|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa i Limanowej, gdzie pacjenci zyskują nowe możliwości leczenia. To spodobało się 46% głosujących.

Drugie miejsce ex aequo dla Krakowa, który podejmuje kolejne próby walki ze smogiem i dla Tarnowa, gdzie miało miejsce pospolite ruszenie ws. siedziby Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej. Obie propozycje zyskały po 27% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków błoto, które pokrywa ulice Krakowa. To nie podoba się 48% głosujących.

Na drugim miejscu znalazło się najbardziej zakorkowane miasto w Polsce, czyli Kraków. Na tę propozycję zagłosowało 40% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 12% głosów – dla nieprawidłowości podczas remontu w Teatrze Groteska.

 


WYCZYN:

1. Pospolite ruszenie w Tarnowie w sprawie siedziby Instytutu Współpracy Polsko - Węgierskiej - Prezydent Roman Ciepiela chciał przekonać senatorów, żeby Tarnów stał się siedzibą Instytutu Współpracy Polsko - Węgierskiej. Wcześniej posłowie PiS głosowali za Warszawą. Część mieszkańców z oburzeniem i żalem przyjęła to, że stolicę wybrali także posłowie PiS z regionu tarnowskiego. Ci przekonują, że cała sprawa to cyniczna zagrywka opozycji (WIĘCEJ). Niestety, siedziba Instytutu będzie jednak w Warszawie. WIĘCEJ 

2. Dobre wiadomości dla pacjentów w Małopolsce - Terapia protonowa w Krakowie także dla małych pacjentów ze szpitala w Prokocimiu (WIĘCEJ). Tymczasem w szpitalu w Limanowej powstanie oddział geriatryczny. WIĘCEJ

3. Kolejne działania na rzecz walki ze smogiem w Krakowie - Dzięki aplikacji zasygnalizujesz, że twój sąsiad powinien zmienić piec? (WIĘCEJ). Ponadto w stolicy Małopolski działa też antysmogowa wieża Smog Free Tower. WIĘCEJ 

 

BLAMAŻ:

1. Kraków tonie w błocie deweloperów - "Nie tylko my brudzimy" - tłumaczą się robotnicy. Wszystko przez inwestycje deweloperskie, których stan czystości pozostawia wiele do życzenia. Z pełnych błota placów budów wyjeżdża codziennie mnóstwo ciężarówek, które pozostawiają za sobą brudną maź. WIĘCEJ 

2. Najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce jest Kraków - Tak wynika z najnowszego raportu amerykańskiej instytucji INRIX. W stolicy Małopolski kierowcy rocznie tracą na stanie w korkach średnio 36 godzin. WIĘCEJ

3. Nieprawidłowości przy remoncie Teatru Groteska w Krakowie. Sprawę wyjaśni prokuratura - Ekspertyzę w sprawie remontu krakowskiego Teatru Groteska sporządzi biegły, zostaną także przesłuchani świadkowie.. Dokumenty w sprawie przebudowy Groteski zabezpieczyła policja, pod nadzorem prokuratury. Śledczy wszczęli dochodzenie w tej sprawie i analizują też m. in. dane z twardych dysków komputerów służbowych pracowników teatru. Prace warte 6,5 miliona złotych zakładały między innymi remont dachu, docieplenie budynku, wymianę instalacji oraz okien i drzwi. WIĘCEJ 

Od lewej: L.Gądek, J.Kwaśny, Ł.Gibała i G.Biedroń (fot. M.Bartkowicz)

To rzeczywiście było pospolite ruszenie ponad podziałami, choć później dostarczyło wielu rozczarowań - powiedział tarnowski radny SLD Jakub Kwaśny. Skomentował w ten sposób działania, do której obok polityków włączyli się także mieszkańcy Tarnowa, na rzecz uczynienia ich miasta siedzibą Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej. Ostatecznie jednak senatorowie zadecydowali, że główną siedzibą nowej instytucji będzie Warszawa, a pospolite ruszenie w Tarnowie - otrzymało nominację do wyczynu mijającego tygodnia.

To, co stało się w sprawie Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej, nie świadczy najlepiej o małopolskich i tarnowskich politykach. W  tym samym czasie najprawdpodobniej Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw zostanie zlokalizowany poza Warszawą i jest spora walka o to, żeby ta instytucja miała swoją siedzibę w Nowym Sączu.

Wśród propozycji do miana wyczynu znalazło się także uruchomienie przez władze Krakowa aplikacji "zgłoś palenisko", dzięki której mieszkańcy mogą powiadomić magistrat, że sąsiad nie wymienił pieca węglowego. Inicjatywę krytycznie ocenił Łukasz Gibała, szef stowarzyszenia Logiczna Alternatywa.

