Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Brzegi i Kokotów 5 lat później...

W Radiu Kraków sprawdzamy jak 5 lat po Światowych Dniach Młodzieży zmieniły się Brzegi w gminie Wieliczka i sąsiadujący z nimi Kokotów. Na Campusie Misericordiae zgromadziło się 2.5 mln pielgrzymów z całego świata, którzy przyjechali, by spotkać się z papieżem Franciszkiem.

fot: B. Bujas

Największe zmiany widać w stale poszerzającej się Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Znajduje się tam 10 dużych budynków, a kolejnych 8 jest w budowie. Jak informuje burmistrz Wieliczki Artur Kozioł - aktualnie w tym miejscu pracuje 1600 osób. Jest 26 firm.
W sumie Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej to około 200 hektarów, do których w przyszłym roku należy doliczyć kolejnych 300 w miejscowości Węgrzce Wielkie, tam trwają już prace przygotowawcze. Obszar strefy zajmują nie tylko magazyny, ale rozległe tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi
Potwierdzają to również pracownicy strefy aktywności gospodarczej. Panowie Sebastian i Jacek pracują tam od roku, którzy potwierdzają, że to miejsce - gdzie kiedyś były bagna - zaczęły tętnić życiem.
Pamiątką po Światowych Dniach Młodzieży jest także Dzienny Ośrodek Wsparcia Dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych. W placówce od poniedziałku do piątku  może przebywać nawet 45 osób, ze względu na pandemię jest ich około 30. Podopieczni od  8 do 16 mogą uczestniczyć w różnych zajęciach. Są też dwa posiłki,  w tym ciepły obiad. Podopieczni mówią o tym miejscu - to nasz drugi dom.
Jak tłumaczy kierownik ośrodka Joanna Sudek - na piętrze znajdują się natomiast mieszkania chronione. Tam są kierowane osoby w trudnej sytuacji życiowej.
Ale patrząc z perspektywy Światowych Dni Młodzieży jest jeszcze jeden plus: to infrastruktura drogowa i nowe budynki mieszkalne. Mieszkańcy podkreślali też, że wielu z nich przyjęło pielgrzymów do swoich domów. Jak przekonywali - to wspomnienia na długie lata. Teraz cieszą się, że jest czysto, elegancko, budują się nowe domy.
Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię