Zgodnie z informacjami przekazanymi we wtorek przez rzecznika prasowego Zarządu Inwestycji Miejskich Jana Machowskiego, realizacja zadania, wartego 4 257 189 zł brutto, ma się zakończyć w 20 miesięcy od podpisania umowy, czyli w połowie 2023 r. ZIM podpisało umowę na wykonawstwo z firmą ATB Przedsiębiorstwo Budowlano Inżynieryjne Tomasz Adamczyk. Autorem projektu budowlanego jest pracownia BP Projekt Kazimierz Butelski. Nim jednak wykonawca przystąpi do robót budowlanych, konieczne będzie opracowanie projektu wykonawczego, na podstawie wydanego w 2017 r. pozwolenia na budowę - przygotowanie projektu wykonawczego ma się zakończyć jesienią przyszłego roku. Potem wykonawca rozpocznie prace w terenie.

Nowy pawilon będzie liczył 700 mkw. W parterowym obiekcie, oprócz pomieszczeń z wybiegami dla zdrowych kotów, będzie pokój obserwacji w kierunku wścieklizny, recepcje, pomieszczenia techniczne, toalety. Zostaną wybudowane nowe instalacje. Część nowego obiektu znajdzie się w miejscu rozebranej starej zabudowy. Pawilon zostanie połączony z istniejącymi obiektami za pomocą dwóch ciągów komunikacyjnych.

"To bardzo potrzebna inwestycja. Większa powierzchnia pozwoli na rozładowanie obecnego zagęszczenia" - powiedział PAP Szymon Ziemka, kierownik schroniska prowadzonego przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ).

Obecnie w schronisku jest 368 kotów, czekających na adopcje. Dla kotów przeznaczonych jest tu 16 pomieszczeń, ale z powodu nadmiaru tych zwierząt zaadaptowane zostały dla nich także pomieszczenia dla psów - łącznie koty zajmują ok. 30 pomieszczeń.

Na adopcję czekają 233 psy.