|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano ”Wyczynu” wędruje do Skawiny. Mieszkańcy tej podkrakowskiej miejscowości mają dość trucia i zorganizowali protest. Ta inicjatywa spodobała się 71% głosujących.

Drugie miejsce dla lekarzy z Tarnowa, którzy przeprowadzili pionierską operację w leczeniu bólu. Ta propozycja zyskała 20% głosów.

Na trzecim miejscu uplasowali się kolejarze, którzy ruszają z budową nowych mostów na Wiśle w Krakowie i samorządowcy ruszający z przetargiem na studium kolei do Myślenic. Na tę nominację zagłosowało 9% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków postawa ojca, który zostawił 6-letnią córkę w aucie, by zagrać na automatach. To nie spodobało się 68% głosujących.

Na drugim miejscu znalazło się ponad 20 psów żyjących w jednym z mieszkań bloku w Nowym Sączu. Na tę propozycję zagłosowało 21% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 11% głosów – dla braku pieniędzy na huśtawkę Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej.

 


Wyczyn:

1. Kolejarze ruszają z budową nowych mostów na Wiśle w Krakowie, samorządowcy z przetargiem na studium kolei do Myślenic - To kolejny, ważny i najtrudniejszy etap rozbudowy linii z Krakowa do Podłęża. Zgodnie z zapowiedzią Polskich Linii Kolejowych, powstaną zupełnie nowe przeprawy dla pociągów w rejonie mostu Powstańców Śląskich. Prace ruszą już w poniedziałek (WIĘCEJ). Tymczasem władze województwa ogłosiły przetarg na koncepcję i studium wykonalności dla kolei z Krakowa do Myślenic. Dokument ma odpowiedzieć na pytanie, czy taka inwestycja ma w ogóle sens, a jeśli tak, to którędy będą przebiegały tory i ile to będzie kosztowało. WIĘCEJ

2. Protest mieszkańców Skawiny. Mają dość trucia - "Mamy prawo do życia. Chcemy oddychać powietrzem, które nas nie zabija. Dość trucia" – transparenty z takimi hasłami przynieśli pod ratusz w Skawinie mieszkańcy tego miasta. Domagają się, by władze wnikliwie kontrolowały firmy działające na terenie Skawiny, które gromadzą odpady i generują fetor. Protest zorganizowały skawińskie mamy, które – jak mówią – poważnie obawiają się o zdrowie swoich dzieci. WIĘCEJ

3. Lekarze z Tarnowa przeprowadzili pionierską operację w leczeniu bólu - Lekarze ze szpitala świętego Łukasza wszczepili byłemu żołnierzowi, po raz pierwszy w Polsce, najnowocześniejsze urządzenie do uśmierzania bólu - neurostymulator rdzeniowy. 32-latek był saperem i został ranny na poligonie. Z powodu bólu nie mógł normalnie funkcjonować. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Ojciec zostawił 6-letnią córkę w aucie, by zagrać na automatach - Oświęcimscy policjanci zatrzymali 30-latka, który późnym wieczorem zostawił 6-letnią córkę w samochodzie z włączonym silnikiem, a sam poszedł grać na automatach. Jest podejrzany o narażenie dziecka na utratę zdrowia lub życia – podała we wtorek policja. "Policjanci jednocześnie zlikwidowali samoobsługowy mini-salon gier hazardowych" – podali oświęcimscy policjanci. WIĘCEJ

2. W Piwnicznej jednak nie powstanie huśtawka Danuty Szaflarskiej. Brakuje pieniędzy - Pomnik miał być wyjątkowy i przedstawiać Danutę Szaflarską na huśtawce, niczym słynny kadr z filmu "Pora umierać". Niestety zbiórka pieniędzy na budowę pomnika aktorki w jej rodzinnej miejscowości, czyli Piwnicznej na Sądecczyźnie, nie przebiega po myśli organizatorów. Z potrzebnych na ten cel 200 tysięcy złotych, od początku roku udało się zebrać zaledwie kilka tysięcy. Dlatego komitet zmienia plany i zamierza wybudować znacznie skromniejszy pomnik. WIĘCEJ

