|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu mino „Wyczynu” wędruje do społeczników, którzy tworzą przy ulicy Wielopole w Krakowie sklep charytatywny. Ta idea spodobała się 72% głosujących.

Drugie miejsce dla podpisania umowy na przygotowanie studium wykonalności metra w Krakowie. Ta propozycja zyskała 18% głosów.

Na trzecim miejscu uplasował się pilotażowy program termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Na tę nominację zagłosowało 10% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków druzgocący raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący stanu powietrza w Polsce. To nie spodobało się 57% głosujących.

Na drugim miejscu znalazł się najdroższy remont w historii Tarnowa, który będzie jeszcze kosztowniejszy. Tak zagłosowało 22% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 21% głosów – dla problemów przy kupnie biletu na I i II strefę z 20% zniżką dla posiadaczy Karty Krakowskiej.

 


Wyczyn: 

1. Krok w stronę metra w Krakowie. Podpisano umowę - Władze Krakowa podpisały umowę na przygotowanie studium wykonalności metra. Najkorzystniejszą ofertę z ceną 9 mln 471 tys. zł złożyła firma ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. z Warszawy. WIĘCEJ

2. W Krakowie przy ulicy Wielopole powstaje sklep charytatywny - W sklepie będzie pracowało pięć osób, każda w jakiś sposób niepełnosprawna. Oprócz tego, że będą mogły zarabiać i być bardziej samodzielne, całkowity dochód sklepu zostanie przeznaczony na pomoc innym osobom niepełnosprawnym. Otwarcie sklepu zaplanowane jest na najbliższy poniedziałek. Będzie w nim można kupić rzeczy nowe i używane. WIĘCEJ

3. Wkrótce ruszy pilotażowy program termomodernizacji budynków jednorodzinnych - Wnioski na dopłatę do ocieplenia domu będzie można składać od 24 września do 5 października. Urzędnicy zaznaczają jednak, że już teraz warto zacząć gromadzić dokumenty - bo w pilotażu może udział tylko 20 gospodarstw domowych. WIĘCEJ

 

Blamaż: 

1. Druzgocący raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący stanu powietrza w Polsce - Nasz kraj wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych są niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Według Najwyższej Izby Kontroli, działania stosownych ministerstw, ale także samorządów wojewódzkich i gminnych - z wyjątkiem nielicznych przypadków, do których jak wskazuje prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zalicza się Małopolska - były daleko niewystarczające. WIĘCEJ

2. Tańsza komunikacja miejska z Krakowską Kartą? Problem pojawia się, gdy kupujesz bilet na I i II strefę - "Program Karty Krakowskiej nie uwzględnia, że mieszkaniec Krakowa mógłby jeździć komunikacją nie tylko po mieście, ale również poza granice miasta" - alarmuje słuchaczka Radia Kraków Anna Szczybura. Zgłosiła się do programu, który między innymi zakłada 20% zniżkę na komunikację miejską dla zameldowanych mieszkańców Krakowa i osób płacących podatki, jednak biletu ze zniżką nie udało się jej kupić. WIĘCEJ

3. Najdroższy remont w historii Tarnowa będzie jeszcze kosztowniejszy - Wszystko wskazuje na to, że o parę milionów wzrośnie koszt przebudowy hali Jaskółka w Tarnowie. Wykonawca wyliczył, że aż 8 milionów złotych może kosztować go ponowne zakładanie dachu hali. Wszystko dlatego, że przy pierwszym opuszczeniu konstrukcji doszło do błędu technologicznego. WIĘCEJ

Od lewej Ł.Wantuch, A.Hawranek, J.Brynkus i G.Biedroń (fot. M.Bartkowicz)

Ożywioną dyskusję wywołała sprawa budowy metra w Krakowie. Przypomnijmy, że w mijającym tygodniu miasto podpisało umowę z firmą, która przygotuje studium wykonalności takiej inwestycji. Sprawa podzieliła miejskich radnych. Zdaniem Andrzeja Hawranka z Platformy Obywatelskiej, budowa metra potrwa długo i będzie sporo kosztować - ale jest dla miasta niezbędna.

