|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do schronów pod Szpitalem Żeromskiego, które od maja będą dostępne dla turystów. Ta propozycja zyskała 47% głosów.

Drugie miejsce dla pomocy dla rodziny Brończyków z Bukowca. Akcja spodobała się 31% osób.

Na trzecim miejscu znalazło się Nowohuckie Centrum Kultury z nowa galerią. Na tę nominację zagłosowało 22% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków rozebranie zabytkowego fortu w Krakowie. To nie spodobało się 80% głosujących.

Na drugim miejscu - ex aequo z wynikiem 10% głosów - uplasowały się dwie propozycje: zalew w Nowej Hucie zamieniony w śmietnisko i sądeckie przedszkole, w którym znęcano się nad dzieckiem, które nadal prowadzi rekrutację.

 


WYCZYN:

1. Schrony pod Szpitalem Żeromskiego dostępne dla turystów - Od maja będzie można zwiedzać schron pod Szpitalem Żeromskiego w Krakowie. Podziemia były kiedyś punktem pomocy medycznej. Znajdowały się tam sale operacyjne, apteka i pomieszczenie dla psychicznie chorych. WIĘCEJ

2. Nowohuckie Centrum Kultury z nowa galerią. Po pracach Zdzisława Beksińskiego trafią tam obrazy Jerzego Dudy-Gracza - Nowa galeria powstanie w Nowohuckim Centrum Kultury, tuż przy Galerii Zdzisława Beksińskiego. Na miejscu zobaczymy ponad 300 wybranych dzieł. Obrazy przekaże córka artysty - Agata Duda-Gracz. WIĘCEJ

3. Pomoc dla rodziny Brończyków z Bukowca - Najpierw w pożarze stracili dorobek całego życia, później zabrakło pieniędzy na budowę nowego domu, a w styczniu tego roku ogień częściowo zniszczył domek letniskowy, w którym tymczasowo mieszkają. Pięcioosobowa rodzina Brończyków z Bukowca na Sądecczyźnie wierzy jednak, że pasmo nieszczęść zostało przerwane! Po apelach na antenie Radia Kraków, lokalnych gazet i telewizji na koncie Brończyków jest ponad 70 tysięcy złotych, które pomogą wykończyć dom. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. W Krakowie został rozebrany zabytkowy fort - W Krakowie zaginął zabytkowy fort. Chodzi o fort dziesiąty, którego pozostałości znajdowały się przy ulicy Wybickiego w Dzielnicy Prądnik Biały. Był częścią rdzenia Twierdzy Kraków. Teren przez wiele lat należał do "Spółdzielni inwalidów", a fort "schowany był" wewnątrz hali fabrycznej i wpisany na listę ochrony konserwatora zabytków. Teren został sprzedany spółce prawa handlowego i wraz z rozbiórką hali został rozebrany również budynek fortu o długości 40 i szerokości 7 metrów. WIĘCEJ

2. Sądeckie przedszkole, w którym znęcano się nad dzieckiem, nadal prowadzi rekrutację - Od 3 tygodni powinno być zamknięte, ale dalej funkcjonuje. Przedszkole w Nowym Sączu, którego dyrektorka miała znęcać się nad trzylatkiem - mimo wykreślenia z listy niepublicznych przedszkoli w mieście, wciąż działa. Zmniejszyła się tylko liczba dzieci, które tam chodzą, bo rodzice 9 maluchów przenieśli ich do placówek samorządowych. Dlaczego przedszkole wciąż jest otwarte? WIĘCEJ

3. Zalew w Nowej Hucie zamieniony w śmietnisko - Kto odpowiada za czystość Zalewu Nowohuckiego? - pytają mieszkańcy największej krakowskiej dzielnicy. Bo jak przekonują, brudny jest i zalew, i teren wokół niego. Problemem jest też zbyt mało koszy na śmieci - część z nich zniknęła w związku z planowaną rewitalizacją tego terenu. WIĘCEJ


 

Na tytuł blamażu tygodnia zasługuje historia zabytkowego fortu, który - mimo że był wpisany na listę obiektów chronionych- został rozebrany przez inwestora. Jak przekonywał Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego z PSL, tylko surowe kary oraz groźba wstrzymania inwestycji pozwoli zapobiec podobnym sytuacjom:


Bardzo źle się stało. Ten fragment Twierdzy Kraków był akurat w stanie nienagannym i w tym tkwi cała tragedia. Co więcej, fort jest dziś nie do odtworzenia.

Goście programu byli także jednogłośni w sprawie zanieczyszczenia nowohuckiego zalewu. Władze Krakowa powinny jak najszybciej oczyścić zbiornik, a następnie obciążyć kosztami instytucję, które doprowadziły do jego zanieczyszczenia - tak przekonywał Ryszard Śmiałek, szef małopolskich struktur SLD:


Od tego są służby miejskie, żeby natychmiast reagować - powinny zatem posprzątać, a następnie kosztami obciążyć odpowiedzialnego. Potrzeba tu sprawnego działania, bo pogoda przyciąga nad zalew tłumy nowohucian.

Małopolscy politycy uznali także, że na specjalne pochwały zasługuje stowarzyszenie Rawelin, które doprowadziło do udostępnienia dla zwiedzających schronu pod krakowskim Szpitalem Żeromskiego. To właśnie pasjonatom i miłośnikom historii powinni dziękować ci, którzy od maja będą zwiedzać podziemny szpital - tak przekonywał Wojciech Pałka, starosta krakowski z PiS:

To osoby, które społecznie angażują się w podobne projekty. Obserwuję działalność stowarzyszenia, bo w podkrakowskiej Rudawie jego członkowie opiekują się schronem z czasów II wojny światowej.

W opinii Bogusława Kośmidera, szefa krakowskiej Rady Miasta z PO, takimi miejscami powinni się opiekować właśnie pasjonaci, a nie urzędnicy - ci ostatni powinni jedynie służyć potrzebną pomocą:

Musimy pamiętać, że jest to atrakcja dla kilkuset osób, tymczasem Kraków musi rozśrodkować kilka milionów turystów. Dlatego takie miejsca, jak nowohuckie schrony powinny pozostawać pod pieczą miłośników historii.

26%
74%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

rex

Środa, 25 kwietnia 2018, 13:13

@Marek

Dokładnie, zniknąć to można w bajkach

Odpowiedz

rex

Środa, 25 kwietnia 2018, 13:12

Fort nie do odtworzenia ? odbudowali całą Warszawską Starówkę to niech odbudują fort, będzie to kosztowało krocie "inwestora" ale "dura lex, sed lex"

Odpowiedz

sentinel

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 17:30

@Kobierzyn

Ciekawostka: psychiczny, a jednak wystarczająco wyrachowany aby twierdzić , że nie żałuje i zrobiłby to jeszcze raz. W ciągu ostatnich 2 lat mamy w Europie istny wysyp psychicznych. Wystarczy przejrzeć doniesienia mediów zza Odry: większość sprawców napadów, gwałtów i morderstw okazuje się niedoszłymi pacjentami wariatkowa. W prosty sposób masowa propaganda rozwiązała problem fanatycznej bandytki. Jest tylko jeden kłopot: zaburzenia psychiczne mnożą się w postępie geometrycznym i obecnie cierpi na nie 1/5 populacji, a wszystkich nie da się zamknąć.

sentinel

Odpowiedz

Kobierzyn

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 11:36

@sentinel

Raczej chorobą psychiczną. Ten człowiek, zanim zabił, był leczony psychiatrycznie. Zamiast dodawać bzdurną ideologię, trzeba zapytać dlaczego niebezpieczne świry nie są w zamknięciu?

Odpowiedz

Marek

Niedziela, 22 kwietnia 2018, 07:26

A może pisać prawdę?! Fort nie "zniknął" tylko zburzył go pazerny deweloper za świadomą zgodą (no bo jeśli nieświadomą to są to ludzie nie nadający się do takiej pracy) bezkarnych urzędników!

Odpowiedz

sentinel

Sobota, 21 kwietnia 2018, 14:09

Nie do wiary. Motywowane fanatyczną nienawiścią na tle religijnym morderstwo w Rzezawie nie załapało się na blamaż, bo dla RK ważniejsze są śmieci nad zalewem. Poprawność polityczna kolejny raz wygrywa ze zdrowymi zmysłami.

sentinel

Odpowiedz