|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. Wyniki

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu wyczynem zostaje Drążenie tunelu w ciągu nowej Zakopianki na półmetku! z 53% procentami głosów, drugie miejsce to star programu Czyste Powietrze. (36%), a trzecie - pomysł na zagospodarowanie dzielnicy Wesoła (11%).

 

Największym blamażem tygodnia został paraliż Ojcowskiego Parku Narodowego - aż 49% głosów. Na drugim miejscu znalazł się płot na szlaku do Doliny Kluczwody (28%), a na trzecim protest pisarzy przeciwko "skandalicznym" warunkom na Targach Książki w Krakowie 924%).


 

WYCZYN:

1. Ruszył program Czyste Powietrze. Można już składać wnioski na dofinansowanie termomodernizacji - Można już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieca i termomodernizacji budynku. Pierwsze wypłaty środków w ramach programu "Czyste Powietrze" ruszą już w nowym roku. WIĘCEJ

2. Jest pomysł na zagospodarowanie dzielnicy Wesoła. Czy teren znajdzie się w rękach Polskiego Holdingu Nieruchomości? - Polski Holding Nieruchomości chce kupić słynny teren przy ul. Kopernika. Przedsiębiorstwo podpisało w tej sprawie list intencyjny ze Szpitalem Uniwersyteckim. Szpital, który wyprowadza się do nowej siedziby w Prokocimiu, od kilku lat szuka kupca dla bardzo atrakcyjnych działek i budynków w centrum miasta. Chce je sprzedać za około 360 milionów złotych. (WIĘCEJ) Tymczasem kandydatka Kukiz'15 na prezydenta Krakowa proponuje, by tereny te wykupiło miasto. WIĘCEJ

3. Drążenie tunelu w ciągu nowej Zakopianki na półmetku! - Powstający najdłuższy tunel drogowy w Polsce w ciągu drogi S7, czyli popularnej Zakopianki, jest już niemal w połowie wydrążony – powiedziała PAP szef krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński. Drążenie dwóch nitek tunelu w masywie góry Mały Luboń rozpoczęto w marcu 2017 r. Ten skomplikowany odcinek nowej drogi pod Tatry realizuje włoska firma Astaldi. Pałasiński zapewnił, że prace postępują zgodnie z harmonogramem i tunel ma być gotowy do końca 2020 r. (WIĘCEJ)
Podpisano też umowę na realizację kolejnego odcinka Zakopianki. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Paraliż Ojcowskiego Parku Narodowego. Kierowcy nie mają gdzie zaparkować, więc parkują byle gdzie - Samochody po obu stronach jezdni i bardzo utrudniony przejazd - tak wyglądają weekendy w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego. W ubiegłą niedzielę doszło tam do zablokowania ruchu. Turyści chętni do odwiedzenia tego miejsca musieli czekać po kilkadziesiąt minut w korku. WIĘCEJ

2. Pisarze protestują przeciwko "skandalicznym" warunkom na Targach Książki w Krakowie - Grono pisarzy - wśród nich m.in. Dorota Masłowska, Zygmunt Miłoszewski, Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk i Jakub Żulczyk - protestuje przeciwko "skandalicznym warunkom", jakie panują na Krakowskich Targach Książki. Apelują do organizatorów oraz prezydenta Krakowa o przedstawienie planów zmian w organizacji tegorocznych targów. Wśród problemów wymieniają m.in. "wąskie alejki między stoiskami wypełnione zbitym tłumem ludzi, czekającymi w ścisku i duchocie na spotkanie z autorami" - czytamy na portalu Onet.pl. WIĘCEJ

3. Płot na szlaku do Doliny Kluczwody. Właściciel prywatnej posesji nie chce turystów na swojej działce - Jedna z najbardziej malowniczych podkrakowskich tras z szeregiem jurajskich skał została zamknięta. Chodzi o wejście do Doliny Kluczwody od strony Gacek na granicy gmin Zabierzów i Wielka Wieś. Na czarnym szlaku pieszym, wiodącym przez działkę prywatną pojawiło się bowiem... ogrodzenie. WIĘCEJ

Od lewej: B.Sonik, M.Drewnicki, G.Gondek i M.Kękuś (fot.M.Bartkowicz)

W zgodnej opinii gości Radia Kraków, widoczne są duże postępy w inwestycjach infrastrukturalnych w Małopolsce. W mijającym tygodniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że drążenie tunelu w masywie góry Mały Luboń na budowie nowej Zakopianki jest już prawie na półmetku. - To tylko jeden z przykładów odrabiania wieloletnich zapóźnień w naszym regionie  - powiedział Mariusz Kękuś, krakowski radny Porozumienia.

Dobrze, że Kraków i Małopolska zostały zauważone przez rząd na mapie Polski. Za rządów PO i PSL niestety ten strumień pieniądza idący w stronę Małopolski był bardzo ograniczony. Teraz mamy odreagowanie, mamy duże inwestycje, inwestycje które postępują i to cieszy.

Goście skomentowali także start programu "Czyste powietrze". Przypomnijmy, że od 19 września można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wnioski o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła i termomodernizację. Jak powiedział Michał Drewnicki, krakowski radny Prawa i Sprawiedliwości, będzie to ważne wsparcie działań podejmowanych dotychczas przez samorządy.

Rząd wychodzi z taką propozycją, by w pierwszej kolejności dokonać termomodernizacji. To są rzeczy kluczowe, bo jeżeli taki budynek będzie ocieplony, wtedy do jego ogrzania będzie potrzeba mniej energii, a to będzie oznaczać niższe koszty.

Dyskusję wywołała też sprawa listu pisarzy, którzy zwracają uwagę na trudne warunki panujące - ich zdaniem - na Targach Książki w Krakowie. Zdaniem posła Bogusława Sonika z Platformy Obywatelskiej, to efekt zaniedbań sprzed lat.

To jest problem, który nie został rozwiązany na początku transformacji, czyli profesjonalnej przestrzeni do targów w Krakowie, tak jak chociażby zrobiły to Kielce. Jak widać, wszyscy dzisiaj chcą żyć w większym komforcie, nie tylko w zieleni, ale również na Targach Książki.

Trzeba zastanowić się nad nową lokalizacją Targów Książki w Krakowie - komentował całą sprawę Grzegorz Gondek, przewodniczący stowarzyszenia "Wielki Kraków" i kandydat PSL do Sejmiku Małopolskiego.

Targi padły ofiarą własnego sukcesu i chwała. Mamy na to dowód. 55 tysięcy osób, które odwiedza targi, to jest wielka sprawa. Trzeba rzeczywiście pomyśleć nad tym, by przenieść targi czy to do Tauron Areny czy do ICE Kraków, Jest na to miejsce w Krakowie. Myślę, że przy okazji organizacji Targów w następnych latach ten problem będzie już rozwiązany.

67%
33%