3. Ponad 20 psów żyło w jednym z mieszkań bloku w Nowym Sączu. Zostały ewakuowane do schroniska - Z jednego z mieszkań bloku przy ulicy Zamenhofa usunięto ponad 20 psów, z którymi właściciele mieszkali od lat w kawalerce. Mieszkańcy nie kryją radości z interwencji urzędników. Właściciele 36-metrowego mieszkania trzymali w bloku 26 psów. Nie wychodzili z nimi na spacery, a nieczystości często zostawiali w siatkach na klatce lub wyrzucali przez okno. WIĘCEJ

Od lewej: J.Brynkus, M.Kękuś, R.Śmiałek i A.Miszalski (fot. M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków zgodnie i z uznaniem komentowali wyczyn lekarzy z Tarnowa. Dzięki ich pionierskiej operacji, pacjent cierpiący z powodu niewyobrażalnego bólu - może normalnie funkcjonować. Po raz pierwszy w Polsce, w tamtejszym szpitalu św. Łukasza, wszczepiono pacjentowi neurostymulator rdzeniowy - najnowocześniejsze urządzenie do uśmierzania bólu. Lekarzom należą się wielkie słowa uznania - powiedział w Radiu Kraków Ryszard Śmiałek, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Małopolsce.

Wielki szacunek, wielkie ukłony dla lekarzy z Tarnowa za tak trudną, pionierską operację. Dowodzi to tylko jednego. Mamy znakomitych fachowców w dziedzinie medycyny. Ważne, żeby ci fachowcy pozostawali w Polsce, a nie musieli szukać pracy za granicą i żebyśmy nie musieli za parę lat czytać, że np. w Londynie doszło do pionierskiej operacji wykonanej przez polskich lekarzy.

Ożywioną dyskusję gości w studiu wywołał protest mieszkańców Skawiny, którzy demonstrowali przeciwko truciu powietrza przez miejscowe zakłady przemysłowe. - Bardzo dobrze, że wzrasta świadomość ekologiczna Małopolan - mówił Aleksander Miszalski, krakowski radny i przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Małopolsce.

W Krakowie udało się przez 2-3 lata dyskusji o skutkach palenia węglem zbudować świadomość, że jednak jest to szkodliwe. Nie mam pewności, czy w tej chwili w każdej gminie podobną większość udałoby się teraz zbudować. Cieszy to, że są Skawiński Alarm Smogowy czy Podhalański Alarm Smogowy, które budują świadomość zagrożeń i przekonują ludzi do swoich racji.

Zdaniem Mariusza Kękusia, krakowskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości, na miano wyczynu zasługują z pewnością kolejowe inwestycje, jakie realizowane są w Małopolsce - w tym między innymi rozpoczynająca się wkrótce budowa nowego mostu na Wiśle w Krakowie.

Cieszę się, że do Małopolski spływa tak duży strumień pieniędzy na inwestycje. Infrastruktura kolejowa pozwala na szybszy rozwój regionu. Jeżeli uda nam się ją unowocześnić, to na pewno Małopolska będzie się lepiej rozwijała i będzie większy komfort dla mieszkańców, jeśli chodzi o transport zbiorowy.

Goście komentowali także bulwersującą sytuację, do której doszło w Oświęcimiu. Ojciec pozostawił tam w samochodzie swoją sześcioletnią córkę, a sam poszedł grać na automatach w działającym najprawdopodobniej nielegalnie salonie gier. Jak mówił poseł Józef Brynkus z Kukiz'15, ta historia mówi jednak nie tylko o braku wrażliwości ojca, który naraził swoje dziecko na niebezpieczeństwo.

Problem jest szerszy i polega na tym, że w dalszym ciągu na terenie Polski, mimo ustawy o grach hazardowych, mamy do czynienia z dość masowym występowaniem tego typu obiektów. Nie są one kontrolowane ani przez policję ani przez służby celne. Dopiero wtedy, gdy to dziecko zaczęło płakać, zainteresowali się, że coś się tam dzieje.

 

100%
0%