|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do 25 osób, które oczyściły aż 60 km tras wokół Jaworzyny Krynickiej. To spodobało się 64% głosujących.

Drugie miejsce dla Małopolan, którzy są coraz bardziej świadomi zagrożenia, jakie niesie ze sobą smog. Ta propozycja zyskała 19% głosów.

Na trzecim miejscu znalazła się młodzież niesłysząca i słabowidząca z Dolnego Śląska, która pomagała w Muzeum Auschwitz. Na tę nominację zagłosowało 17% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zaskakująca decyzja radnych, którzy stwierdzili, że "komisja parkingowa" musiała przedstawić raport... do soboty. To nie spodobało się 58% głosujących.

Na drugim miejscu znalazły się budy i stragany, które szpecą krajobraz Doliny Chochołowskiej. Na nominacja zyskała 34% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 8% głosów – dla martwych przepisów o niższych pensjach samorządowców.

 


Wyczyn:

1. Świadomość Małopolan jest większa. Coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie smog - Coraz więcej mieszkańców Małopolski zdaje sobie sprawę z tego, czym jest smog - wynika z najnowszych badań Krakowskiego Alarmu Smogowego. Organizacja powtarza badania co dwa lata. Okazuje się, że akcje społeczne przyniosły skutek. WIĘCEJ

2. Młodzież niesłysząca i słabowidząca z Dolnego Śląska pomagała w Muzeum Auschwitz - Podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Wrocławia w Miejscu Pamięci mieli praktyki. Pomagali między innymi konserwatorom. Grupa młodych stolarzy przygotowała między innymi nowe ławki, które ustawiono w "alei brzóz" w obozie Auschwitz I. WIĘCEJ

3. Sprzątają i edukują. W niedzielę oczyścili aż 60 km tras wokół Jaworzyny Krynickiej - Szlaki Beskidu Sądeckiego są jednymi z najczystszych w Małopolsce – uważają organizatorzy akcji „Czyste góry”. 25 osób przeszło w ten weekend ponad 60 kilometrów tras w pobliżu Jaworzyny Krynickiej. W sumie zabrali zaledwie kilka 120 litrowych worków śmieci. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Zaskakująca decyzja radnych. "Komisja parkingowa" musi przedstawić raport... do soboty - Zaskakująca decyzja radnych. Nadzwyczajna komisja badająca musi przedstawić swój raport... pojutrze, tj. 30 czerwca. Na środowej sesji Rady Miasta, głosami radnych Platformy Obywatelskiej i Przyjaznego Krakowa, został odrzucony nowy termin złożenia sprawozdania - czyli 10 października. Oburzeni tą decyzją są inicjatorzy powstania komisji, komitet "Nic o nas bez nas" oraz radni Prawa i Sprawiedliwości. WIĘCEJ

2. Budy i stragany szpecą krajobraz Doliny Chochołowskiej. A na dodatek są nielegalne - Kapcie, maskotki, torebki - lista pamiątek, które można kupić w Dolinie Chochołowskiej jest naprawdę długa! Problem w tym, że budki, które pojawiły się na Siwej Polanie stoją tam nielegalnie. Stragany nie nawiązują nawet w małym stopniu do tradycyjnej zabudowy, a suweniry może i przypominają o górskiej wycieczce, ale prawdopodobnie produkowane były daleko poza regionem. WIĘCEJ

3. Czy przepisy o niższych pensjach samorządowców są martwe? Obniżki symboliczne lub pensje bez zmian - Samorządowcy od lipca maja zarabiać mniej - to w związku z rządowym rozporządzeniem, które zakłada obniżenie pensji wójtom, burmistrzom i prezydentom. Rządzący obniżyli stawki wynagrodzeń samorządowcom o 20 procent. Jednak w praktyce pensje niektórych się nie zmienią aż tak radykalnie. WIĘCEJ

 

Od lewej: G.Biedroń, B.Sonik, M.Jantos i Ł.Wantuch

Dyskusję gości Radia Kraków wywołała sprawa zamieszania wokół raportu tzw. speckomisji parkingowej w Radzie Miasta Krakowa. Opublikowany 29 czerwca raport liczy kilkaset stron, jednak w większości są to załączniki. W głównej, zaledwie czterostronicowej części, brak jest natomiast jakichkolwiek wniosków z dotychczasowej działalności. Jak powiedział Łukasz Wantuch - radny przyjaznego Krakowa i jeden z członków speckomisji parkingowej - ogłoszenie raportu nie oznacza, że komisja przestanie działać.

Mówimy o dwóch rzeczach. Pierwsza rzecz to jest raport i rzeczywiście on miał być do 30 czerwca złożony. Druga rzecz to jest komisja. To nie jest zakończenie prac komisji, bo przecież może się ona nadal spotykać na posiedzeniach i dyskutować. Raport jest tylko jednym z narzędzi ewaluacji. Tym, co jest najważniejsze w pracach komisji - jest rozmowa.

Goście zastanawiali się także, kiedy skończy się oszpecanie Doliny Chochołowskiej w Tatrach. Przybywa tam nielegalnie stawianych budek i straganów, a władze zdają się być bezradne wobec skali zjawiska. Poseł Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej oceniał całą sytuację z umiarkowanym optymizmem.

To oczywiście jest okropne ale to minie. Prędzej czy później damy sobie z tym radę. Natomiast jest to zjawisko powszechne. Proszę zobaczyć jak wygląda Nowy i Stary Kleparz w Krakowie. Uderzmy się w piersi sami. Nowy Kleparz wygląda jak labirynt w podrzędnym arabskim mieście.

Wiele emocji towarzyszyło dyskusji o przepisach obniżających uposażenia samorządowców. W wielu gminach przepisy, na mocy których od 1 lipca miały one zostać obniżone o dwadzieścia procent - pozostaną martwym prawem. Zdaniem Małgorzaty Jantos, krakowskiej radnej Nowoczesnej, wynagrodzenia nie powinny być automatycznie obniżane, lecz uzależnione od jakości pracy.

Tak naprawdę nie o to chodzi, żeby samorządowcy dostawali mniej - choć to być może poprawiłoby samopoczucie wielu osobom, że ktoś zarobi mniej - tylko żeby dobrze zarządzali. Początek dyskusji o obniżkach był dla mnie tak bardzo populistyczny, że wzbudzało to moje obrzydzenie.

Goście Radia Kraków z uznaniem odnotowali wyniki najnowszych badań Krakowskiego Alarmu Smogowego, według których stale rośnie świadomość Małopolan w sprawie zagrożeń, jakie niesie smog. Niestety, wciąż pozostaje ona niewielka w najmniejszych miejscowościach. Potwierdza to Grzegorz Biedroń, małopolski radny Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, dopóki to się nie zmieni, samorządowcy będą mieć niewielkie pole manewru w walce ze smogiem.

Węgiel traktowany jest jako podstawowy surowiec do uzyskiwania ciepła, ale bez świadomości o jego rodzajach, jak jest fałszowany itd. Coraz częściej również w małych miejscowościach spotykam się ze zrozumieniem problemu, ale od zrozumienia do reakcji jest bardzo daleka droga. W małych miejscowościach samorządowcy są zakładnikiem niewiedzy mieszkańców.

 

 

M. Bartkowicz/bp

33%
67%