|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Szpitala Uniwersyteckiego, który jako pierwszy w Polsce będzie miał neurochirurgicznego robota. To podoba się 52% głosujących.

Drugie miejsce dla dwóch małopolskich techników na podium w rankingu "Perspektyw". Na tę propozycję zagłosowało 33% osób.

Na trzecim miejscu znalazł się kolejny rekord Kraków Airport. Ta nominacja zyskała 15% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków 13 osoba z zarzutami korupcji w krakowskim magistracie. To nie spodobało się 55% osób.

Na drugiej pozycji uplasowały się duże nieprawidłowości w każdym skontrolowanym małopolskim escape roomie. Ta propozycja uzyskała 30% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 15% głosów – dla inwestycji rowerowych w Krakowie, które są tylko na papierze.

 


WYCZYN:

1. Dwa małopolskie technika na podium w rankingu "Perspektyw". W kategorii liceów krakowska "piątka" na trzecim miejscu - Piąte liceum ogólnokształcące imienia Augusta Witkowskiego w Krakowie trzecim najlepszym liceum ogólnokształcącym w Polsce. To wyniki dwudziestego pierwszego ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Krakowska "piątka" awansowała o jedno miejsce. Wyprzedzają ją trzynaste liceum w Szczecinie i czternaste liceum w Warszawie. Wśród najlepszych polskich techników są aż trzy z Małopolski. Na drugim miejscu w rankingu znalazło się Technikum Łączności numer 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie, na trzecim Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu.

2. Kolejny rekord Kraków Airport, prawie 7 mln pasażerów odprawionych w minionym roku - Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 6,8 mln pasażerów, tj. o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2018 roku lotnisko miało 112 połączeń do 27 krajów na czterech kontynentach. Oferowało je 24 przewoźników, tradycyjnych i niskokosztowych. (PAP)

3. Szpital Uniwersytecki, jako pierwszy w Polsce, będzie miał neurochirurgicznego robota - Szpital Uniwersytecki w Krakowie, jako pierwszy ośrodek w Polsce, będzie miał robota neurochirurgicznego Rosa. Popularne w USA urządzenie trafi do tej placówki pod koniec lutego. Robot kosztuje około 3,2 mln zł. Transakcja możliwa jest dzięki pieniądzom unijnym z regionalnego programu operacyjnego woj. małopolskiego. Robot neurochirurgiczny Rosa trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pod koniec lutego. (WIĘCEJ)

 

BLAMAŻ:

1. Duże nieprawidłowości w każdym skontrolowanym małopolskim escape roomie - Małopolscy strażacy skontrolowali 42 lokale (w nich ponad 100 escape roomów), w tym 26 w Krakowie. Decyzję o zakazie eksploatacji otrzymało 14 obiektów - 12 w Krakowie, jeden w powiecie nowotarskim i jeden w powiecie wadowickim. "Stwierdziliśmy ponad 200 nieprawidłowości różnego kalibru i różnego typu" – powiedział Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Stanisław Nowak. (WIĘCEJ)

2. 13 osoba z zarzutami korupcji w krakowskim magistracie - Policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe zastosowano wobec 56-latki zatrzymanej w związku z aferą korupcyjną w krakowskim magistracie. Anna K. to już 13 osoba, która usłyszała zarzuty w tej sprawie. Kobieta miała być pośrednikiem między urzędnikami a przedsiębiorcami, chcącymi wynająć lub kupić lokale w atrakcyjnych lokalizacjach Krakowa. (WIĘCEJ)

3. Inwestycje rowerowe w Krakowie tylko na papierze - Miejscy aktywiści alarmują, że w 2018 roku wykorzystano zaledwie 1/4 pieniędzy przeznaczonych na infrastrukturę rowerową. Pozostałe pieniądze - ponad 50 milionów złotych - zostały tym samym przesunięte na inne cele. (WIĘCEJ)

fot: J. Bańka

Tegoroczny ranking Perspektyw udowodnił, że szkolnictwo zawodowe to mocna strona Małopolski - tak przekonywali małopolscy politycy. Na drugim miejscu w rankingu znalazło się Technikum Łączności numer 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie, na trzecim Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu, a na siódmym krakowskie Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska. Jak przekonywał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS, za dobrymi wynikami powinno iść również wsparcie inwestycyjne:

Powinniśmy przeznaczać więcej pieniędzy na prace naukowe i badawcze, a także formalnie powiązać te szkoły z wyższymi uczelniami. To powinno być zadanie na najbliższą przyszłość.


Z kolei, jak przyznawał Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta z prezydenckiego Przyjaznego Krakowa, dotąd szkolnictwo zawodowe było zaniedbywane - zmieniła to dopiero sytuacja na rynku:

Przekazaliśmy na użytkowanie przez 30 lat pomieszczenia dla szkoły rzemiosł. Będzie to typowa szkoła zawodowa, gdzie będzie także możliwość czeladnikowania i kształcenia się w bardzo potrzebnych zawodach.

Goście programu byli także zgodni, że na tytuł blamażu zasługuje stopień realizacji w Krakowie infrastruktury rowerowej, choć trzeba pamiętać przy tym o sytuacji na rynku budowlanym. W 2018 roku wykorzystano zaledwie 1/4 pieniędzy przeznaczonych na infrastrukturę rowerową. Pozostałe pieniądze - ponad 50 milionów złotych - zostały tym samym przesunięte na inne cele. Jak jednak przekonywał Jerzy Fedorowicz Jr, małopolski radny PO, odwrotu nie ma:

Odnosimy się do zeszłorocznego budżetu, który nie został zrealizowany z różnych powodów - na pewno jednak nie z uwagi na złośliwość urzędników. Jest to trochę wstyd i blamaż, jednak odwrotu nie ma.


Małopolscy politycy przekonywali także, że odpowiednie służby i ich kontrole nie nadążają ofertami, jakie pojawiają się na rynku szeroko pojmowanej rozrywki. Po śmierci pięciu nastolatek w całym kraju przeprowadzono kontrole escape roomów. W Małopolsce nieprawidłowości stwierdzono w każdym z nich - natomiast co trzeci musiał zwiesić działalność. Jak jednak przekonywał Łukasz Maślona, krakowski radny z klubu Kraków Dla Mieszkańców, nie możemy popadać w histerię:

Zabrakło odpowiednich przepisów dokładnie standaryzujących takie miejsca. Jednak są odpowiednie służby, które maja kontrolować escape roomy, dlatego teraz nie można popadać w histerię.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

60%
40%