|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu” wędruje do władz Krakowa i wojewody Małopolski za zablokowanie zabudowy okolic Zakrzówka. To spodobało się 67% głosujących.

Drugie miejsce dla nowo budowanych domów w Skawinie bez pieców na paliwo stałe i uruchomienia Ekointerwencji. Na antysmogowe działania zagłosowało 18% osób.

Na trzecim miejscu znalazły się nowe separatory na ulicy Długiej w Krakowie. Na tę nominację głos oddało 15% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków komunikacja po krakowski i kolejne „komunikacyjne czarne poniedziałki”. Tak zdecydowało 58% osób.

Na drugim miejscu uplasował się brak porozumienia w sprawie wynagrodzeń dla nauczycieli. Ta propozycja zyskała 24% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 18% głosów – dla coraz większych problemów lokalowych szpitala im. Żeromskiego.

 


WYCZYN: 

1. Nowo budowane domy w Skawinie bez pieców na paliwo stałe. Władze Małopolski uruchamiają Ekointerwencję - Skawina przymierza się do wprowadzenia zakazu montażu pieców na węgiel i drewno w nowo budowanych domach. Uchwałę przyjęli skawińscy radni. Chcą, by sejmik województwa wprowadził takie zapisy w uchwale antysmogowej. (WIĘCEJ) Ponadto mieszkańcy Małopolski będą mogli zgłosić przypadki spalania śmieci czy handlu węglem złej jakości, nie zastanawiając się nad tym, gdzie należy zadzwonić. Władze województwa stworzyły internetowy formularz, poprzez który będzie można zgłosić taką sytuację. Jeszcze we wrześniu - przed startem kolejnego sezonu grzewczego ma powstać aplikacja mobilna z systemem monitorowania zgłoszeń na mapie. Każdy zgłaszający będzie mógł sprawdzić, na jakim etapie jest kontrola zgłoszonego przypadku. WIĘCEJ

2. Zabudowa okolic Zakrzówka zablokowana - Wojewoda Małopolski nie zgodził się na wydanie pozwolenia na budowę bloku przy ulicy świętego Jacka na Zakrzówku. Tym samym podtrzymał decyzję wydaną przez Wydział Architektury krakowskiego magistratu. WIĘCEJ

3. Separatory na ul Długiej - Mówiono o nich od dawna i nareszcie są! Separatory pojawiły się na ulicy Długiej w centrum Krakowa. Gumowe ograniczniki z odblaskami oddzielają miejsca parkingowe od torowiska tramwajowego. Urzędnicy zdecydowali się je zamontować, bo na źle parkujących kierowców nie było mocnych. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ: 

1. Brak porozumienia w sprawie wynagrodzeń dla nauczycieli - W małopolskim kuratorium oświaty od kilku dni protest głodowy prowadzą przedstawiciele Solidarności. WIĘCEJ

2. Komunikacja po krakowsku - remonty korkują miasto (WIĘCEJ), rosną także ceny biletów MPK. WIĘCEJ

3. Coraz większe problemy lokalowe szpitala im. Żeromskiego - Ciasnota na oddziale. Na remont, czy przebudowę nie ma szans. Wszystko to odbija się na pacjentach i komforcie pracy personelu. Oddział okulityczny w Szpitalu Żeromskiego w Krakowie wiele lat temu powstał na przerobionym fragmencie korytarza. Z roku na rok przybywa pacjentów i sprzętu, ale nie metrów kwadratowych. WIĘCEJ

fot: J. Bańka

Goście programu uznali zgodnie, że największym problemem krakowian są dziś kłopoty wynikające z prowadzonych jednocześnie remontów. Jak przekonywał Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców, to zły przykład zarządzania nowoczesnym miastem:


 W ciągu roku dochodzi do kumulacji inwestycji i wielkich prac remontowych. Część z nich się wydłużyła, inne się opóźniły, a część z nich odbywa się zgodnie z planem. Pytanie tylko, czy tak powinno wyglądać zarządzanie miastem?

Jak z kolei mówił Aleksander Miszalski, radny PO, kumulację remontów można częściowo usprawiedliwić:


Nie na wszystko maja wpływ urzędnicy - przetargi to jedno, a fundusze unijne to drugie. Wystarczy nieudany przetarg, żeby nawet najlepiej przygotowany harmonogram posypał się całkowicie.


Małopolscy politycy byli także zgodni, że przed planowanym strajkiem nauczycieli na stole negocjacyjnym powinna się pojawić propozycja, którą zaakceptują wszystkie strony. Jak jednocześnie przekonywał Mariusz Kękuś, krakowski radny PiS, same podwyżki nie załatwią wszystkiego, bo potrzebna jest także zmiana systemu wynagradzania nauczycieli:


Można się na przykład przyjrzeć Karcie Nauczyciela i wprowadzić do niej nowe systemowe rozwiązania. Chodzi o to, by pozwoliłyby one na większą elastyczność i możliwość podnoszenia płac nauczycielom.


Goście Radia Kraków byli także zgodni, że decyzja radnych Skawiny o zakazie montowania w nowych domach pieców na paliwo stałe to dobre rozwiązanie. Jak jednak dodawał Jakub Kwaśny, przewodniczący tarnowskiej Rady Miasta z klubu Nasze Miasto Tarnów, za takimi decyzjami powinien iść również rozwój ciepła systemowego:


Jesteśmy na etapie tworzenie nowej strategii rozwoju województwa, w której takie zadania powinny zostać wyszczególnione. Na ten cel w przyszłej perspektywie finansowej musimy też przeznaczyć więcej pieniędzy.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

52%
48%