał rzecznik policji.
Autor:
Dominika Kossakowska

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię