|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż tygodnia!

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” zyskało ukaranie kierowcy maserati za jazdę za karetką korytarzem życia. Ta propozycja zyskała 62% głosów. Drugie miejsce dla walki z mową nienawiści w Małopolsce. To spodobało się 20% głosujących. Na trzecim miejscu znalazła się inicjatywa młodych Polaków i Żydów, którzy wspólnie oddali hołd ofiarom Holokaustu.  Na tę nominację zagłosowało 18% osób.
 
„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków nowa "atrakcja" turystyczna Krakowa - makieta za prawie 400 tysięcy złotych . Tak zdecydowało 45% osób.
Na drugim miejscu uplasowały się duże zmiany w Strefie Czystego Transportu na Kazimierzu. To nie podoba się 33% głosujących.
Trzecie miejsce – z wynikiem 22% głosów – dla kolejnych unieważnionych przetargów na budowy małopolskich dróg. 

 

Takie były nasze propozycje:

WYCZYN TYGODNIA

1. Policja i prokuratura walczą z mową nienawiści. Aresztowano podejrzanego o grożenie prezydentom miast i o przygotowywanie zamachu na Sejm. WIĘCEJ
Z kolei w Olkuszu zatrzymano mężczyznę podejrzanego o kierowanie gróźb wobec polityków. 39-latek już wcześniej był zatrzymywany do podobnych spraw, m.in. w 2013 roku za informacje o rzekomym podłożeniu ładunku wybuchowego w Konsulacie Niemiec we Wrocławiu. WIĘCEJ
 

2. Młodzi Polacy i Żydzi wspólnie oddali hołd ofiarom Holokaustu. Spotkało się 250 młodych ludzi - licealistów z Tel Awiwu oraz gimnazjalistów z Brzeszcz. Obie szkoły od siedmiu lat organizują też wspólne lekcje. WIĘCEJ
 

3. Jest wyrok za jazdę za karetką korytarzem życia. Kierowca maserati na trasie Szczawnica-Krościenko "podpiął się" pod jadącą na sygnale karetkę pogotowia. Sąd orzekł ośmiomiesięczny zakaz prowadzenia pojazdów i 1500 zł grzywny. WIĘCEJ
 

 

BLAMAŻ TYGODNIA

 

1. Duże zmiany w Strefie Czystego Transportu na Kazimierzu. Kompromis czy faktyczny koniec SCT? Krakowscy radni przyjęli poprawki do uchwały. Zmian domagali się m.in. przedsiębiorcy z Kazimierza. "W tej wersji ustawa została przez radnych zlikwidowana. Zostało przez Radę uchwalone coś, co jest absurdalne" - komentują urzędnicy. WIĘCEJ
 

2. Kolejne przetargi na budowy małopolskich dróg zostały unieważnione. Kłopoty drogowców z ważnymi inwestycjami. Powodem - zbyt wysokie koszty, jakich żądają firmy budowlane. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że unieważnia przetargi na budowę i projekty obwodnicy Chełmca koło Nowego Sącza, Zatora koło Oświęcimia, a także rozbudowę drogi krajowej w Olkuszu i projekt obwodnicy Piwnicznej. WIĘCEJ
 

3. Kraków ma nową "atrakcję" turystyczną. Makieta miasta kosztowała prawie 400 tysięcy złotych. Kosztowna inwestycja ma być atrakcją dla turystów i mieszkańców, ale też wspomóc urzędników w czasie konsultacji z krakowianami. WIĘCEJ

posłuchaj audycji

Od lewej: M.Jantos, G.Biedroń, L.Gądek i M.Kękuś (fot.M.Bartkowicz)

Ożywioną dyskusję gości Radia Kraków wywołała sprawa dalszej przyszłości Strefy Czystego Transportu na krakowskim Kazimierzu. Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa w środę 6 marca radni zdecydowali, by możliwość wjazdu do strefy poszerzyć o klientów działających w jej obrębie firm. - Chociaż wcześniej byłam zdecydowaną zwolenniczką Strefy Czystego Transportu, teraz zagłosowałam za jej faktyczną likwidacją - przyznała Małgorzata Jantos, krakowska radna Nowoczesnej.

Okazuje się, że chyba nie do końca było to zrobione tak, jak trzeba. Przyszli do nas przedsiębiorcy i powiedzieli, że to się nie sprawdza. Bardzo nad tym ubolewam, Dlatego głosowałam za tym projektem, który właściwie likwiduje strefę. Gdzieś został popełniony błąd, trzeba się dopatrzyć gdzie. W tej sprawie liczę na współpracę Łukasza Franka - dyrektora Zarządu Transportu Publicznego.

Emocje wywołała także informacja o wyroku sądu wobec pirata drogowego, który w październiku ubiegłego roku jechał za pędzącą karetką na drodze Szczawnica-Krościenko. Sąd zdecydował o odebraniu mu prawa jazdy na osiem miesięcy i nałożył grzywnę w wysokości 1500 złotych. Oburzony rozstrzygnięciem sądu był Mariusz Kękuś, krakowski radny Porozumienia.

Mnie ten wyrok bulwersuje, uważam że jest zbyt niski. Osiem miesięcy pozbawienia prawa jazdy i 1500 złotych grzywny to nie jest żadna kara. To jest sposób jazdy wielu kierowców w Polsce i uważam, że takie osoby trzeba eliminować z dróg dożywotnio pozbawiając ich prawa jazdy, ponieważ to jest bezpośrednie zagrożenie życia.

Goście komentowali także informację o wspólnym hołdzie, jaki ofiarom Holocaustu oddała młodzież z Polski i z Izraela - licealiści z Tel Awiwu i gimnazjaliści z Brzeszcz. Zdaniem Grzegorza Biedronia, małopolskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości, ta wiadomość jest tak piękna, że aż wręcz nieprawdopodobna.

Jednak są po stronie izraelskiej ludzie, którzy chcą bardziej w sposób zrównoważony patrzeć na wspólną historię i szukać wśród Polaków nie tylko wrogów ale i przyjaciół. Dobrze byłoby, żeby ta nasza tradycyjna, przynajmniej w ostatnich latach, przyjaźń wobec narodu żydowskiego, spotykała jak najwięcej przyjaciół po drugiej stronie.

Mieszane uczucia dyskutantów wywołała natomiast informacja o najnowszej atrakcji turystycznej Krakowa. Jest nią makieta miasta, którą można oglądać w punkcie InfoKraków nieopodal Wawelu. Część radnych i mieszkańców kwestionuje celowość wydania na nią blisko czterystu tysięcy złotych. Z tymi opiniami nie zgadzała się poseł Lidia Gądek z Platformy Obywatelskiej.

Dla mnie to nie jest specjalny problem. Wielu z nas odwiedza znane miejsca i prawie wszędzie mamy makiety takich miejsc, mamy taką makietę nawet w Sejmie dla zwiedzających. Jest śmieszne, żeby dziś mówić o tym, że budżetu Krakowa nie stać na taki wydatek. Nie wiem czy makieta została realnie wyceniona, ale dobrze się stało, że powstała.

 

 

17%
83%