|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Weroniki Muszyńskiej. Studentka AGH zrekonstruowała robota z Gwiezdnych Wojen, co zapewniło jej 49% głosów.

Drugie miejsce dla krakowskich radnych, którzy zdecydowali o początku przejmowania paru Jalu Kurka. To spodobało się 36% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazł się Kraków, który jest najlepszym miastem na tak zwany „city break”. Ta nominacja zyskała 15% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków sprawa mięsa z chorych i padłych krów, które trafiło między innymi do przetwórni na terenie powiatu nowosądeckiego. To nie spodobało się 49% głosujących.

Na drugim miejscu uplasował się marsz narodowców i skandal w Oświęcimiu. Ta propozycja zyskała 35% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 16% głosów – dla dwójki krakowian, którzy ostrzelali tramwaje.

 


WYCZYN:

1. Krakowska Rada Miasta zdecydowała: rozpoczyna się proces przejmowania parku Jalu Kurka - odczas sesji Rady Miasta Krakowa radni dali zielone światło prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu na wywłaszczenie parku Jalu Kurka przy ulicy Szlak, który od lat jest w rękach Zgromadzenia Salwatorianów. Proces ten może jednak potrwać kilka lat. WIĘCEJ

2. Kraków najlepszym miejscem na tzw. city break - Kraków według brytyjskiego portalu Which jest najatrakcyjniejszym miastem Europy na tak zwany "city break". Stolica Małopolski pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła wspólnie z hiszpańską Walencją. Turyści ocenili pod kątem wyjazdów weekendowych poszczególne miasta w kilku kategoriach m.in. zakwaterowanie, kultura, gastronomia, a także atrakcyjność cenowa. W tej ostatniej Kraków otrzymał maksymalną liczbę punktów. WIĘCEJ

3. Studentka AGH zrekonstruowała robota z "Gwiezdnych Wojen" - Miała być zwykła praca inżynierska, a wyszedł hit internetu. Studentka Informatyki Stosowanej na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej na zaliczenie stworzyła robota z Gwiezdnych Wojen. Weronika Muszyńska w ramach pracy inżynierskiej odwzorowała w skali 1:1 robota BB-8 z najnowszej trylogii Gwiezdnych Wojen. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Marsz narodowców i skandal w Oświęcimiu - W niedzielę odbyły się uroczyści w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Przed oficjalnymi uroczystościami około dwustu narodowców przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Przeciwko nim protestowało kilka osób z transparentem "Faszyzm stop!" i flagą Izraela. Przedstawiciel jednego ze środowisk narodowych Piotr Rybak, będący inicjatorem marszu, mówił, że "patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści" upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę. Według krakowskiej "Gazety Wyborczej" Rybak miał pytać uczestników marszu: "Czy my jesteśmy krajem niepodległym?"; "Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić" - miał wykrzykiwać Rybak. WIĘCEJ

2. Mięso chorych i martwych krów trafiło m.in. do przetwórni na terenie powiatu nowosądeckiego - Mięso z chorych i padłych krów z ubojni w Ostrowi Mazowieckiej trafiło między innymi do jednej z przetwórni na terenie powiatu nowosądeckiego. Część wołowiny zabezpieczono już do utylizacji, niestety sporo produktów zawierających felerne mięso trafiło już do sprzedaży. Nabyło je w sumie kilkanaście sklepów i hurtowni. WIĘCEJ

3. W Krakowie dwóch młodych mężczyzn ostrzelało tramwaj - 21 i 18-latek, którzy strzelali do krakowskich tramwajów, przyznali się do zarzucanych im czynów. Mężczyźni ostrzelali z broni pneumatycznej dwa tramwaje oraz punkt informacji MPK przy rondzie Mogilskim w poniedziałek wieczorem. Straty wyceniono na prawie 6,5 tysiąca złotych. WIĘCEJ

fot: J. Bańka

Sprawa mięsa chorych i martwych krów, które trafiło na polskie i zagraniczne rynki, uderzy w cały polski handel mięsem - tak przekonywał Mariusz Kękuś, krakowski radny PiS. Produkty z niekontrolowanego uboju trafiły także do Małopolski - najpierw do przetwórni w powiecie nowosądeckim, a następnie do klientów. Jak przekonywał Kękuś, ucierpi na tym nie tylko handel wołowiną:


Po takich informacjach część klientów z pewnością ograniczy swoje zakupy. Zakładam, że 99% ubojni nie łamie prawa - problemem jest jest jednak ten jeden 1%. Winnych należy wykryć i surowo ukarać.

 

Jak dodawał Łukasz Wantuch, wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta z prezydenckiego Przyjaznego Krakowa, ucierpi na tym również opowieść o polskiej zdrowej żywności:


Ta incydentalna sytuacja, bo to przecież promil sprzedawanego mięsa, będzie miała wpływ także na rynki zagraniczne. Najgorsze jest jednak to, że może ona rzutować na obraz całej polskiej żywności.

 

Goście Radia Kraków surowo także ocenili wydarzenia z udziałem narodowców w Oświęcimiu. Jak przekonywał Stanisław Bisztyga, małopolski radny PO, organizatorzy marszu część swojego celu osiągnęli, bo dyskutuje się o nich już od tygodnia:


Oni po prostu chcieli, żeby cała Polska zwróciła na nich uwagę. Nie możemy cały czas zajmować się szaleńcami.

 

Krakowscy politycy mieli natomiast wątpliwości, czy zwycięstwo Krakowa w rankingu jednego z brytyjskich portali turystycznych, to powód do dumy. Portal oceniał miasta w kilku kategoriach m.in. zakwaterowanie, kultura, gastronomia, a także atrakcyjność cenowa. W tej ostatniej Kraków otrzymał maksymalną liczbę punktów. Jak przekonywał Łukasz Gibała, radny z klubu Kraków Dla Mieszkańców, coraz większa część Krakowa podporządkowywana jest branży turystycznej, co niekorzystnie odbija się na jakości życia mieszkańców:

Okolice Dolnych Młynów, to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców, ale już niebawem powstanie tam ogromny hotel. Aparthotele budowane są także obok Błoń. To wszystko robione jest z myślą o turystach, którzy przyjeżdżają trochę się zabawić, na czym krakowianie raczej nie korzystają.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

67%
33%