"Bardzo staramy się, by nasze propozycje spodobały się mieszkańcom, a Grzegórzki stały się chętnie odwiedzanym miejscem na mapie kulturalnej Krakowa" - podkreślił Claus Heimes, dyrektor Goethe-Institut.

Obchody 30-lecia kierowanej przez niego instytucji rozpoczną się od czwartkowego wydarzenia multimedialnego, w trakcie którego tancerze - pod opieką niemieckiego choreografa Bena J. Riepe - zaproszą gości do niecodziennego zwiedzania nowej siedziby instytutu. Twórcy zaaranżują jego pomieszczenia i właśnie tym szlakiem podążać będą zwiedzający. Chętni do wzięcia udziału w tym wydarzeniu proszeni są o przesłanie zgłoszenia na adres: agnieszka.marecka@goethe.de.

Kolejnego dnia atrakcje czekają na miłośników sztuki - w piątkowy wieczór odbędzie się wernisaż wystawy "If there is no war today, it doesn't mean there is NO war" w galerii "Kuns(z)t". Swoje prace zaprezentują artystki: Alevtina Khakhidze, Kateryna Alijnyk, Kinder Album i Sana Shahmuradova. Na ekspozycji zobaczymy zapis emocji i uczuć, towarzyszących twórczyniom w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w trakcie których w Ukrainie toczy się brutalna wojna.

Początek weekendu to czas dla dzieci, dla których instytut przygotował gry i zabawy. W sobotę w plenerowej bibliotece najmłodsi goście znają interaktywne książki językowe i inne przygotowane specjalnie dla nich atrakcje. Przed południem w dawnej siedzibie instytucji na krakowskim Rynku zorganizowana zostanie gra miejska "Go! ethe, czyli Pierwsza Narodowa Ekspedycja z Rynku Głównego na Grzegórzki". Na jej zwycięzców czekają nagrody, a wszyscy chętni do wzięcia w jej udziału proszeni są o zgłoszenia pod adresem: wojciech.dzido@goethe.de. Sobotnia część obchodów zakończy się transmisją na żywo koncertu Berlińskich Filharmoników z amfiteatru Waldbuhne.

Dla tych, którzy mają już plany na najbliższe dni, ale chcieliby uczestniczyć w jubileuszu, krakowscy germaniści przygotowali spacer literacki. Śladami ulubionych autorów i autorek wyruszyć można w dowolnym momencie, a pomocna przy tym mapka dostępna do pobrania jest pod linkiem: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/kra/bib/gol.html

Instytut, który przez wiele lat mieścił się przy Rynku, znalazł nową siedzibę przy ul. Podgórskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Kazimierz. W ceglanym budynku znajdują się nowoczesne sale edukacyjne, a także wielofunkcyjne pomieszczenia, takie jak bogato wyposażona biblioteka. Będzie ona pełniła funkcję zarówno wypożyczalni, jak i sali koncertowej i kinowej oraz sali, w której odbywać będą się wydarzenia literackie i dyskusyjne. To tam bezpłatnie korzystać można z ponad 8,5 tys. tytułów w języku niemieckim, z dziedzin takich tak literatura piękna i popularnonaukowa, czy klasyka i nowości na niemieckim rynku wydawniczym; uczyć będzie można się też z materiałów przeznaczonych do nauki do egzaminów językowych.

Goethe-Institut tradycyjnie skupia się bowiem na działalności edukacyjnej, czyli prowadzeniu kursów i przygotowaniu do egzaminów, zarówno w siedzibie, jak i w formule online.