|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu: wędruje do mieszkańców krakowskich Grzegórzek, którzy wywalczyli park. To spodobało się 60% głosujących.

Drugie miejsce dla wypożyczalni rowerów dla starszych i niepełnosprawnych w Krakowie. Ta propozycja spodobała się 28% głosujących,

Na trzecim miejscu znaleźli się mieszkańcy i radni dzielnicy Stare Miasto, którzy przygotowali akcję informacyjną skierowaną do imprezujących w Krakowie turystów. Na tę nominacje zagłosowało 12% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków fakt, iż dzieci ze szkoły podstawowej na krakowskich Klinach uczą się w 4 miejscach. Tak zdecydowało 39% osób.

Drugie miejsce – z wynikiem 31% głosów – dla zniszczenia słynnej sosny z Sokolicy.

Na trzecim miejscu uplasował się fatalny koniec konsultacji na krakowskim Kazimierzu. To nie spodobało się 30% głosujących.

 

WYCZYN:

1. Mieszkańcy krakowskich Grzegórzek wywalczyli park - O ten teren mieszkańcy krakowskich Grzegórzek walczyli kilka lat. Prosili, chodzili do urzędów, negocjowali i udało się - ponad pięć hektarów zieleni jest już w rękach miasta i zostało przeznaczone na park. W jego sąsiedztwie powstanie w przyszłości Centrum Muzyki. Wcześniej był to teren wojskowy. Już od soboty mieszkańcy mogą korzystać z tego zalesionego terenu zlokalizowanego wzdłuż Bulwaru Kurlandzkiego nad Wisłą. WIĘCEJ

2. Wypożyczalnia rowerów dla starszych i niepełnosprawnych w Krakowie - Wypożyczalnię trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych dla osób starszych i niepełnosprawnych uruchomił w Krakowie Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Dostępnych jest dziesięć pojazdów. Wypożyczalnia - pierwsza taka w Krakowie - działa od wtorku przy ul. Olszańskiej 5. WIĘCEJ

3. Mieszkańcy i radni dzielnicy Stare Miasto przygotowali akcję informacyjną skierowaną do imprezujących w Krakowie turystów - Mieszkańcy i radni dzielnicy Stare Miasto ruszają z akcją ulotkową skierowaną do turystów, którzy wieczorami i nocami imprezują w centrum Krakowa. Ulotka w języku angielskim wzywa do kulturalnego zachowania i przestrzegania ciszy nocnej, bo mieszkający na Starym Mieście krakowianie chcą mieć spokój. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Fatalny koniec konsultacji na krakowskim Kazimierzu - Ostatnie spotkanie konsultacyjne w sprawie planowanych zmian organizacji ruchu na krakowskim Kazimierzu... zostało odwołane! Miało się odbyć najbliższy wtorek. Jednak jak twierdzą urzędnicy, część mieszkańców, którzy pojawiali się na spotkaniach, zachowywała się agresywnie i zbyt ostro wyrażała swój sprzeciw wobec planowanych ograniczeń dla samochodów. WIĘCEJ

2. Dzieci ze szkoły podstawowej na krakowskich Klinach uczą się w 4 miejscach - Nowy rok szkolny i nowe problemy. Nie chodzi tylko o przeładowane klasy, czy rozpoczynające się późno zajęcia. W związku z dużą ilością dzieci, niektóre krakowskie szkoły muszą prowadzić lekcje w kilku, niekiedy oddalonych od siebie budynkach. Rekordzistką jest szkoła podstawowa na krakowskich Klinach. Tam dzieci się uczą aż w czterech miejscach. WIĘCEJ

3. Słynna sosna z Sokolicy zniszczona podczas akcji ratunkowej - Najsłynniejsze drzewo polskich gór złamane! Symbol Pienin - reliktowa sosna rosnąca na Sokolicy - została zniszczona w czasie akcji ratunkowej z użyciem helikoptera. Jak przypuszczają służby Pienińskiego Parku Narodowego, pęd powietrza z maszyny uszkodził konar drzewa. WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Najwięcej emocji wywołała sprawa szkoły podstawowej na krakowskich Klinach. Uczniowie tej placówki muszą się uczyć aż w czterech miejscach - w tym jednym odległym aż o 10 km. Oskarżanie autorów reformy edukacji o tłok w szkołach jest nieuczciwe - oceniał antenie wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Bierdoń:

Władze Krakowa miały duże pole do popisu. Tymczasem powstawały nowe osiedla bez odpowiedniej infrastruktury społecznej. Racja ekonomiczna, za którą stały działania deweloperów uderzają teraz w mieszkańców miasta.

Tymczasem, jak odpowiadał Dominik Jaśkowiec, krakowski radny PO, w pobliżu planowana jest budowa osiedla w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Administracja rządowa nie chce jednak tam wybudować szkoły:


Rząd chce, aby te placówkę zbudował samorząd. Z tego powodu Kraków będzie musiał postawić na Klinach dwie szkoły za pieniądze swoich mieszkańców. To taka zabawa: podrzucamy komuś problem, żeby ten ktoś potem za niego płacił.

Małopolscy politycy wysoko ocenili natomiast inicjatywę Polskiego Czerwonego Krzyża, który uruchomił w Krakowie wypożyczalnię rowerów dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jak jednak przekonywał Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa z PSL, taka oferta powinna się stać częścią wypożyczalni miejskiej:


W Małopolsce wzrosła dostępność do sprzętu rehabilitacyjnego - zarówno do użytku prywatnego, jak i przyszpitalnego. Trzykołowe rowery powiny się teraz stać częścią oferty przygotowywanej przez władze miasta.


Goście programu chwalili także inicjatywę mieszkańców i radnych krakowskiego Starego Miasta. Przygotowali oni ulotki, w których apelują do zagranicznych turystów o zachowanie ciszy nocą. Jak jednak przekonywał Samuel Nowak z partii Razem problem tkwi w nieuregulowanej sprawie krótkoterminowego wynajmu mieszkań:

Inicjatywa mieszkańców i nocna prohibicja to dobre inicjatywy, ale potrzebujemy systemowego rozwiązania,które sprawi, że do centrum wrócą mieszkańcy. To trudne zadanie, bo jednocześnie trzeba będzie zachować dotychczasową atrakcyjność okolic krakowskiego Rynku.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

100%
0%