- Ja się cieszę. To pokazało, jak ważny był ten program. Trzeba go kontynuować w następnych latach. Będziemy chcieli zaspokoić 100% z tych 336 wniosków. Pewnie na sesji pod koniec miesiąca będziemy zabezpieczać dodatkowe środki, żeby nikt nie odszedł z kwitkiem - mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka. Po dokładnej analizie okaże się, kto załapie się na dofinansowanie już teraz, a kto będzie musiał poczekać na kolejne pieniądze w budżecie.

Burmistrz Szlachetka przypomina też, że cały czas działa rządowy program "Czyste Powietrze", w którym pieniędzy nie brakuje i który umożliwia dopłaty nie tylko do wymiany pieca, ale również do ocieplenia budynku.

Myślenice są tymczasem w czołówce zainteresowania rządowym programem "Czyste Powietrze". Podkrakowska gmina jest na drugim miejscu w Małopolsce pod względem liczby złożonych wniosków. "Liderem jest Kraków, a my jesteśmy za nim. Kraków ma 947 wniosków, Myślenice 594 wnioski. To nie jest zaskoczenie. To efekt ciężkiej pracy i wizji. Jestem mieszkańcem Myślenic. Mieszka tu moja rodzina, przyjaciele, znajomi. Uwielbiam aktywny tryb życia. Chcę oddychać czystym powietrzem. Były spotkania w sołectwach. Zmieniamy podejście. Nie robimy wszystkiego za ludzi, ale pokazujemy jak to zrobić, dajemy narzędzia" - mówi ekodoradca gminy Myślenice, Dariusz Zborowski.

Urzędnicy i ekodoradcy przyznają jednak, że liczby wniosków o dofinansowanie nie rzucają na kolana. Dlatego zachęcają, by korzystać z programu "Czyste Powietrze". Po poradę można przyjść do gminnych ekodoradców. Można uzyskać dofinansowanie nawet w wysokości 30 tysięcy złotych. W sumie budżet programu wynosi 103 miliardy.

Według szacunków w Myślenicach do likwidacji mogą być nawet 4 tysiące starych pieców.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Maciej Skowronek/ko