Ekodoradcy to prawdziwi ambasadorzy czystego powietrza w Małopolsce. Nie tylko udzielają pomocy w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie, wyborze źródeł ogrzewania i przestrzegania przepisów uchwał antysmogowych, ale również organizują spotkania z mieszkańcami oraz z lokalnymi liderami (lekarzami, księżmi, sołtysami, strażakami) i edukują młodzież w szkołach i przedszkolach. Przygotowują artykuły w prasie i publikacje w internecie. Wychodzą też w teren - prowadzą badania budynków kamerą termowizyjną oraz kontrole palenisk.

W myśl obowiązującego od roku Programu Ochrony Powietrza, od 2023 roku opalanie węglem lub drewnem będzie możliwe w Małopolsce tylko w kotłach, które spełniają normy emisyjne. A więc nowoczesnych urządzeniach, spełniających wymagania ekoprojektu. Mieszkańcy mają niewiele ponad rok na wymianę kopciuchów. To już naprawdę ostatni dzwonek, aby skorzystać z dostępnych programów dofinansowania do wymiany kotłów. W przyszłości, po zakończeniu tych programów, konieczna będzie wymiana urządzeń we własnym zakresie. Wymiana pieca na paliwo stałe to jednak tylko jeden ze sposobów, aby zwiększyć efektywność energetyczną swojego domu oraz …obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

Istnieje kilka programów wspierających modernizację ogrzewania. Państwowy program Czyste Powietrze, w którym można uzyskać dotację na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu to do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i do 37 tys. zł w poziomie podwyższonym; ulga termomodernizacyjna umożliwiająca odliczenie od podatku kosztów termomodernizacji do 53 tys. zł; czy program Mój Prąd, w ramach którego można uzyskać pomoc z finansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Z którego z programów skorzystać? Jak się do tego zabrać? Jakie warunki trzeba spełnić? Na te i inne pytania odpowie ekodoradca, który jest najlepszym źródłem informacji o dostępnych formach modernizacji i pomocy finansowej. To osoba, która pracuje dla mieszkańców – przyjedzie nawet do domu, aby doradzić w wymianie pieca na ekologiczny, ociepleniu domu lub skorzystaniu z alternatywnych źródeł energii. Pomoże w wypełnieniu dokumentów potrzebnych do otrzymania dotacji oraz jej rozliczeniu.

Warto znaleźć swojego ekodoradcę i skorzystać z jego wiedzy! Już czas!