Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Myślenice podsumowały nabór wniosków do gminnego programu wymiany pieców

  • Kraków
  • date_range Środa, 2021.05.19 07:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:02 )
Chęć uzyskania dopłaty zgłosiło 336 osób. Większość pierwszego dnia, kiedy to przed urzędem miasta ustawiały się długie kolejki. Milion złotych przeznaczony na dofinansowanie nie wystarczył. Gmina zamierza więc dołożyć kolejne 500 tysięcy.

Kolejka przed urzędem miasta w Myślenicach w pierwszy dzień składania wniosków. / Fot. Maciej Skowronek

- Ja się cieszę. To pokazało, jak ważny był ten program. Trzeba go kontynuować w następnych latach. Będziemy chcieli zaspokoić 100% z tych 336 wniosków. Pewnie na sesji pod koniec miesiąca będziemy zabezpieczać dodatkowe środki, żeby nikt nie odszedł z kwitkiem - mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka. Po dokładnej analizie okaże się, kto załapie się na dofinansowanie już teraz, a kto będzie musiał poczekać na kolejne pieniądze w budżecie.

Burmistrz Szlachetka przypomina też, że cały czas działa rządowy program "Czyste Powietrze", w którym pieniędzy nie brakuje i który umożliwia dopłaty nie tylko do wymiany pieca, ale również do ocieplenia budynku.

Myślenice są tymczasem w czołówce zainteresowania rządowym programem "Czyste Powietrze". Podkrakowska gmina jest na drugim miejscu w Małopolsce pod względem liczby złożonych wniosków. "Liderem jest Kraków, a my jesteśmy za nim. Kraków ma 947 wniosków, Myślenice 594 wnioski. To nie jest zaskoczenie. To efekt ciężkiej pracy i wizji. Jestem mieszkańcem Myślenic. Mieszka tu moja rodzina, przyjaciele, znajomi. Uwielbiam aktywny tryb życia. Chcę oddychać czystym powietrzem. Były spotkania w sołectwach. Zmieniamy podejście. Nie robimy wszystkiego za ludzi, ale pokazujemy jak to zrobić, dajemy narzędzia" - mówi ekodoradca gminy Myślenice, Dariusz Zborowski.

Urzędnicy i ekodoradcy przyznają jednak, że liczby wniosków o dofinansowanie nie rzucają na kolana. Dlatego zachęcają, by korzystać z programu "Czyste Powietrze". Po poradę można przyjść do gminnych ekodoradców. Można uzyskać dofinansowanie nawet w wysokości 30 tysięcy złotych. W sumie budżet programu wynosi 103 miliardy.

Według szacunków w Myślenicach do likwidacji mogą być nawet 4 tysiące starych pieców.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Maciej Skowronek/ko

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię