Jedno ze spotkań poprowadził biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny, który nawiązał do motta tegorocznej pielgrzymki "Twórcza odwaga" z listu papieża Franciszka na Rok Świętego Józefa. Zwrócił uwagę na znaczenie wspólnego spotkania mężczyzn, wzajemnego wspierania się i wspólnego odnajdywania drogi. "Byśmy przestali się bać, ale poszli w pozytywną stronę i nabrali odwagi do twórczego działania" - mówił biskup Artur Ważny. Jak dodał, wówczas rodzi się również odpowiedzialność za Kościół.

Inny z prelegentów, duszpasterz wspólnot męskich ksiądz Adam Rybicki podkreślił, że twórcza odwaga to nie tylko spełnianie określonych ról społecznych czy ewangelizacja, lecz także zmierzenie się z samym sobą. "Twórcza odwaga w podejściu do tego, co jest też we mnie, do moich lęków, do moich słabości, bólu, do uzależnień, do mojego grzechu" - wyliczał ksiądz Rybicki. Zaznaczył, że - towarzysząc mężczyznom jako kierownik duchowy - zauważa potrzebę twórczej odwagi, by mogli zmierzyć się ze swoimi słabościami, by je zauważyć, przyjąć, zintegrować i oddać je Chrystusowi, który lęki potrafi zamienić w moc.

Warsztaty można śledzić poprzez stronę oblezenie.mezczyni.net od 20:00 od 12 do 17 września. Tematy kolejnych dni warsztatów dotyczą różnych sfer życia mężczyzny - jego wrażliwości, wiary, powołania i roli w rodzinie. Wśród prelegentów, oprócz biskupa Artura Ważnego i księdza Adama Rybickiego, będą prowadzący Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji ksiądz Krzysztof Kralka, a także świeccy - małżeństwo psychoterapeutów Norbert i Joanna Dawidczykowie.

Punktem centralnym spotkania na Jasnej Górze 18 września, obok Eucharystii, będą Jasnogórskie Śluby Mężczyzn. Tekst ślubów pochodzi z Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego napisanych przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Informacje o wydarzeniu oraz formularz zapisów są dostępne na stronie internetowej oblezenie.mezczyzni.net. Można zamówić także materiały promocyjne lub baner do powieszenia na murach kościoła. W razie pytań można też wysłać e-mail: oblezenie@mezczyzni.net, lub zadzwonić: 783 377 733.