Informacje o gwarancji pięcioletniego finansowania Krakowskiego Festiwalu Filmowego (KFF) przekazała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury UMK Katarzyna Olesiak.

62. Krakowski Festiwal Filmowy coraz bliżej!

Wtorek, 2022.05.24

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara - nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Festiwal kwalifikuje także do nagród BAFTA w kategoriach krótkiego dokumentu i fabuły. Kwalifikację do najważniejszych nagród filmowych otrzymują laureaci konkursów, organizowanych w ramach KFF.

Festiwalowe konkursy to: Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny o Złoty Róg; Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowy o Złotego Smoka; Konkurs Polski o Złotego Lajkonika; Międzynarodowy Konkurs Filmów Muzycznych.

62. przegląd rozpocznie się w niedzielę. Wśród filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata silną reprezentację będą miały polskie produkcje, które wezmą udział we wszystkich czterech festiwalowych konkursach, a także prezentowane będą podczas cykli specjalnych. O nagrody w międzynarodowych konkursach zawalczy łącznie 12 tytułów polskich.

Filmy prezentowane będą przez tydzień w krakowskich kinach. Łącznie w ramach pokazów konkursowych i w specjalnych cyklach publiczność zobaczy ponad 190 obrazów z całego świata.

Dyrektor biura programowego KFF Barbara Orlicz-Szczypuła poinformowała, że szczególne miejsce w tegorocznej edycji zajmie kinematografia czeska i ukraińska. Najnowsze czeskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe zostaną pokazane w ramach cyklu „Fokus na Czechy”. Kultowe czeskie dobranocki będą czekać w plenerowym kinie Pod Wawelem.

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą również twórcy ukraińscy – w ramach 62. KFF odbędzie się Docudays UA – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka, największe tego typu wydarzenie w Ukrainie. Tegoroczny miał się rozpocząć 25 marca w Kijowie. Z powodu wojny jest to niemożliwe. W Krakowie Docudays UA odbędzie się w miejscu o symbolicznej nazwie – w kinie Kijów.

2 stycznia 2022 r. zmarł fiński reżyser i producent Jarmo Jaaskelainen. Miesiąc wcześniej, 2 grudnia 2021, Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej zdecydowała o przyznaniu mu nagrody Smok Smoków za wkład w rozwój światowego kina dokumentalnego. Podczas festiwalu odbędzie się retrospektywa twórczości laureata z udziałem jego najbliższej rodziny i współpracowników.

Od niedzieli do 5 czerwca KFF odbywać się będzie na żywo. Od 3 do 12 czerwca – online.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu miasta Krakowa, dzięki finansowaniu z UE, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.