Ona dowodzi, że ciągle władze miasta nie wiedzą ile w Krakowie jest palenisk i gdzie one są. Przypomnę, że w latach 2013-2015 było zorganizowane wielkie liczenie pieców węglowych. Powstała lista, którą krytykowali działacze miejscy, bo była dziurawa i brakowało na niej wiele adresów. Okazuje się, że trzy lata później, w 2018 roku, sytuacja się chyba nie zmieniła, skoro władze uruchamiają taką aplikację i chcą bazować na tym, co mieszkańcy im zgłoszą, na takich obywatelskich donosach.

W dyskusji pojawiła się także kwestia terapii protonowej w Centrum Cyklotronowym w Krakowie, która będzie dostępna także dla małych pacjentów ze szpitala w Prokocimiu. To kolejna z propozycji do miana wyczynu tygodnia. Jak przyznała Lidia Gądek - lekarz i poseł Platformy Obywatelskiej - to bardzo dobra wiadomość.

Jest to jeden z najlepszych tego typu instytutów w całej Europie, najnowocześniejszych i w całości obsługiwany przez kadrę polską, co jest ewenementem w tego typu instytutach. Cieszy fakt, że sukcesywnie coraz więcej pacjentów kwalifikowanych jest do leczenia w ten sposób zamiast standardowej radioterapii, która jest obciążona dużo większymi powikłaniami.

W dyskusji o typach na blamaż tygodnia pojawił się problem błota, na jaki narzekają mieszkańcy Krakowa. Pozostawiają je na drogach ciężarówki wyjeżdżające z licznych placów budów. - Nie podoba mi się, że deweloperzy cieszą się w Krakowie specjalnymi względami ale trzeba też doceniać, że dzięki ich inwestycjom miasto się rozwija - powiedział Grzegorz Biedroń, małopolski radny Prawa i Sprawiedliwości.

Zawsze krytykuję rolę, jaką deweloperzy odgrywają w Krakowie i to, że są swego rodzaju świętymi krowami dla władz miasta. Prawda jest też jednak taka, że to jest pewien dar dla Krakowa. Jeżeli powstają setki tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych i mieszkalnych, to Kraków unika tego losu, który spotkał na przykład Tarnów, że mieszkańcy się stamtąd wyprowadzają.

 

Mariusz Bartkowicz/bp

 

 

83%
17%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

AN

Niedziela, 18 lutego 2018, 13:48

@Tomek

wreszcie coś mądrego , choć oczywiście nie rozwiązuje problemu całkowicie ...

Odpowiedz

Obywatel Małopolski niestety

Sobota, 17 lutego 2018, 23:43

Nie ma żadnych " Dobrych wiadomości dla pacjentów w Małopolsce ". Małopolski NFZ jest najgorszy w kraju tak samo poziom zabezpieczenia medycznego w małopolsce jest nawet 2x gorszy niż na śląsku albo w lubelskim. Pod każdum względem, zarowno jeśli chodzi o dostępność świadczeń jak i czas na ich oczekiwanie.

Odpowiedz

Tomek

Sobota, 17 lutego 2018, 10:46

Jest sposób na likwidację smogu w Polsce. Zamiast przeznaczać środki na walkę ze skutkami smogu należałoby je przeznaczyć na drastyczne obniżenie cen energii elektrycznej. Nikogo nie trzeba będzie namawiać na zmianę sposobu ogrzewania gdy poczuje, że najwygodniejszy sposób ogrzewania jest opłacalny. Prąd dociera praktycznie wszędzie, modernizacji może jedynie podlegać sieć elektryczno-energetyczna. Może warto zainwestować w dobrze oczyszczane elektrownie nawet węglowe by sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu. Można to wprowadzać sukcesywnie. Nie znamy jeszcze kosztów długoterminowych działania smogu np na dzieci. Te koszty będą się ciągnęły przez dziesięciolecia. Czy jest gdzieś ktoś mądry kto zauważy ten problem zamiast inwestować w roślinki wyłapujące pyły czy nawet wprowadzając elektryczną komunikację. Nie tu jest problem.

Odpowiedz

Kaziu&przyjaciele

Piątek, 16 lutego 2018, 13:08

@kompromitacja

Blamażem jest rozdwojenie jaźni posła Sowy, który głosował przeciwko instytutowi, a później wnioskował, żeby powstał on w Tarnowie. To zwykły awanturnik polityczny.

Odpowiedz

kompromitacja

Piątek, 16 lutego 2018, 12:58

Jakie pospolite ruszenie w Tarnowie. Ciepiela przespał sprawę dotycząca Tarnowa i postanowił udawać ze coś robi jadąc na komisję swojego kolegi. Wykazał się skutecznością na tym samym poziomie, co wówczas gdy wyraził oburzenie na facebooku tym, że kolejarze go robią w ciula. Ta sprawa powinna być w dziale blamaż i dotyczyć 4 tarnowskich posłów PiS, którzy głosowali przeciw Tarnowowi. Czech, Szczurek, Rusecka i Bernacki. Kompromitacja. Do tej czwórki dołączył wczoraj senator Wiatr.

Odpowiedz