|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

posłuchaj audycji

W tym tygodniu miano „Wyczynu” przypadło wielkim pieniądzom na modernizację dróg lokalnych, które trafią do Małopolski. To spodobało się 60% głosujących.

Drugie miejsce dla propozycji uzależnienia dofinansowania dla gmin w Małopolsce od realizacji działań antysmogowych. Ta propozycja zyskała 35% głosów.

Na trzecim miejscu znalazła się rewolucja w segregacji odpadów w Krakowie, która czeka nas już od kwietna. Na tę nominację zagłosowało 5% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków fakt, iż krakowianie ciągle nie kwapią się do wymiany pieców. To nie podoba się 52% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasował się projekt instalacji kamer na latarniach, który może trafić do kosza. Na tę propozycję zagłosowało 27% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 21% głosów – dla oszustów, którzy wyłudzili od tarnowskich seniorów ponad 60 tysięcy złotych.

 


WYCZYN:

1. Małopolska uzależni dofinansowanie gmin od realizacji działań antysmogowych? - Będzie ranking małopolskich gmin, pokazujący ich aktywność w walce o czyste środowisko - zapowiadał na antenie Radia Kraków wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Te najbardziej aktywne gminy, będą mogły liczyć na największe finansowe wsparcie. Jak przekonywał wicemarszałek Urynowicz, to rewolucyjne podejście, które powoli zmobilizować gminy do aktywniejszej walki o czyste powietrze. WIĘCEJ

2. 370 milionów złotych na modernizację dróg lokalnych trafi do Małopolski - 370 milionów złotych na budowę i remonty dróg lokalnych trafią do Małopolski. Rząd podzielił właśnie na województwa pieniądze z tak zwanego Funduszu Dróg Samorządowych. WIĘCEJ

3. W kwietniu nastąpi rewolucja segregacji odpadów w Krakowie - Do końca roku ceny za wywóz odpadów raczej nie wzrosną - tak deklarował w Radiu Kraków Marek Kabaciński, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Od 1 kwietnia krakowianie będą segregować odpady na pięć frakcji, przez co wzrośnie liczba kursów samochodów odbierających śmieci. Jak jednak tłumaczył Kabaciński, transport to jedynie 30% kosztów funkcjonowania całego systemu gospodarki odpadami. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Krakowianie ciągle nie kwapią się do wymiany pieców - Urzędnicy dają szansę, ale mieszkańcy nie kwapią się by z niej skorzystać. Krakowianie mają czas do końca czerwca aby ubiegać się jeszcze o wymianę pieców węglowych z 60-procentową dotacją. Radni przedłużyli ten termin, aby dać szansę wszystkim spóźnialskim. Ilu mieszkańców skorzystało już z wydłużonego terminu? Niestety niewielu. (WIĘCEJ) Tymczasem sprzedawcy węgla zapominają, że mają obowiązek wydawania świadectw jakości WIĘCEJ 

2. Oszuści wyłudzili od tarnowskich seniorów ponad 60 tysięcy złotych - Tarnowski sąd nie pozwolił wyjść na wolność dwójce oszustów, którzy okradali tarnowian podając się za bliskich z ich rodziny. Obywatele narodowości romskiej - kobieta i mężczyzna- zatrzymani zostali w styczniu tego roku kiedy okradli starszą mieszkankę Tarnowa. Wyłudzili od niej ponad 39 tysięcy złotych. Podając się za córkę wmówili kobiecie, że potrzebuje gotówki na wykonanie niezbędnej operacji bankowej. Kobieta przekazała pieniądze mężczyznę, który miał być pracownikiem banku a tak naprawdę był oszustem. WIĘCEJ

3. Czy projekt instalacji kamer na osiedlowych latarniach Krakowa trafi do kosza? - Krakowscy urzędnicy - jak dowiedział się portal Onet - zastanawiają się co zrobić, aby pomysł montażu tysięcy kamer na latarniach trafił do kosza. Jego pomysłodawcą jest wiceprzewodniczący rady miasta Łukasz Wantuch, który dzięki swojej poprawce na ten cel zarezerwował w budżecie trzy miliony złotych. WIĘCEJ

