|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem miano „Wyczynu Tygodnia” wędruje do braku złagodzenia uchwały antysmogowej dla Krakowa. Tak zdecydowało 58% osób.

Drugie miejsce dla nowego węzła na Zakopiance, który powstanie w rejonie Myślenic. To spodobało się 27% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazła się gmina Zakliczyn, która jako pierwsza w Małopolsce ogłosiła przetarg na budowę Mieszkań Plus. Ta propozycja zyskała 15% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków sprawa mieszkańców Górki Narodowe, którzy wciąż nie mogą się doczekać obiecanej linii tramwajowej. To nie podoba się 45% głosujących.

Na drugim miejscu uplasowała się pokryta rdzą gorlicka „ławeczka niepodległości”. Na tę nominację zagłosowało 28% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 27% głosów – dla trudnych początków Strefy Czystego Transportu w Krakowie.

 


WYCZYN:

1. Nie będzie złagodzenia uchwały antysmogowej dla Krakowa - Nie będzie złagodzenia uchwały antysmogowej dla Krakowa - zapewnia Urząd Marszałkowski. Chodzi o usunięcie z niej zakazu palenia drewnem w kominkach. Postulują to między innymi przedstawiciele wytwórców i przedsiębiorców handlujących kominkami. WIĘCEJ

2. Gmina Zakliczyn jako pierwsza w Małopolsce z przetargiem na Mieszkanie Plus - Spółka PFR Nieruchomości ogłosiła w czwartek przetarg na budowę dwóch budynków w Lusławicach i Paleśnicy, które mają mieć w sumie 70 mieszkań. Mają być przeznaczone na wynajem, z możliwością wykupu po dwudziestu kilku latach, zarówno dla młodych rodzin jak i seniorów. Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak przekonuje, że o Mieszkanie plus pytają się także mieszkańcy Tarnowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budynki powinny być gotowe za półtora roku. WIĘCEJ

3. Nowy węzeł na Zakopiance powstanie w rejonie Myślenic - Myślenice będą lepiej połączone z zakopianką. Zapowiedzieli to minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk i burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka. Dzięki podpisanemu aneksowi na zwiększenie dofinansowania z budżetu państwa zostanie przebudowany północny wjazd do Myślenic od strony ulicy Sobieskiego. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Gorlicka "ławeczka niepodległości" już pokryła się rdzą - Gorlicka "ławeczka niepodległości" jeszcze na dobre nie wpisała się w krajobraz miasta, tymczasem już pokryła się rdzawym nalotem. Ławeczki to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej na uczczenie 100-lecia niepodległości Polski. Jej koszt to około 30 tysięcy złotych. Większość tej kwoty pochodziła, że środków ministerstwa. WIĘCEJ

2. Trudne początki Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Mieszkańcy zaskarżyli uchwałę do sądu - Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęła skarga na uchwałę wprowadzającą strefę czystego transportu na Kazimierzu. Przeciwko zakazom ruchu nieekologicznych samochodów w tej części miasta protestują przedsiębiorcy i mieszkańcy. WIĘCEJ

3. Mieszkańcy Górki Narodowej wciąż nie mogą się doczekać obiecanej linii tramwajowej - Urzędnicy podają kolejny termin. Budowa tramwaju na Górkę Narodową w Krakowie miałaby ruszyć w trzecim lub czwartym kwartale tego roku. Nowa linia tramwajowa ma ułatwić komunikację w północnej części miasta. Mieszkańcy czekają na nią od wielu lat. WIĘCEJ

Od lewej: B.Kośmider, M.Jantos, W.Kozak i M.Drewnicki (fot. M.Bartkowicz)

Dyskusję gości Radia Kraków zdominowała kwestia ewentualnych zmian w krakowskiej uchwale antysmogowej. Chodzi o oczekiwania części przedsiębiorców, którzy proponowali, by z zakazu używania paliw stałych, jaki wchodzi w życie 1 września, wyłączyć kominki. - Cała sprawa jest jednoznaczna, a zmian w uchwale nie będzie - powiedział Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z Prawa i Sprawiedliwości.

Sądzę, że te spekulacje zostały przecięte. Nie do końca wiem, skąd się wzięła ta dyskusja o możliwości zmiany uchwały. Nowy marszałek województwa, odkąd został powołany, a także wicemarszałkowie, od początku mówili, że uchwała antysmogowa dla Krakowa nie zostanie zmieniona.

Zmiany w krakowskiej uchwale antysmogowej byłyby błędem, dlatego dobrze się stało, że do nich nie dojdzie - powiedział Wojciech Kozak, małopolski radny PSL i były wicemarszałek województwa.

Co do Krakowa, to nie ma żadnej wątpliwości: nie możemy zrobić żadnej luki. Pamiętam te dyskusje, które właśnie się w Krakowie odbywały na temat romantycznych kominków, w których tak pięknie drzewo palone pachnie. Przecież to jest nic innego jak pyły PM 10 i PM 2,5, które powodują choroby układu krążenia i śmierć.

Goście Radia Kraków z ożywieniem komentowali także informacje o rdzewiejącej ławeczce niepodległości w Gorlicach, która została tam umieszczona z okazji stulecia niepodległości w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Zdaniem wiceprezydenta Krakowa Bogusława Kośmidera, jest to z pewnością największy blamaż mijającego tygodnia.

To co zrobiono jest antyreklamą stulecia niepodległości i prędzej czy później tę sprawę będzie trzeba rozliczyć. Trzydzieści tysięcy złotych wydano na coś takiego tylko po to, żeby za chwilę to zmieniać - no bo będzie to trzeba zmieniać. To jest jakieś grube nieporozumienie i z pewnością jest to blamaż.

Dyskutowano także o wniosku części mieszkańców i przedsiębiorców, którzy domagają się w sądzie uchylenia uchwały o Strefie Czystego Transportu na krakowskim Kazimierzu. Zarzucają uchwale liczne błędy i zwracają uwagę, że jej wprowadzenie nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza. - Strefa została wprowadzona pilotażowo na pół roku, dlatego wstrzymajmy się na razie z jej ostateczną oceną - apelowała Małgorzata Jantos, krakowska radna Nowoczesnej.

Kiedy rozważaliśmy tę sprawę na Radzie Miasta powiedziałam, aby ustalić czas, kiedy będziemy się przyglądać, jak uchwała funkcjonuje na żywym organizmie. Doskonale wiemy, że centra wielkich miast w całej Europie coraz bardziej zamykają się dla samochodów. Jeśli będzie solidny i rzetelny raport zrobiony po tym naszym krakowskim doświadczeniu, wtedy będziemy mogli zobaczyć, jak to dalej robić.

45%
55%