|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do mieszkańców Osieka, którzy uniemożliwili jazdę pijanemu kierowcy. To spodobało się 43% głosujących.

Drugie miejsce dla Małopolski, która jest coraz lepiej skomunikowana z sąsiednimi regionami. Ta propozycja zyskała 29% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się kombinat w Nowej Hucie pod stałą obserwacją miasta i mieszkańców. Na tę nominację zagłosowało 28% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zmiany kadrowe w krakowskim magistracie wymuszone wyrokiem sądu. Tak zdecydowało 49% osób.

Na drugiej pozycji znalazł się czarny, komunikacyjny poniedziałek w Krakowie. Na tę propozycję zagłosowało 41% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 10% głosów – dla nowego patentu przestępców, telefonicznego oszustwa "na prokuratora".

 


WYCZYN:

1. Małopolska lepiej skomunikowana z sąsiednimi regionami - Nowy most na Wiśle połączy w 2020 roku Małopolskę ze Świętokrzyskiem (WIĘCEJ). Tymczasem w poniedziałek przywrócono natomiast połączenie kolejowe pomiędzy Oświęcimiem a Czechowicami-Dziedzicami, co ułatwi dojazd na Śląsk. WIĘCEJ

2. Kombinat w Nowej Hucie pod stałą obserwacją miasta i mieszkańców - Krakowski magistrat uruchomił transmisję on-line z kamery znajdującej się przy kopcu Wandy. Dzięki temu mieszkańcy i urzędnicy będą mogli na bieżąco sprawdzić, czy zakłady znajdujące się na terenie dawnego kombinatu emitują zanieczyszczenia. O taką możliwość wnioskowali już od lat miejscy aktywiści. WIĘCEJ

3. Mieszkańcy Osieka uniemożliwili jazdę pijanemu kierowcy - Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu zatrzymali 23-letniego nietrzeźwego kierowcę. Mężczyzna po wjechaniu w ogrodzenie posesji, chcąc uniknąć odpowiedzialności próbował odjechać, co skutecznie uniemożliwili mu mieszkańcy. WIĘCEJ
 

 

BLAMAŻ:

1. Czarny poniedziałek w Krakowie - Zmiana organizacji ruchu wokół remontowanej ul. Królewskiej sparaliżowała ruch w tej części miasta (WIĘCEJ). Tymczasem w sobotę 23 marca zaczyna się przebudowa ul. Krakowskiej. Czy w następny poniedziałek czeka nas powtórka komunikacyjnego paraliżu? WIĘCEJ

2. Zmiany kadrowe w krakowskim magistracie wymuszone wyrokiem sądu - Były dyrektor ZIKiT-u Jan T. prawomocnie skazany na dwa lata więzienia. Sąd okręgowy w Krakowie utrzymał, poza niewielkimi zmianami, wyrok pierwszej instancji również dla pozostałych trzech współoskarżonych, m.in. Iwony K., która kierowała Zarządem Inwestycji Miejskich. WIĘCEJ

3. Uwaga na nowy patent przestępców, telefoniczne oszustwo "na prokuratora" - Telefonicznym oszustom ponownie udało się ukraść pieniądze w regionie tarnowskim. Po kilkutygodniowej przerwie, w ostatnich dniach w Tarnowie i regionie, rozdzwoniły się telefony od oszustów, wyłudzających pieniądze różnymi metodami. WIĘCEJ

posłuchaj audycji

Od lewej: J.Brynkus, G.Biedroń, M.Jantos i R.Komarewicz (fot. M.Bartkowicz)

Kraków cierpi z powodu ciągłego chaosu komunikacyjnego - powiedział w Radiu Kraków poseł Józef Brynkus z Kukiz'15. Przed niespełna tygodniem, z powodu zmiany organizacji ruchu wokół remontowanej ul. Królewskiej, poważnie utrudniony był ruch w północno-zachodniej części miasta. Wiele osób obawia się, że rozpoczynający się w sobotę 23 marca remont ul. Krakowskiej ponownie sparaliżuje komunikację w stolicy Małopolski.

Zdaję sobie sprawę, że przy takiej skali remontów muszą być utrudnienia ale nie ma właściwej organizacji ruchu zastępczego. Kiedy wyjeżdżam rano do pracy z Wadowic do Krakowa, to wyruszam o 5. W Krakowie jestem o 6. Tylko wtedy mogę być pewny, że zdążę.To jest dramatyczna sytuacja. W Krakowie mamy do czynienia z permanentnym chaosem komunikacyjnym.

Goście Radia Kraków komentowali też sytuację, w jakiej znalazł się krakowski magistrat po prawomocnym wyroku sądu w sprawie ustawiania przetargów na remont konserwatorski podziemi Rynku Głównego oraz organizację ruchu podczas wizyty papieża Benedykta XVI w Krakowie. W wyniku tego rozstrzygnięcia, prezydent zmuszony został do odwołania ze stanowiska Iwony K, która od grudnia kierowała Zarządem Inwestycji Miejskich. W toczącej się od blisko pięciu lat sprawie orzeczono wobec niej trzyletni zakaz sprawowania funkcji kierowniczych w instytucjach miejskich. - To nie jest dobra sytuacja dla wizerunku władz Krakowa - powiedział Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości.

Budżet Krakowa wynosi pięć i pół miliarda złotych. To jest błąd wizerunkowy ale też kwestia uczciwości. Za setki milionów czy za miliardy nie może odpowiadać ktoś, na kim ciąży choćby cień podejrzenia. Poza tym ta sprawa ciągnęła się na tyle długo, że otoczenie prezydenta powinno go uprzedzić jak może się zakończyć.

Chociaż nominowana do wyczynu tygodnia, krytycznie oceniona została instalacja przez magistrat w pobliżu kopca Wandy kamery do monitorowania sytuacji w kombinacie w Nowej Hucie. Chodzi o możliwość weryfikowania, czy znajdujące się tam zakłady nie emitują zanieczyszczeń do powietrza. Zdaniem Małgorzaty Jantos, krakowskiej radnej Nowoczesnej, to zbędna inicjatywa i niepotrzebny wydatek.

To jest budowanie pozorów jakiejkolwiek działalności. Niewykluczone, że kamera za jakiś czas się zepsuje albo, że z powodu mgły nic nie będzie widać. Czemu ma służyć taka informacja? Mamy analizować co tam się dzieje? Przecież wiemy, że dzieje się źle. Ta sprawa nie załatwia problemu, poza tym generuje koszty  - jak każda kontrola, która nie ma konsekwencji.

Wyłącznie pozytywne komentarze wywołała natomiast informacja o wyczynie mieszkańców Osieka w powiecie oświęcimskim, którzy uniemożliwili dalszą jazdę pijanemu kierowcy zabierając mu kluczyki od pojazdu. - To postawa godna najwyższej pochwały - stwierdził wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz z klubu Przyjazny Kraków.

Najważniejsze jest to, że mieszkańcy mają odwagę powiedzieć: NIE, kiedy coś złego się dzieje. Ja bym wolał, żeby to właśnie mieszkaniec kontrolował mieszkańca, a nie kamery czy CBA. To, że obywatele zatrzymali tego pijanego kierowcę, to jest właśnie kierunek, w którym powinno iść społeczeństwo.

 

100%
0%