Dlaczego warto wybrać kantor internetowy lub giełdę walutową?

Obecnie waluty można wymieniać przez Internet za pośrednictwem kantoru online lub walutowej giełdy społecznościowej. Platformy te działają nieco inaczej, ale zapewniają praktycznie ten sam zestaw korzyści, czyli dużą wygodę, wysokie bezpieczeństwo, szybką realizację transakcji, a przede wszystkim świetne kursy walutowe (spread zwykle nie przekracza 1%). Te ostatnie są o wiele korzystniejsze niż w kantorach stacjonarnych czy oddziałach banków, co samo w sobie stanowi wystarczający powód, by zainteresować się internetową wymianą walut.

Jak wygląda wymiana walut przez Internet?

Aby wymienić środki w kantorze internetowym lub na giełdzie, musisz przede wszystkim zarejestrować się w darmowym systemie wybranego usługodawcy. Na każdej platformie może to wyglądać nieco inaczej, ale wszędzie proces jest realizowany wyłącznie drogą internetową, a do tego jest bardzo prosty i zajmuje dosłownie kilka minut. Wystarczy podać swoje dane osobowe i kontaktowe, a następnie zweryfikować swoją tożsamość (czasem jest to wymagane dopiero przed wykonaniem pierwszej transakcji). 

Po zalogowaniu się do platformy, za pomocą kilku kliknięć można nabyć bądź sprzedać złotówki, euro, dolary lub inną walutę. Co ważne, o ile w przypadku kantoru transakcja walutowa jest zawiązywana bezpośrednio z usługodawcą, tak platforma społecznościowa służy do wymieniania walut z innymi użytkownikami. Niemniej od strony technicznej samo składanie zleceń zakupu i sprzedaży wygląda bardzo podobnie. Należy podać kwotę nabywanej lub sprzedawanej waluty, a także ewentualnie kurs, po jakim ma zostać zrealizowana transakcja (w części kantorów można skorzystać jedynie z bieżącego kursu).

Kantor internetowy a giełda społecznościowa

To, który sposób wymiany online wybierzesz, nie ma większego znaczenia, przy czym warto podkreślić, że giełdy często mają nieco korzystniejsze kursy w weekendy. Co więcej, w odróżnieniu od części kantorów co do zasady są czynne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Z drugiej strony, kantory zwykle mają bogatszą ofertę walut, a czasem są również dostępne z poziomu serwisu transakcyjnego banku (kilka polskich banków ma własne kantory internetowe z atrakcyjnymi kursami).

Zarówno społecznościowe giełdy walutowe, jak i kantory online nierzadko dają możliwość korzystania również z innych funkcji: wykresów cen walut, alertów walutowych, aplikacji mobilnej, a nawet karty wielowalutowej.

Duży wybór walut i atrakcyjne kursy 

Warto wiedzieć, że niektóre kantory i giełdy udostępniają jedynie kilka najważniejszych walut, ale są też takie, w których dostępnych jest ich ponad dwadzieścia. Jeśli zatem zależy Ci na zakupie jakichś mniej popularnych walut, np. kun chorwackich, koron norweskich, bahtów tajskich czy dolarów nowozelandzkich, to bez problemu znajdziesz platformę, która posiada je w ofercie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że część serwisów wymaga posiadania rachunku w nabywanej walucie, a część umożliwia korzystanie z portfela walutowego, który pozwala dokonywać transakcji bez udziału konta walutowego.

Wybierając platformę walutową, należy zwrócić uwagę nie tylko na dostępne waluty, ale również na stronę kosztową. Choć różnice w spreadach nie są aż tak duże, to jednak przy transakcji na większą kwotę mogą one odczuwalnie wpłynąć na jej opłacalność. Dlatego warto przejrzeć dostępne w Internecie rankingi ofert z wymianą walut i znaleźć najtańszy kantor internetowy.