Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Berlinka" odkrywa swoje skarby

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.05.31 15:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:15 )
Zbiory Pruskiej Biblioteki Państwowej zdeponowane w Bibliotece.
Jagiellońskiej doczekały się naukowego opracowania. To co zobaczyli naukowcy zapiera dechSkarby tak zwanej "Berlinki" ujrzały światło dzienne. w piersiach. Kontrowersje wokół tego zbioru nie cichną i zapewne długo będą trwać. To zbiór druków, inkunabułów i starodruków. Najstarsze pochodzą z VIII wieku. Który rękopis można uznać za najcenniejszy? Doktor Piotr Tylus z Instytutu Filologii Romańskiej UJ wahał się tylko przez chwilę. To XV-wieczny rękopis wykonany dla znanego bibliofila z otoczenia książąt burgundzkich. Kolejny w prywatnym rankingu doktora Piotra Tylusa to rękopis dotyczący historii Świętego Gralla oraz opowieści o życiu Aleksandra Wielkiego. Badania romańskich rekopisów z kolekcji "Berlinki" prowadzili krakowscy naukowcy skupieni w grupie FIBULA. To łacińska nazwa klamry używanej w oprawach. Ma to także znaczenie kulturowe - jako klamra spinająca tradycje Europy.

(Tomasz Müller)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

530995

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię