|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu – zdaniem internautów Radia Kraków – na „Wyczyn” zasłużyły nowe kroki w celu wybudowania północnej obwodnicy Krakowa. To spodobało się 56% głosujących.

Drugie miejsce dla lekarzy szpitala im. Żeromskiego, którzy szczęśliwie przyjęli bardzo trudny poród. Ta propozycja zyskała 38% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się rekordowy budżet Krakowa. Na tę nominację zagłosowało 6% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to w opinii internautów Radia Kraków kontrowersje wokół słupków na chodnikach w Tarnowie. Tak zdecydowało 43% osób.

Na drugim miejscu znalazł się czarny smogowy poniedziałek w Krakowie. Ta nominacja zyskała 42% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 15% głosów – dla upadającego handlu pod rondem Czyżyńskim.

 


WYCZYN: 

1. Północna obwodnica Krakowa coraz bliżej - W czwartek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycyjny realizacyjny dla tej drogi. W ślad za tym krakowski oddział GDDKiA wysłał ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na projekt i realizację inwestycji do UE. Wykonawcy mają ponad 40 dni na składanie ofert. Według planów północna obwodnica Krakowa powstanie do końca 2023 r. WIĘCEJ

2. Kraków w 2018 roku będzie miał rekordowy budżet - 24 radnych było za, 19 było przeciw. Klub radnych PiS zgłosił votum separatum. Z planowanych na początku 5 mld 456,5 mln zł wydatki miasta wzrosną do 5 mld 581 mln zł. Przy uwzględnieniu autopoprawki prezydenta Krakowa dochody miasta sięgną 5 mld 204 mln zł. WIĘCEJ

3. Sukces lekarzy szpitala im. Żeromskiego. Pacjentka i jej dziecko czują się dobrze - Takie zabiegi wykonuje się niezwykle rzadko, bo bardzo rzadko dochodzi do tak niebezpiecznych komplikacji. Lekarze ze szpitala im. Żeromskiego w Krakowie uratowali pacjentkę, która w czasie porodu musiała trafić na stół operacyjny. Doszło u niej do odwrócenia macicy. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Czarny smogowy poniedziałek w Krakowie - Ponad cztery razy przekroczone były w poniedziałek poziomy szkodliwych pyłów na południu Krakowa. Stacja monitoringu powietrza przy ulicy Telimeny wskazywała ponad 213 mikrogramów pyłów PM10 na metr sześcienny. Norma to 50 mikrogramów. W Krakowie obowiązywał pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza (WIĘCEJ). Jednak za to w mieście pojawiły się tablice smogowe, chociaż trzeba było na nie czekać... trzy lata. WIĘCEJ

2. Handel pod rondem Czyżyńskim w Nowej Hucie upada. Pozostał tam jeden najemca - Z pięciu najemców lokali pozostał tylko jeden. Reszta przedsiębiorców zrezygnowała z prowadzenia działalności gospodarczej w tym miejscu. Przed zakończonym w 2015 roku remontem ronda Czyżyńskiego w jego podziemiach funkcjonowało około dwudziestu sklepów i punktów usługowych. WIĘCEJ

3. Kontrowersje wokół słupków na chodnikach ciąg dalszy - tym razem w Tarnowie - Słupki stanęły na niewielkim fragmencie chodnika, między ulicą Nowy Świat i Rogoyskiego, na wniosek mieszkańców oraz rady osiedla. Stanęły po to, żeby samochody nie utrudniały przejścia pieszym. Pomysł nie podoba się jednak kierowcom. Podkreślają, że po drugiej stronie ulicy jest przychodnia. Korzystali jednak też na tym bo w tym miejscu nie musieli płacić za postój. Tymczasem tarnowscy drogowcy uspokajają, że w Tarnowie nie dojdzie do "słupkozy". WIĘCEJ

od lewej S.Nowak, Ł.Słoniowski, K.Chrzanowski i B.Kośmider

Zdaniem większości gości Radia Kraków, wyczynem tygodnia jest informacja o rozpoczęciu programu inwestycyjnego północnej obwodnicy Krakowa. Dwunastokilometrowy odcinek drogi S-52, który ma domknąć ring wokół Krakowa, ma powstać do 2023 roku. Zdaniem krakowskiego radnego Łukasza Słoniowskiego z Prawa i Sprawiedliwości, to informacja na miarę wyczynu nie tygodnia ale dziesięciolecia.

