|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” wędruje do Krakowa, który wesprze kina studyjne. To spodobało się 44% głosujących.

Drugie miejsce dla dyrektora szkoły podstawowej numer 7 w Nowym Sączu, który sam zadbał o bezpieczeństwo swoich uczniów na ruchliwym, tymczasowym przejściu dla pieszych. Ta nominacja zyskała 42% głosów.

Na trzecim miejscu znalazło się oddanie do użytku Dziennego Domu Opieki Medycznej w Brzesku. Na tę propozycję zagłosowało 14% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków przejęcie ziemi Politechniki Krakowskiej, a następnie sprzedanie jej urzędowi marszałkowskiemu za 10 mln zł. Tak zdecydowało 60% osób.

Na drugiej pozycji uplasował się wyciek danych z Karty Krakowskiej. Ta propozycja zyskała 27% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 13% głosów – dla awantury i przepychanki na sesji krakowskiej Rady Miasta.

 


WYCZYN:

1. Program pomocy kinom studyjnym w Krakowie - Jeszcze w tym roku na wsparcie kin studyjnych będzie przeznaczone 100 tysięcy złotych. Dla prowadzących kina studyjne planowany jest konkurs ofert na różne wydarzenia. Dodatkowo, przewidziano częściowe rozliczenie czynszu za wynajmowane lokale. WIĘCEJ

2. Dyrektor szkoły podstawowej nr 7 w Nowym Sączu osobiście zadbał o bezpieczeństwo uczniów - Nowy Sącz rozpoczął długo oczekiwaną inwestycję, ale nie do końca zadbał o bezpieczeństwo dzieci, które uczęszczają do pobliskiej szkoły. Chodzi o remont kładki nad ul. Nawojowską. Na czas prac zorganizowano tymczasowe przejście dla pieszych, ale w związku z tym, że ulica jest ruchliwa, dzieci boją się tamtędy przechodzić. O bezpieczeństwo uczniów obawia sie też dyrektor szkoły, dlatego zwrócił się do Miejskiego Zarządu Dróg i wydziału edukacji o zabezpieczenie przejścia. Odpowiedź otrzymał dopiero w środę, choć remont trwa już od tygodnia. Usłyszał, że powinien wyznaczyć któregoś z pracowników do przeprowadzania dzieci przez pasy. Taka osoba musi mieć jednak szkolenie, dlatego zanim tzw. przeprowadzacz pojawi się przy przejściu, minie jeszcze kilka dni. Tymczasem dyrektor sam codziennie od 6.30 stoi przy pasach i pilnuje, by uczniowie cali i zdrowi dotarli do szkoły. WIĘCEJ

3. Dzienny Dom Opieki Medycznej oddany do użytku w Brzesku - W brzeskim szpitalu uroczyście otwarto dziś Dzienny Dom Opieki Medycznej oraz odremontowany Odział Ortopedyczny i nową Centralną Sterylizatornię. Odział Ortopedyczny po remoncie działał będzie jako oddział urazowo-ortopedyczny, został odnowiony przede wszystkim z myślą o niepełnosprawnych pacjentach. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Wyciek danych z Karty Krakowskiej - Przez dwa pierwsze dni działania systemu Karty Krakowskiej dane użytkowników mogły wyciec do Internetu. Jak to się stało? Powodem są słabe zabezpieczenia portalu, do którego można było się dostać wpisując hasło admin123, czyli jedno z najłatwiejszych do złamania przez hakerów. WIĘCEJ

2. Ziemia Politechniki Krakowskiej przejęta, a następnie sprzedana urzędowi marszałkowskiemu za 10 mln zł - Prywatny inwestor posadził rabarbar na ziemiach należących do Politechniki Krakowskiej. Dzięki temu przejął za darmo od uczelni 3,5 hektara atrakcyjnych gruntów w Czyżynach. Jak dowiedział się Onet, przedsiębiorca właśnie sprzedał ziemię Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego. Na konto inwestora trafiło 10 milionów złotych - czytamy na portalu. WIĘCEJ

3. Awantura i przepychanki na sesji krakowskiej Rady Miasta - Chaos na sesji Rady Miasta Krakowa. Najpierw zrezygnowano z dyskusji nad dwiema ważnymi kwestiami. Czekali na nie mieszkańcy, którzy specjalnie przyszli na sesję. Potem na salę obrad wtargnęli protestujący od rana przed urzędem kombatanci, którzy domagają się budowy pomnika AK. Gdy doszło do przepychanek protestujących ze strażą miejską, przewodniczący Rady Miasta nie miał innego wyjścia, jak ogłosić przerwę w obradach. Straż miejska musiała siłą wyprowadzić jednego z mężczyzn, a inne osoby, którym udało się wejść na galerię sali plenarnej, krzyczały w tym czasie "precz z komuną!". WIĘCEJ

Władze Krakowa powinny wypracować jasne procedury, które zapobiegną próbom zasiedzenia gruntów należących do miasta - w ten sposób sprawę ziemi należącej do Politechniki Krakowskiej komentował w Radiu Kraków Dominik Jaśkowiec, radny PO. Na gruntach uczelni jeden z inwestorów zasadził rabarbar, po czym sąd uznał zasiedzenie tego terenu. Potem nowy właściciel sprzedał te tereny urzędowi marszałkowskiemu za 10 mln zł. Jak tłumaczył Jaśkowiec, grunty należały do uczelni, jednak do zasiedzeń dochodzi także na gruntach gminnych:


To pytanie do wydziału skarbu krakowskiego magistratu: jakie narzędzia wprowadzić, by do takich sytuacji nie dochodziło. Tak naprawdę przerwanie biegu zasiedzenia nie jest trudne - wystarczy wysłać powiadomienie.


Jak z kolei przypominał Michał Drewnicki, radny PiS, z problemem zasiedzenie gruntów miejskich władze Krakowa mają do czynienia już od dawna:

W Mistrzejowicach jeden z mieszkańców wybudował dom, potem przesunął ogrodzenie i zabrał pół drogi. Teraz miasto stara się o decyzję ZRID, żeby odzyskać ten teren.

Krakowscy politycy za blamaż tygodnia uznali także możliwy wypływ danych z systemu Karty Krakowskiej. Jak tłumaczyła Alicja Szczepańska z klubu Kraków Dla Mieszkanców takie sytuacji podważają zaufanie obywateli do instytucji publicznych:

Jeśli powierzamy dane instytucji zaufania publicznego to nie może być tak, że ona potem korzysta z usług takiej firmy. Przecież hasło admin123 złamałby nawet przedszkolak.

Goście programu mówili tez zgodnie, ze krakowskie kina studyjne potrzebują programu wsparcia. Program ma oferować w sumie 100 tys. zł na działalność kulturalną tych instytucji. Jak przekonywał Rafał Komarewicz, radny z Przyjaznego Krakowa, władze miasta powinny także pomyśleć o innych formach pomocy:

Dawno temu przyjęliśmy uchwałę, która ma wspierać branże zanikające - takie, jak np.krawiec czy szewc. Warto się zastanowić, czy nie zapisać w podobnej uchwale wsparcia dla kin studyjnych.

 

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

50%
50%