|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscyty na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do coraz większej ilości chętnych na tereny po Szpitalu Uniwersyteckim. To spodobało się 50% głosujących.

Drugie miejsce dla rekordowej licytacji kramu w Sukiennicach. Ta propozycja zyskała 27% głosów.

Na trzecim miejscu uplasowały się wybory samorządowe, które w 25 gminach są już właściwie rozstrzygnięte. Na tę nominację zagłosowało 23% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zamieszanie wokół Radia Oświęcim, które zniknęło z anteny, żeby wrócić po kilku dniach. To nie spodobało się 53% głosujących.

Na drugim miejscu znalazły się pociągi z krakowskiego Bieżanowa, które nadal czekają na naprawę. Ta nominacja zyskała 32% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 15% głosów – dla wolnego tempa remontu, na który narzekają mieszkańcy Bronowic.

 


WYCZYN:

1. Coraz więcej chętnych na tereny po Szpitalu Uniwersyteckim - Urząd Miasta Krakowa wchodzi do gry o tereny po Szpitalu Uniwersyteckim. Chodzi o atrakcyjne działki w centrum miasta przy ulicy Kopernika. Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że chce wykupić grunty razem z budynkami. Cena zaproponowana przez szpital to 360 milionów złotych, czyli jedna trzynasta krakowskiego budżetu. Prezydent twierdzi, że pieniądze na ten cel się znajdą i to bez brania kredytu. WIĘCEJ

2. W 25 gminach Małopolski wybory samorządowe są już właściwie rozstrzygnięte - W 25 gminach w Małopolsce już właściwie wszystko jest jasne - w nadchodzących wyborach samorządowych zamiast głosowania na wójta czy burmistrza odbędzie się tam jedynie plebiscyt poparcia dla już urzędujących włodarzy. WIĘCEJ

3. Rekordowa licytacja kramu w Sukiennicach - To była pierwsza taka aukcja od 24 lat. Zwycięski oferent zaproponował czynsz na poziomie 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To ponad 100 procent więcej od sumy wyjściowej. Mimo takiego przebicia chętnych było sporo. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Pociągi z krakowskiego Bieżanowa nadal czekają na naprawę - Pociągi ED-74, czyli tzw. "Edyty" od kilku lat niszczeją na torach odstawczych. Rok temu PKP Intercity zdecydowało, że składy wrócą na trasy, ale najpierw czeka je naprawa. Niestety, pociągi do tej pory na nią nie trafiły. WIĘCEJ

2. Mieszkańcy Bronowic narzekają na wolne tempo remontu, ale mają już bezpłatną komunikację zastępczą - Rozpoczęła się przebudowa ulic: Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. Mieszkańcy zauważają, że nad modernizacją torowiska pracuje kilku robotników. Przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu sprawę monitorują i zapowiadają, że w najbliższych dniach na placu budowy pojawi się więcej osób. (WIĘCEJ) Tymczasem od piątku zastępcza komunikacja do Bronowic jest bezpłatna. WIĘCEJ

3. Radio Oświęcim znika z eteru, by wrócić po kilku dniach - Internetowe Radio Oświęcim znów działa. Medium - jak informowaliśmy na naszej antenie - zostało zawieszone decyzją dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej po wpisie na blogu jednego z miejskich radnych. Jakub Przewoźnik skrytykował promowanie głośnego filmu "Kler" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego przez lokalną redakcję. Po interwencji władz miasta - antena wznowiła jednak nadawanie programu... WIĘCEJ

posłuchaj audycji

Od lewej: G.Nowowiejski, R.Śmiałek, M.Jantos i T.Urynowicz (fot.M.Bartkowicz)

Wiele miejsca w dyskusji goście Radia Kraków poświęcili przyszłości terenów po Szpitalu Uniwersyteckim w centrum Krakowa. Deklarację chęci ich zakupu złożył w mijającym tygodniu prezydent Jacek Majchrowski. Wcześniej jednak list intencyjny w tej sprawie podpisał z władzami szpitala Polski Holding Nieruchomości. Jak mówił Grzegorz Nowowiejski z Partii Wolność, szpital powinien wybrać kupca na zasadach rynkowych.

Najlepiej szpital postąpiłby robiąc zwykłą licytację - ten kto daje najwięcej, ten po prostu teren kupi. Natomiast jest tutaj inna bardzo ważna kwestia: jeśli chodzi o ten teren, należy jak najszybciej uchwalić tam plan zagospodarowania przestrzennego. Trzeba go koniecznie uchwalić przed tą transakcją.

Ktokolwiek stanie się właścicielem terenów po Szpitalu Uniwersyteckim w centrum Krakowa, będzie miał niełatwe zadanie - zauważyła z kolei radna Nowoczesnej Małgorzata Jantos

To jest bardzo trudny teren, ponieważ jest to teren, na którym przez wiele lat były szpitale. Dodatkowo, jest to objęte ochroną konserwatorską, więc nie wiem jaki będzie pomysł z tym związany, żeby to wykorzystać. Z drugiej strony tak naprawdę te budynki powinny być wyburzone, ponieważ są to budynki poszpitalne.

Wśród propozycji do miana wyczynu znalazła się także informacja, że w 25 małopolskich gminach wybory samorządowe są już właściwie rozstrzygnięte. Urzędujący włodarze nie mają tam żadnych kontrkandydatów, dlatego wybory będą jedynie plebiscytem ich poparcia. Zdaniem krakowskiego radnego Tomasza Urynowicza z Porozumienia, na poziomie samorządowym taka sytuacja nie powinna dziwić.

To tylko dobrze, że są takie gminy, gdzie autorytet lokalnego lidera jest na tyle mocny, że nie ma kontrkandydatów. Znam osobiście takie osoby, które na małym podwórku w wyborach dzielnicowych też nie mają kontrkandydatów. Niekoniecznie samorząd musi być kojarzony z polaryzacją czy sporem. To czasem może być także obiektywne uznanie, że ktoś dla naszej lokalnej społeczności robi dobrze.

Jednomyślnie za blamaż tygodnia goście Radia Kraków uznali natomiast informację o niszczejących na bocznicy w krakowskim Bieżanowie pociągach spółki Intercity. Przypomnijmy, że mają one wrócić na tory po naprawie. Wciąż jednak nie udało się wyłonić wykonawcy usługi. Ta sprawa to skandal - powiedział Ryszard Śmiałek, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Małopolsce.

Wiele razy chwaliliśmy w tym programie kolej za rozwój, za nowe inwestycje, chociażby tutaj w Małopolsce. Miałem okazję wracać niedawno z Warszawy pociągiem, który był z lat 80. XX wieku, a był to pociąg InterCity. Dziwi mnie ta sprawa, nie wiem co się dzieje. Dlaczego procedury uruchomienia przetargu, w miarę szybkiego wybrania wykonawcy, remontu tych wagonów, by wreszcie wpuścić je na tory, trwają tak długo?

 

 

58%
42%