Wydarzenie to łączy urologię z kulturą; ma działać na rzecz profilaktyki i – poprzez wydarzenia muzyczne w programie – zachęcać do badań, zdrowego stylu życia, przełamywać tabu związane z chorobami układu moczowego.

„Nowotwory układu moczowego stanowią aż 25 proc. liczby wszystkich nowotworów. Najczęściej występuje rak prostaty, potem nowotwory pęcherza i na trzecim miejscu są nowotwory nerki. Nie sposób zapobiec wszystkim chorobom, ale wielu można uniknąć, np. nie palić papierosów” – powiedział na piątkowej konferencji prasowej prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, pomysłodawca Festiwalu KultURO.Dzień otwarty w poradni urologicznej Szpitala im. Żeromskiego odbędzie się 24 września, w godzinach 8-12. Porady będą udzielane tylko zarejestrowanym wcześniej pacjentom. Na bezpłatną konsultację można zarejestrować się, dzwoniąc w dniach 21-23 września w godzinach 9-12 pod numer telefonu 12 622 95 29.

Dzień otwarty w poradni urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego odbędzie się 1 października, w godzinach 9-12. Porady będą udzielane tylko zarejestrowanym wcześniej pacjentom. Na bezpłatną konsultację można zarejestrować się, dzwoniąc w dniach 26-30 września w godzinach 12–14 pod numer telefonu 12 400 25 41.

Nie zabraknie także konsultacji telefonicznych. Od 26 do 30 września dla mieszkańców Krakowa będzie działała specjalna infolinia. W godz. 12-14 będzie dyżurował i odpowiadał na pytania lekarz urolog. Każdy będzie mógł zadzwonić na numer telefonu 459 595 566.

Festiwal zainauguruje 24 września koncert rockowy w klubie muzycznym Forty Kleparz. Wystąpią prof. Piotr Chłosta (gitara), Marek Piekarczyk, Piotr Cugowski, Janusz Grzywacz i formacja Trzynasta W Samo Południe z Wrocławia. Wstęp bezpłatny. W programie festiwalu znajdą się także lekcje prozdrowotne w szkołach i konkurs plastyczny.

KultURO jest częścią międzynarodowej kampanii Tydzień Urologii promującej profilaktykę urologiczną.