Metro w Warszawie zaczęto projektować w latach 20. ubiegłego stulecia. Jest to gigantyczna inwestycja, która w mojej ocenie jest Krakowowi niewątpliwie potrzebna. Obojętne, czy będzie to metro lekkie czy ciężkie, to jeśli nie zejdziemy z komunikacją zbiorową pod ziemię albo nie umieścimy jej nad ziemią - miasto prędzej czy później ulegnie całkowitemu paraliżowi.

Zdecydowanie przeciwny budowie metra jest natomiast radny Łukasz Wantuch z Przyjaznego Krakowa.

Metro w Krakowie nigdy nie powstanie albo przynajmniej nigdy nie powinno powstać. Kilometr metra kosztuje 300 mln złotych. Za te pieniądze możemy zbudować całą wielokilometrową linię tramwajową do Mistrzejowic czy na Górkę Narodową. Poza tym, jak wyobrazić sobie drążenie w ziemi przez historyczne centrum Krakowa? To jest absolutnie niemożliwe, przerabialiśmy to już przy Rondzie Mogilskim. W centrum jest tyle nieodkrytych zabytków, że wystarczy wbić łopatę i zaraz budowa zostanie zatrzymana przez konserwatora.

Sporo miejsca zajęła także sprawa wniosków płynących z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli poświęconego ocenie walki ze smogiem. Przypomnijmy, że wynika z niego, że jeśli nie zmieni się tempo zmian w tej sprawie, to zdecydowana poprawa jakości powietrza w Polsce może zająć... nawet 100 lat. Jak przekonywał Grzegorz Biedroń, małopolski radny Prawa i Sprawiedliwości, rozwiązanie tego problemu jest możliwe tylko przy skoordynowanych działaniach rządu i samorządu.

Walka ze smogiem jest trudnym tematem, do której trzeba też pozyskiwać poparcie mieszkańców. Zwracałem wielokrotnie uwagę na to, że jeśli my te działania wdrożymy, to one dadzą efekt właśnie za kilkadziesiąt lat. I teraz NIK mówi: sprawdzam. Pokażcie rzeczywiście, że nie mówicie, tylko robicie. Teraz pole jest dla nas wszystkich, żebyśmy podkręcili tempo tych działań.

Goście Radia Kraków zastanawiali się, dlaczego posiadacze Karty Krakowskiej nie mogą korzystać z przysługującej im 20-procentowej zniżki na komunikację miejską, jeśli chcą kupić bilet okresowy na II strefę. O sprawie zaalarmowała jedna ze słuchaczek Radia Kraków. Zdaniem posła Józefa Brynkusa z Kukiz'15, to poważne niedopatrzenie uchwały o Karcie Krakowskiej.

Takie rozwiązania są normą w wielu miejscowościach, które zachęcają do osiedlania się bądź związanego z tym osiedlaniem się płacenia podatków. Problem dotyczy tej uchwały. To jest bardzo dziwna sprawa. Jeżeli przygotowuje się to przez kilka miesięcy, to taka sprawa powinna być rozstrzygnięta. Powinno się przewidzieć, że zniżki dla pierwszej strefy powinny także obowiązywać w drugiej strefie.

Przypomnijmy, że interpelację w tej sprawie złożył już Bolesław Kosior, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z klubu Prawa i Sprawiedliwości. A zarząd Infrastuktury Komunalnej i Transportu w Krakowie przyznaje, że być może konieczna będzie korekta uchwały Rady Miasta.

67%
33%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

smutny ten Kraków bardziej

Poniedziałek, 17 września 2018, 00:23

"wyczynów" tak naprawdę brak

Odpowiedz

krakowianka

Piątek, 14 września 2018, 18:22

Blamazem powinnA BYC PILOTAZOWA TERMOMODERNIZACJA W KRAKOWIE 1 MILIN ZL NA 20 DOMOW TO KPINA TO NAWET POD BLAMAZ SIE NIE KWALIFIKUJE !!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz