- To nowoczesne muzeum narracyjne. Prezentujemy trzy wystawy. Pierwsza to historia Myślenic. Mówimy o powstaniu miasta, pokazujemy zabytki archeologiczne. Druga wystawa to "Myśleniczan walka o niepodległość" - opowieść o tragedii dwóch wojen światowych. Trzecia wystawa to "Myśleniczan walka o demokrację". Tu mówimy o kontynuacji walki przez żołnierzy niezłomnych, ale też o budowie demokracji ludowej i życiu codziennym w czasie PRL. Tak przez stan wojenny i zimną wojnę dochodzimy do roku 1989 - opowiada dyrektor placówki, Łukasz Malinowski.

Jak na nowoczesną ekspozycję przystało, tradycyjny sposób prezentowania pamiątek łączy się z elementami multimedialnymi. "Opowiadamy o wielkich tematach oczami zwykłych mieszkańców Myślenic. Z perspektywy lokalnej opowiadamy o wielkiej historii. Zwiedzanie będzie trwało około 1,5 godziny. W części głównej jest przekaz uproszczony. Są jednak rozszerzone treści dla zaawansowanych zwiedzających. Nawet trzy godziny można tu spędzić"   - mówi dyrektor Malinowski.

Muzeum Niepodległości w Myślenicach wybudowano w 2018 roku. Do nowego budynku przeniesiono zbiory z Domu Greckiego, który był siedzibą muzeum regionalnego.

Przez trzy lata trwało tworzenie docelowej wystawy prezentującej historię miasta.