Burzliwie zapowiadała się sesja małopolskiego sejmiku 4 lipca.  Radni mieli głosować w sprawie petycji złożonych przez dwie gminy z powiatu suskiego - Budzów i Stryszawę.
Samorządy, podobnie jak Cech Zdunów Polskich i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece, chcą dłuższego użytkowania kopciuchów i zniesienia zakazu palenia drewnem w Krakowie. Na sesji sejmiku byli przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego, którzy wywiesili duży baner z napisem "POWIETRZE". 

"Zakaz palenia kopciuchami powinien być wprowadzony natychmiast. Dlaczego mieszkańcy innych miejscowości w Małopolsce niż Kraków mają czekać dłużej na to, żeby oddychać powietrzem, które spełnia normy jakości i które jest bezpieczne dla życia i zdrowia. Nie mamy na to czasu" - mówi Radiu Kraków Magdalena Kozłowska z PAS.

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej właściciele kotłów na węgiel i drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej 3. klasy, muszą je wymienić do końca roku.

W przypadku pieców i kominków - od przyszłego roku będzie możliwe używanie tylko tych urządzeń, które mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Te, które nie spełniają wymagań - muszą zostać wymienione lub wyposażone w specjalne filtry.