Rok akademicki jeszcze się nie rozpoczął, a niektóre uczelnie wprowadzają pierwsze cięcia i ograniczenia. Wiemy na pewno, że na Uniwersytecie Ekonomicznym zostaje zamknięty uczelniany basen.

To jest trudna decyzja, to jest bardzo nowoczesny basen. Zamknięcie basenu na semestr da nam ok. miliona złotych oszczędności. Innego rodzaju oszczędności to te dotyczące automatyzacji sterowania oświetleniem, innego rodzaju żarówki, obniżenie temperatury w pomieszczeniach, mniejsze użycie materiałów. To są rzeczy, które w stali roku dadzą nam ok. 3 i 3,5 mln zł - mówił Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Uczelnia te dodatkowe 3 miliony złotych chce przeznaczyć na podwyżki dla pracowników uczelni.

Równie źle sytuacja ma się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak mówi rzecznik uczelni, wpłynęła już nowa oferta na ogrzewanie budynków UJ, która zakłada podwyżkę siedmiuset procent względem ubiegłych lat. W związku z tym, niewykluczone że nauka na UJ będzie odbywać się w skróconym wymiarze. Obniżone mają być też temperatury w salach.

Oferta, która zmroziła nas wszystkich. Rozważamy takie rozwiązanie, żeby dydaktyka była prowadzona przez 4 dni, żeby w jednym dniu można było zamykać budynki – mówi Adrian Ochalik, rzecznik uczelni.

Nieco optymistyczniej w przyszłość patrzą władze Politechniki Krakowskiej. Tutaj na razie nie ma jeszcze konkretnych zapowiedzi cięć, jednak pracownicy uczelni, jak i studenci z początkiem października mają dostać konkretne wytyczne, jak oszczędzać energię.

- Na szczęście my nie ma basenu, więc nie musieliśmy tak drastycznie zadziałać. Na razie wydaje się, że damy radę, oszczędzając i próbując negocjować jak najniższe ceny, ale trudno w tym momencie przewidywać, jak się to będzie rozwijać - mówi rzeczniczka uczelni Małgorzata Syrda Śliwa.

Mimo wzrostu cen za energię nauki zdalnej, ani zamykania poszczególnych budynków nie przewiduje też Akademia Górniczo-Hutnicza. Chociaż ta uczelnia również czeka na rozstrzygnięcie nowego przetargu na dostawę energii, który ma się rozstrzygnąć już w październiku.