Wiemy jak bardzo przejazd z północy na południe korkuje miasto. Pomimo tego, że dużą część obwodnicy już mamy, to Aleje Trzech Wieszczów wciąż służą za trasę przelotową przez Kraków. Myślę, że północna obwodnica będzie inwestycją, która w dużym stopniu odmieni nasze życie komunikacyjne

Z kolei na miano blamażu tygodnia zasłużył, według większości rozmówców, czarny smogowy poniedziałek nad Krakowem. Zdaniem Bogusława Kośmidera, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa z Platformy Obywatelskiej, przyczyną problemu smogu w coraz większym stopniu staje się nie sam Kraków ale otaczające go gminy.

Znalezienie sposobu na obrzeża Krakowa, które palą plastikiem, flotami i różnymi innymi rzeczami to jest problem, przed którym stoimy. Chodzi o to, żeby przestali to robić także mieszkańcy gmin wokół Krakowa i to jest największym wyzwaniem.

Samuel Nowak z Partii Razem zwrócił uwagę, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy systemowe działania antysmogowe będą realizowane na poziomie krajowym.

To wymaga myślenia o państwie jako o całości, a nie o konkurujących ze sobą przestrzeniach, gdzie ktoś zadekretuje czyste powietrze, a ktoś obok będzie palił śmieci. Nie da się jakości powietrza kontrolować tylko w jednym miejscu. Nie chodzi też wyłącznie o karanie ale wymyślenie takich sposobów, żeby ludzie zaczęli palić innymi materiałami. Powinny być one tanie i dostępne, tym bardziej że mamy często do czynienia z ludźmi mniej zamożnymi.

Dyskusję wywołała także inna z propozycji do miana blamażu tygodnia. Zdaniem radnego Kazimierza Chrzanowskiego z Przyjaznego Krakowa, pustoszejące lokale handlowe i usługowe pod Rondem Czyżyńskim w Nowej Hucie to efekt rynkowej konkurencji, trzeba więc znaleźć inny pomysł na wykorzystanie tego miejsca.

Nie było w pobliżu dużej sieci handlowej - a teraz jest. Kioski i stoiska, które były w tym tunelu po prostu nie wytrzymały konkurencji. Trzeba rozważyć rozwiązanie, które być może będzie skuteczne, żeby w tym przejściu podziemnym umieścić punkty zawodów zanikających takich jak szewc czy krawiec. W takich przypadkach Rada Miasta może zaproponować bardzo tanie czynsze za wynajem.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w środę, 27 grudnia o 8:30.

 

Mariusz Bartkowicz/Marta Tyka/bp

7%
93%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

:)

Sobota, 23 grudnia 2017, 10:43

Czarny smogowy poniedziałek w Krakowie - to powinien być wyczyn, bo takie wyniki mało gdzie się zdarzają!

Odpowiedz

Ola

Piątek, 22 grudnia 2017, 14:20

Niestety słupki muszą być, bo gdyby nie te słupki to wymienione chodniki były by połamane przez parkujące na chodnikach samochody ! Niestety Straż Miejska reaguje tylko na interwencje , sama z siebie nic !

Odpowiedz

Ze środka

Piątek, 22 grudnia 2017, 13:52

Rekordowy budżet pod kątem potężnego deficytu! Za rok będzie kryzys finansowy- takie obawy ma Regionalna Izba Obrachunkowa. Po drugie, inwestycje Prezydent Majchrowski robi raz na 4 lata, akurat przed wyborami. Wcześniej na inwestycje były minimalne kwoty. Jak Kraków ma się rozwijać bez inwestycji?! Rekordowo słaby ten budżet.

Odpowiedz

Do kodziorka

Piątek, 22 grudnia 2017, 12:46

To co - Tarnów wygra?

Odpowiedz