Jak wskazał dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy, koncert jubileuszowy w krakowskim Centrum Kongresowym ICE jest wizytówką dzisiejszego oblicza PWM. „Wydawnictwa, które z jednej strony zajmuje się przeszłością, ale także w sposób twórczy wskazuje tropy do podjęcia na przyszłość” - wyjaśnił.

Podczas koncertu „Wielkie spotkania” na jednej scenie wystąpili artyści znani ze sceny klasycznej, jazzowej i rozrywkowej: skrzypek, kompozytor i aranżer Adam Bałdych, pianista jazzowy Krzysztof Herdzin i saksofonista jazzowy Adam Pierończyk, a także Adam Sztaba – artysta balansujący na pograniczu gatunków. Towarzyszył im wokalista Igor Herbut. Z solistami zagrała Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Marka Mosia.

Podczas wydarzenia zabrzmiały utwory ikonicznych polskich kompozytorów w reinterpretacjach współczesnych twórców, którzy wzięli na warsztat dzieła Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego.

„Pięciu gigantów polskiej muzyki rezonuje w myśli i w twórczej reinterpretacji znakomitych współczesnych twórców, którzy mierzą się z przeszłością i pokazują, w jaki sposób możemy karmić się tą muzyką, którą wszyscy znamy, ale także przedstawią ją w nieco innym świetle” - ocenił dyrektor PWM.

Według przedstawicieli wydawnictwa nie bez powodu koncert jubileuszowy odbywa się w Krakowie – to tutaj w 1945 roku Tadeusz Ochlewski zdecydował się otworzyć Polskie Wydawnictwo Muzyczne, obecnie jedną z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce. Od tego czasu oficyna specjalizuje się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Posiada także markę fonograficzną Anaklasis i wydaje czasopismo „Ruch Muzyczny”.