|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” przypadło Podhalańskiej Kolei Regionalnej, która zaczęła cykliczne kursowanie. Ta propozycja zyskała 43% głosów.

Drugie miejsce dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który znalazł się w prestiżowym rankingu agencji Reutersa. To spodobało się 31% głosujących.

Na trzecim miejscu uplasowali się mieszkańcy Podgórza, którzy dopięli swego. Muzeum Podgórza zostało otwarte. Na tę nominację zagłosowało 26% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków pożar nowohuckiej tężni. Tak zdecydowało 52% osób.

Na drugim miejscu znalazł się brak winnych samowoli budowlanej, która doprowadziła do tragedii w Białce Tatrzańskiej. To nie podoba się 31% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 17% głosów – dla problemów z krakowskimi pomnikami: popiersie Łupaszki oblane farbę, pomnik gen. Kuklińskiego upodobali sobie deskorolkarze.

 


WYCZYN:

1. Ruszyła Podhalańska Kolej Regionalna - Podhalańska Kolej Regionalna z Nowego Targu do Zakopanego zaczęła cykliczne kursowanie. Dzięki połączeniu ma zmniejszyć się ruch samochodowy i korki na popularnej zakopiance. WIĘCEJ

2. Mieszkańcy Podgórza dopięli swego: Muzeum Podgórza otwarte - Nowe muzeum otwarto w Krakowie przed długim weekendem. To Muzeum Podgórza - ekspozycję przygotowano ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, pamiątek i zdjęć wykonanych przez mieszkańców tej dzielnicy. Na ścianach znaleźć można również wycinki gazet opisujących wydarzenia, które miały miejsce w tej dzielnicy. WIĘCEJ

3. Uniwersytet Jagielloński w prestiżowym rankingu agencji Reutersa - UJ trafił do prestiżowego rankingu agencji Reuters jako jedyna uczelnia z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Chodzi o listę stu najbardziej innowacyjnych szkół wyższych. Ranking jest opracowywany m.in. na podstawie liczby patentów zarejestrowanych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej i liczby publikacji naukowych. UJ zajmuje w zestawieniu 90. miejsce. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Pożar nowohuckiej tężni - Z ogniem walczyło 26 strażaków. Drewnianej konstrukcji nie udało się jednak uratować. Budowana z suchych gałązek tarniny tężnia spłonęła w ciągu niecałych dwóch godzin. Nie wiadomo, jak doszło do zaprószenia ognia. Dochodzenie, które wyjaśni przyczyny pożaru prowadzi policja pod nadzorem prokuratury. WIĘCEJ

2. Problemy z krakowskimi pomnikami: popiersie Łupaszki oblane farbę, pomnik gen. Kuklińskiego upodobali sobie deskorolkarze - Krakowska policja prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzenia pomnika majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko” w Parku Jordana. Nieznani sprawcy oblali popiersie grubą warstwą czerwonej farby, która spłynęła także na postument z piaskowca. (WIĘCEJ) Tymczasem nieodsłonięty jeszcze pomnik Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie stał się jednym z miejsc dla deskorolkarzy. Oburzenia nie kryje Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Skaterzy jeżdżący po płytach symbolizujących walący się mur berliński - jego zdaniem - nie mają szacunku do przeszłości.

3. Siedem tygodni od wypadku w Białce Tatrzańskiej nadal nie wiadomo, kto odpowiada za samowolę budowlaną, która doprowadziła do tragedii - Siedem tygodni po tragicznym wypadku w Białce Tatrzańskiej, w którym zginęła siedemdziesięcioletnia kobieta i jej siedmioletni wnuczek, wciąż nie wiadomo czy ktoś usłyszy zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokuratura nadal czeka na opinie biegłych dotyczące konstrukcji drewnianej bramy, która runęła na turystów. Wiadomo, że była to samowola budowlana. WIĘCEJ


Małopolscy politycy bardzo dobrze ocenili uruchomienie Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Jak przekonywał Grzegorz Biedroń, małopolski radny Prawa i Sprawiedliwości, dla zakorkowanego Zakopanego jest to dziś najlepsze rozwiązanie:

To dobrze, że samorządy stawiają na kolej - może w ten sposób uda się zmienić przyzwyczajenia Polaków związane z poruszaniem się wszędzie własnym samochodem. Majowy weekend w Zakopanem pokazuje, że to do niczego dobrego nie prowadzi.

W opinii  Konrada Berkowicza, wiceprezesa partii Wolność, nie można niczego wprowadzać siłowo - Polacy sami muszą odczuć to, że lepiej wybrać kolej:

Jeśli turyści będą mieli dość korków na zakopiance to wybiorą pociąg. Jednak nie można wprowadzać takich rozwiązań, które będą na nich wymuszały decyzje związane z wyborem środka transportu.

Goście programu docenili także  zrealizowaną przez władzę Krakowa ideę mieszkańców Podgórza, którzy od lat dążyli do utworzenia muzeum pokazującego historię tej dzielnicy. Osoby, które zwiedziły nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa bardzo bobrze oceniają tę ekspozycję - przekonywał Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego z Platformy Obywatelskiej:

Słyszałem od nich, ze wystawa jest nie tylko interesująca, lecz także wzruszająca. I o ot chodzi - jeśli mieszkańcy chcą opowiedzieć swoją historię, to władze powinny im w tym pomóc.

Politycy także jednogłośnie zdecydowali, że na blamaż tygodnia zasługuje historia nowohuckiej tężni solankowej. Jednak większą dyskusję wywołała sprawa problemów z pomnikami w stolicy Małopolski. Jak przekonywał Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący krakowskiej Rady Miasta z Przyjaznego Krakowa, władze miasta powinny zatrzymać wzbierającą pomnikomanię:


W Nowej Hucie mamy inicjatywę budowy pomnika generała Andersa, są też plany postawienia kolejnych monumentów w Parku Jordana. Powinniśmy wyhamować - tym bardziej, że historia pomnika Łupaszki pokazuje, że część monumentów może tylko utrwalać podziały społeczne.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

80%
20%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Marek

Czwartek, 10 maja 2018, 09:07

Dlaczego ZIKIT nie zmieni organizacji ruchu na ulicy Librowszczyzna by rozładować korki na Grzegórzeckiej?

Odpowiedz

pjetrek

Piątek, 4 maja 2018, 22:12

Z tymi pomnikami to rzeczywiście jest problem... Stawiamy ich za dużo i zwykle nie w tych miejscach, gdzie być powinny... Park Jordana z miejsca przyjaznego rekreacji zamienia się w park martyrologii narodu, plac Jana Nowaka Jeziorańskiego stał się kolejnym miejscem, które na siłę musi nam przypomnieć naszą historię. Mam nadzieję, że tym razem NIE będzie do trzech razy sztuka i bulwary wiślane ocaleją przed pomnikomanią...

Odpowiedz