Od lewej: Ł.Gibała, M.Sowa, M.Drewnicki i Ł.Wantuch (fot.M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków komentowali informacje o 370 mln złotych, jakie w tym roku małopolskie samorządy otrzymają na budowę i modernizację dróg lokalnych z Funduszu Dróg Samorządowych. - To duża kwota ale pamiętajmy, że nie wszyscy będą mogli z tych pieniędzy skorzystać - mówił poseł Marek Sowa z klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

To są cztery razy większe środki, niż były dotąd przyznawane rocznie wcześniej, więc na pewno to jest duży i znaczący skok. Pytanie jednak, dlaczego Kraków został z możliwości skorzystania z Funduszu Dróg Samorządowych wyłączony? To jest absolutnie niezrozumiała sytuacja, dlaczego miasta wojewódzkie nie mogą z tego skorzystać.

Dyskusję wywołała kwestia zmian w segregacji odpadów, jakie zaczną obowiązywać w Krakowie 1 kwietnia. Mieszkańcy będą je segregować na pięć frakcji: osobno papier, metal i tworzywa sztuczne, szkło, odpady zmieszane oraz bioodpady. Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Michała Drewnickiego z Prawa i Sprawiedliwości, z pewnością będzie potrzeba czasu, aby wszyscy przyzwyczaili się do nowych zasad.

Może być problem jeśli chodzi o segregację, ale od tego się nie ucieknie. To jest kwestia przepisów unijnych, które w Polsce obowiązują. Liczę na to, że MPO podejdzie właściwie do tematu. W sytuacji, gdyby mieszkańcy mieli problemy, mam nadzieję, że będzie wspierało i pomagało, jak te trudności rozwiązać.

Goście zastanawiali się także, dlaczego mieszkańcy Krakowa tak niechętnie korzystają z 60-procentowego dofinansowania kosztów wymiany starego paleniska. Chociaż miasto wydłużyło możliwość skorzystania z dofinansowania do końca czerwca, od początku roku złożono zaledwie sto wniosków. Jak powiedział Łukasz Gibała, radny klubu Kraków dla mieszkańców, to kolejny dowód na to, jak daleko stolicy Małopolski do miana lidera w walce ze smogiem.

Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie i to jest wynikiem wieloletnich zaniedbań ze strony ekipy Jacka Majchrowskiego. Przypomnę o zabudowie korytarzy przewietrzania miasta, masowej wycince zieleni, a także jak wlecze się budowa parkingów Park and Ride. Wymiana pieców też nie idzie tak, jak powinna. Sam fakt, że miasto wzięło się za nią, było efektem masowych protestów organizowanych przez Krakowski Alarmu Smogowy. Wcześniej prezydent Majchrowski nic w tej materii nie robił.

Gorące komentarze pojawiły się w sprawie projektu pilotażu monitoringu na latarniach ulicznych, który na krakowskim Prądniku Czerwonym chciałby stworzyć radny Łukasz Wantuch. Wątpliwości mają nie tylko miejscy urzędnicy i część radnych ale także Rzecznik Praw Obywatelskich i organizacje pozarządowe, którzy obawiają się naruszenia prawa do prywatności. - Chcę się skupić na tym projekcie i między innymi z tego powodu zrezygnowałem z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa - powiedział pomysłodawca projektu, radny Łukasz Wantuch z klubu Przyjazny Kraków.

Nad projektem kamer pracuję od siedmiu lat. Już kiedyś uzyskałem środki finansowe z dzielnicy i zostały mi one zabrane. Boję się, że taka sytuacja powtórzy się teraz, ponieważ wydział Urzędu Miasta Krakowa, który ma ten projekt zrealizować, nie tylko go nie wspiera ale wręcz aktywnie zwalcza. Nad tą sprawą muszę się skupić w stu procentach, bo to jest mój najważniejszy. Dlatego też między innymi złożyłem rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa, żeby nie walczyć na wszystkich możliwych frontach. Ten projekt zostanie zrealizowany. Udowodnię też, że wszystkie związane z nim obawy są bezpodstawne.

30%
70%