|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do władz Krakowa, które wypowiedziały ostateczną wojnę klubom go-go i naganiaczom. To spodobało się 63% osób.

Drugie miejsce dla Krzywaczki, która przyjmie pięć rodzin z Donbasu. Na tę propozycję zagłosowało 23% osób.

Na trzecim miejscu znalazła się dotacja unijna na infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną w Przylasku Rusieckim. Ta propozycja zyskała 14% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków sprawa Chełmca, który nie będzie jednak miastem. To nie podoba się 49% głosujących.

Na drugim miejscu uplasował się spór małopolskich przewoźników kolejowych, który otrzymał 29% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 22% głosów – dla władz Nowego Targu, które likwidują ogrzewalnię dla bezdomnych.

 


WYCZYN:

1. Władze Krakowa wypowiadają ostateczną wojnę klubom go-go i naganiaczom. Zmiany w uchwale o parku kulturowym przyjęte - Radni za zmianami w centrum Krakowa - w środę przegłosowano nowelizację uchwały o Parku Kulturowym. Ta obowiązuje od 2010 roku, jednak z biegiem czasu, jej regulacje dotyczące reklam, handlu i usług okazały się niewystarczające. WIĘCEJ

2. Dotacja unijna na infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną w Przylasku Rusieckim - W przyszłym roku ruszą prace na kąpielisku w Przylasku Rusieckim w Nowej Hucie! Kompleks zostanie gruntownie zmodernizowany i unowocześniony. W ciągu trzech lat nad zbiornikami w Przylasku powstaną ścieżki pieszo-rowerowe, nowa plaża, boisko do siatkówki plażowej, plac do organizacji imprez, a nawet przystań dla niewielkich łodzi. Wszystko po to, aby ożywić tę część Nowej Huty i przyciągnąć turystów! WIĘCEJ

3. Krzywaczka przyjmie pięć rodzin z Donbasu - We wsi zamieszka w sumie dziewiętnaście osób. Część z nich od kilku lat pracuje w Polsce, inni na możliwość ewakuacji czekają w ogarniętym wojną Ługańsku. Polacy ze Wschodu zamieszkają w budynku dawnego przedszkola. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Spór małopolskich przewoźników kolejowych - Spór pomiędzy przewoźnikami rozgorzał po powierzeniu przez marszałka Małopolski Jacka Krupę obsługi linii aglomeracyjnej SKA2 - z Sędziszowa do Krakowa Głównego i Skawiny - Kolejom Małopolskim. Jego osią stało się udostępnienie przez Przewozy Regionalne bocznic i warsztatów, w których swoje pociągi serwisuje wojewódzki przewoźnik. Umowa w tej sprawie wygasa 9 grudnia. Pomiędzy władzami spółek trwa wymiana złośliwości. WIĘCEJ

2. Chełmiec nie będzie jednak miastem. MSWiA zmieniło zdanie - Jak wynika z opublikowanego na stronach ministerstwa projektu rozporządzenia, zapowiedziane na 1 stycznia 2018 nadanie praw miejskich gminie odsunie się co najmniej o rok. W uzasadnieniu jest mowa o wniosku radnych Chełmca, którzy skarżyli się na brak konsultacji społecznych w tej sprawie. WIĘCEJ

3. Władze Nowego Targu likwidują ogrzewalnię dla bezdomnych - Ogrzewalnia dla bezdomnych przy ul. Ludźmierskiej w Nowym Targu została zlikwidowana. Teraz osoby bez dachu nad głową mają trafiać do ośrodków w Nowym Sączu i Lipnicy Wielkiej. Jak przekonuje Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu, placówka zniknęła z mapy miasta z dwóch powodów – nie spełniała wymaganych prawem norm sanitarnych, problemy stwarzali też sami lokatorzy. WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Przyjęcie zaostrzonej uchwały o parku kulturowym w Krakowie zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - tak zgodnie mówili goście Radia Kraków. Nowe przepisy zabraniają m.in. nagabywania przechodniów, wręczania ulotek i prowadzenia lokali z usługami erotycznymi, czy używania świateł LED. Jak tłumaczył Bogusław Kośmider, przewodniczący krakowskiej Rady Miasta z PO, obowiązujący dotąd regulamin nie uwzględniał wszystkich zagrożeń i uciążliwości:


Kiedy w roku 2010 wprowadzaliśmy, jako pierwsi w Polsce, park kulturowy, to wielu rzeczy jeszcze nie wiedzieliśmy - inaczej wyglądała też rzeczywistość. Dziś jesteśmy przygotowani także na opór oraz na to, że wiele spraw może skończyć się w sądzie.

Jak dodawał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PIS, trudno dziś przewidzieć skuteczność nowych przepisów, bo jak wiadomo - Polak potrafi:

Zmiany muszą być wprowadzane stopniowo, bo ludzie uczą się, jak omijać przepisy. Władze Krakowa powinny się także przygotować na zupełnie nowe zjawiska związane z tymi branżami.

Małopolscy politycy bobrze ocenili także plany zagospodarowania Przylasku Rusieckiego. Musi się jednak ono odbywać z poszanowaniem autonomii tamtejszej przyrody - tak przekonywał Samuel Nowak z partii Razem:

Mieszkańcy Nowej Huty nie byli dotąd dobrze traktowani przez władze miasta - ta dzielnica była po prostu niedoinwestowana. Mam nadzieję, że ten teren będzie także dostępny dla osób niepełnosprawnych, bo z tym wciąż mamy kłopoty.

Najwięcej emocji wywołała jednak sprawa konfliktu między przewoźnikami kolejowymi. Jak podkreślał Jakub Kwaśny, tarnowski radny SLD,
podejście rynkowe do transportu publicznego skutkuje dziś wojną małopolskich przewoźników:

Transport publiczny nie jest z definicji czymś, co powinno przynosić zyski. Kolej powinna natomiast stać się dla władz priorytetem, a tymczasem wszystkie rządy traktowały ją po macoszemu.  


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o 8.30.

 

Jacek Bańka/bp

28%
72%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

Monika

Piątek, 8 grudnia 2017, 14:55

Jeśli ustawa o Parku Kulturowym wejdzie w życie i faktycznie przyniesie takie zmiany, jak zapowiada, to będzie to kandydad na wyczyny stulecia.

Odpowiedz