Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków: ponad 200 mieszkańców Swoszowic protestowało przeciwko budowie drogi S7

Nie chcą dewastacji swojej dzielnicy - Swoszowic. Ponad 200 osób uczestniczyło w proteście przed Urzędem Miasta Krakowa. Przyszli, ponieważ przeraziła ich przedstawiona na początku roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad mapa terenów - korytarzy przebiegu - branych pod uwagę w kwestii budowy drogi ekspresowej S7 z Krakowa do Myślenic, która ma odciążyć i zastąpić na tym odcinku Zakopiankę.

Fot. Katarzyna Jabłońska

Posłuchaj relacji Katarzyny Jabłońskiej

To kolejny protest w tej sprawie. Przeciwni budowie drogi w swoim sąsiedztwie są też mieszkańcy gmin pomiędzy Krakowem a Myślenicami, a także mieszkańcy okolic Wieliczki - te lokalizacje dla drogi Generalna Dyrekcja także bierze pod uwagę.

Rada Miasta Krakowa stanęła po stronie mieszkańców w sporze z Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Radni przegłosowali rezolucję do inwestora i Ministerstwa Infrastruktury o zaprzestanie projektowania jakiegokolwiek wariantu "nowej zakopianki" na terenie Krakowa.

Mieszkańców przeraziła przedstawiona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad mapa terenów branych pod uwagę w projektowaniu odcinka S-7 pomiędzy Krakowem, a Myślenicami. Przed Urząd Miasta przyszło ich ponad dwustu. Martwi ich, że większość branych pod uwagę tak zwanych "korytarzy dla przebiegu trasy" przechodzi przez teren ich dzielnicy.

Wcześniej podobne protesty organizowali już mieszkańcy Gmin pomiędzy Krakowem a Myślenicami, a także okolic Wieliczki, gdzie Generalna Dyrekcja też dopuszcza możliwość budowy drogi. Tymczasem p.o. dyrektora GDDKiA Tomasz Żuchowski tłumaczy, że nic nie jest jeszcze przesądzone.

My pokazaliśmy tylko 6 możliwych korytarzy, nie jest to przebieg przez konkretne działki, nieruchomości, tylko pasy o szerokości 5 km, na których bazie ta droga mogłaby potencjalnie powstać.

W wyniku dyskusji radni przyjęli rezolucję do Generalnej Dyrekcji i Ministerstwa Infrastruktury o rezygnacje z jakichkolwiek prac przygotowawczych i projektowych na terenach Swoszowic. Chodzi o 5 z sześciu wariantów korytarzy.

Radni podnieśli, że o budowie drogi mówi się od dawna, dotychczas trasa miała iść w stronę Skawiny przez tereny bardziej rolnicze, a nie mieszkalne.

Miasto, za zgodą GDDKiA wycofało się ze wszystkich rezerw drogowych. Wyrazili zgodę na zajęcie rezerw terenowych i puszczenie pod zabudowę. I tak miasto zrobiło. Co więcej, wszystkie plany miejscowe, które są uchwalane w południowej części Krakowa, dopuszczają kolejne obszary zabudowy jednorodzinnej.

- mówi Grzegorz Stawowy z Klubu radnych Platforma-Koalicja Obywatelska.

Nawet dzisiaj mogą być wydawane pozwolenia na budowę na terenach, na których za chwilę GDDKiA może wytyczyć sobie przyszłą drogę ekspresową

- mówi Michał Starobrat z Klubu radnych Nowoczesny Kraków.

Jak wyjaśnia Generalna Dyrekcja-budowa drogi S-7 w stronę Skawiny spowodowałaby, że trasa nie byłaby konkurencyjną dla obecnej bardzo już obciążonej zakopianki. Jest też otwarta na społeczne propozycje przebiegu trasy.

Będziemy szukali takiego rozwiązania, który znajdzie konsensus społeczny. Trudno na siłę uszczęśliwiać ludzi


- mówi Pałasiński i przypomina, że na dalszych etapach prac projektowych planowane są szerokie konsultacje społeczne.

Tematy:
Autor:
Katarzyna Jabłońska

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3415324

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię