|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, gdzie jest szansa na powstanie okna życia dla zwierząt. To spodobało się 41% osób.

Drugie miejsce dla faktu postawienia zarzutów dla organizatorów marszu narodowców, który przeszedł ulicami Oświęcimia 27 stycznia. Ta nominacja zyskała 32% głosów.

Na trzecim miejscu znalazła się ulica Krakowska, która zmieni się nie do poznania. Na tę propozycję zagłosowało 27% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków wycięcie starego dębu, który kolidował z budową Trasy Łagiewnickiej. To nie podoba się 48% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasowały się ogromne ilości mięsa wyrzucone na polu w Libiążu. Ta propozycja zyskała 31% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 21% głosów – dla protestów przeciwko budowie Trasy Wolbromskiej. Zdaniem mieszkańców zabrakło konsultacji.

 

Wyczyn:

1. Są zarzuty dla organizatorów marszu narodowców, który przeszedł ulicami Oświęcimia 27 stycznia - Zarzut nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i religijnych usłyszało dwóch organizatorów marszu, który przeszedł ulicami Oświęcimia 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (WIĘCEJ). Z kolei w Krakowie aresztowano sprawcę gróźb i znieważenia na tle rasistowskim. WIĘCEJ

2. Ulica Krakowska zmieni się nie do poznania - W czwartek została podpisana umowa na remont torów tramwajowych i ulicy Krakowskiej, łączącej Kazimierz z Podgórzem. Prace mają ruszyć na wiosnę i potrwać do końca roku. Oprócz nowych torów tramwajowych, Krakowska zyska nową stylową nawierzchnię, nowe chodniki i roślinność. Ulica ma być bardziej przyjazna pieszym. WIĘCEJ

3. Jest szansa, że w Krakowie powstanie okno życia dla zwierząt - W Krakowie powstanie okno życia dla zwierząt - jest zielone światło prezydenta Jacka Majchrowskiego. Chodzi o miejsce, gdzie będzie można bezpiecznie pozostawić niechcianego kota lub psa, bez wypełniania formalności. WIĘCEJ


 

Blamaż:

1. Na polach w Libiążu wyrzucono ogromne ilości mięsa - Służby usunęły już mięso znalezione w zaroślach w Libiążu w Małopolsce zachodniej - informuje reporter Radia Kraków Marcin Friedrich. Pobrano też próbki do badań. Dochodzenie w sprawie prowadzi też policja, pod nadzorem prokuratury w Chrzanowie. WIĘCEJ

2. Mieszkańcy Prądnika Białego protestują przeciwko budowie Trasy Wolbromskiej. Zabrakło konsultacji? - Mieszkańcy Prądnika Białego chcą zablokować budowę Trasy Wolbromskiej. Droga ekspresowa jest w planach od 40 lat i ma stanowić obwodnicę podkrakowskich Zielonek. Ma biec równolegle do drogi wojewódzkiej 794 aż do skrzyżowania z ulicą Pachońskiego w Krakowie. Zdaniem krakowian nowa droga zostanie "wciśnięta" między bloki. Jak twierdzą - konsultacje w tej sprawie były, ale tylko dla mieszkańców podkrakowskich Zielonek. WIĘCEJ

3. Dąb Jacek został wycięty. Drzewo kolidowało z Trasą Łagiewnicką - Drogowcy budujący Trasę Łagiewnicką w Krakowie - mimo protestu ekologów i aktywistów - wycięli stary dąb przy ulicy Zbrojarzy. Jak tłumaczą, drzewo kolidowało z tunelem, który ma powstać w ramach budowy szybkiej trasy między Łagiewnikami a Ruczajem. WIĘCEJ

Od lewej: M.Drewnicki, A.Szczepańska, L.Gądek i R.Śmiałek (fot.M.Bartkowicz)

Ożywioną dyskusję wywołała informacja o mięsie porzuconym na polach w Libiążu. Zdaniem poseł Lidii Gądek (PO) na tę sprawę trzeba patrzeć szerzej, w kontekście wcześniejszych informacji o mięsie z nielegalnego uboju. Jak powiedziała, należy lepiej egzekwować istniejące przepisy, a nie powoływać nowe instytucje do nadzoru weterynaryjnego.

Procedury są i to bardzo precyzyjne. Tworzenie nowej inspekcji, która będzie miała w nazwie narodowa - nic nie da. Jeśli mięso bada lekarz-weterynarz, który posiada uprawnienia i ma praktykę prywatną, a zachowuje się zgodnie z etyką zawodową, a tak się zachowuje w 99 procent lekarzy, to wszystko jest w porządku.

Goście Radia Kraków dyskutowali także o proteście mieszkańców Prądnika Białego w związku z planami budowy Trasy Wolbromskiej. Jak powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Drewnicki (PIS),  zawiodła komunikacja miasta z mieszkańcami

Wielka szkoda, że mieszkańcy w niewystarczający sposób byli o tym informowani. Prezydent już przygotował tyle dokumentacji i spełnił tyle procedur, że jeżeli mieszkańcy postawiliby na swoim, to wszystko musiałoby pójść do kosza. Już w momencie ustalenia decyzji środowiskowej są bardzo małe możliwości choćby korekty przebiegu trasy. Sądzę, że teraz już jest za późno na jakiekolwiek zmiany.

W dyskusji pojawiła się także kwestia zarzutów dla organizatorów marszu narodowców, który odbył się w Oświęcimiu 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Zdaniem krakowskiej radnej Alicji Szczepańskiej (Kraków dla mieszkańców), reakcja władz miasta w czasie trwania zgromadzenia była niewystarczająca.

Moim zdaniem władze Oświęcimia powinny bardzo szybko rozwiązać ten marsz, gdy tylko zaczęto wygłaszać na nim nielegalne hasła. Wiem natomiast jak działa policja przy imprezach masowych. Niestety widać, że nie jest za bardzo konsekwentna, skoro za język nienawiści uważane bywa demonstrowanie z białą różą czy skandowanie  "Lech Wałęsa", bo wtedy policja wchodzi między tłum, a przestępstwa z nienawiści są chowane pod korcem.

Uczestnicy dyskusji pochwalili także pomysł utworzenia w Krakowie okna życia dla zwierząt. - To bardzo dobra inicjatywa - zauważył Ryszard Śmiałek, przewodniczący małopolskiego SLD.

Mamy, szczególnie przed wakacjami, wiele zwierząt porzucanych, przywiązanych w lasach. Niektórzy ludzie lubią zwierzę do czasu, gdy nie wyjeżdżają na urlop. Jest to naganne moralnie, bo jeśli się bierze zwierzę, to na dobre i na złe i przede wszystkim z pełną odpowiedziałnością, za to, że się to zwierzę posiada.

 

 

 

M.Bartkowicz/K.Wszołek/bp
 

48%
52%