|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu na „Wyczyn” - zdaniem internautów Radia Kraków – zasłużył sukces aukcji „Atlasu Kotów”. Ta propozycja zyskała 52% głosów.

Drugie miejsce dla znaleziska w kościółku św. Benedykta na krakowskim Wzgórzu Lasoty. To spodobało się 35% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazła się nowa ustawa, która umożliwi wprowadzenie w Krakowie nocnej prohibicji. Na tę nominację zagłosowało 13% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków prawdopodobne przechowywanie prochów ofiar Treblinki w magazynach w krakowskich Czyżynach. To nie podoba się 58% głosujących.

Na drugim miejscu – z wynikiem 27% głosów – uplasował się koniec telenoweli pt. "Tramwaje PESY dla Krakowa".

Trzecie miejsce dla 6 procent Polaków, którzy nie przejmują się smogiem. Ta nominacja zyskała 15% głosów.

 


WYCZYN:

1. Znalezisko w kościółku św. Benedykta na krakowskim Wzgórzu Lasoty - 14 szkieletów, z których najstarsze pochodzą z początków XII wieku, odnaleziono w trakcie zakończonych właśnie prac konserwatorskich w kościółku św. Benedykta na krakowskim wzgórzu Lasoty. Podczas prac archeologicznych zostały odkryte elementy wcześniejszej rotundy, czyli pierwotnej, zbudowanej na planie koła budowli kościoła. WIĘCEJ

2. W Krakowie zostanie wprowadzona nocna prohibicja? Pomóc w tym może nowa ustawa - Władze Krakowa chcą skorzystać z nowego prawa i wprowadzić ograniczenia na sprzedaż alkoholu. Nowa ustawa daje większe możliwości samorządom. Teraz to radni będą mogli ustalać liczbę sklepów monopolowych w dzielnicach, a także godziny ich otwarcia. Mogą nie zgodzić się, aby sklepy z alkoholem były otwarte całą dobę. To temat, wokół którego w Krakowie spór toczy się od lat. WIĘCEJ

3. Sukces aukcji "Atlasu kotów" - "Atlas kotów" przekazany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na aukcję charytatywną na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami został wylicytowany w poniedziałek za kwotę 25 300 zł. Cały dochód z licytacji przeznaczony będzie na zakup aparatu USG dla zwierząt. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Czy to możliwe, by prochy ofiar Treblinki przechowywano w magazynach w Czyżynach? - Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zbada, co znajduje się w pudełku z napisem "prochy Ofiary Treblinki". Takie znalezisko przekazał reporterowi Radia Kraków słuchacz. Twierdzi, że pamiątki pochodzą z magazynów przy ulicy Stella-Sawickiego w Krakowie. Oprócz pudełka z prochami znaleziono tam metalowy pojemnik z napisem "Sachsenhausen" oraz książki historyczne. Przedmioty miały trafić na śmietnik. WIĘCEJ

2. To już naprawdę koniec telenoweli pt. "Tramwaje PESY dla Krakowa" - Bydgoski producent wycofał swoje odwołanie w sprawie kolejnego rozstrzygnięcia przetargu na dostawę pięćdziesięciu „Krakowiaków”. „Po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności, a zwłaszcza ostatnich działań podejmowanych przez władze krakowskiej spółki, jest dla nas oczywiste, że realizacja tego zamówienia będzie utrudniona, lub wręcz niemożliwa” - czytamy w przesłanym Radiu Kraków oświadczeniu. (WIĘCEJ) „Powody rezygnacji firmy PESA Bydgoszcz SA z krakowskiego przetargu trudno uznać za coś więcej niż próbę zrzucenia winy za swoje problemy na kogoś innego, w tym przypadku na krakowskiego przewoźnika.” - czytamy z kolei w oświadczeniu MPK. WIĘCEJ

3. 6 proc. Polaków nie przejmuje się smogiem - Aż 94 proc. Polaków zauważa problem smogu w Polsce, jednak inaczej na niego reaguje. Co piąty zapytany śledzi alerty smogowe i zmienia swoje zachowania, jeśli poziom smogu jest wysoki. Czterech na 10 Polaków sprawdza alerty, ale nie reaguje na nie. Co trzeci nie śledzi alertów, ale uważa, że smog jest problemem, szczególnie zimą. WIĘCEJ

Od lewej: G.Filipek, J.Fedorowicz, K.Chrzanowski i M.Drewnicki (fot. M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków za blamaż tygodnia zgodnie uznali sprawę znaleziska na krakowskich Czyżynach. Przypomnijmy, że słuchacz Radia Kraków przekazał naszemu reporterowi pamiątki historyczne i urnę zawierającą być może prochy ofiar Treblinki. Rzeczy znajdowały się terenie magazynów należących do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Zdaniem krakowskiego radnego Michała Drewnickiego z Prawa i Sprawiedliwości, ta sprawa nie pozostanie bez konsekwencji.

Będę się domagał od dyrekcji Muzeum Inżynierii Miejskiej wyjaśnień w tej sprawie. Jak można dopuścić do tego, że muzeum, które ma swoje magazyny, zupełnie o nich zapomina? Nie może tak być, że cenne pamiątki, zbiory, a nawet urny z prochami ludzkimi znalazły się w takim miejscu. Jak muzeum mogło dopuścić do tak haniebnej sytuacji?

Wśród propozycji do miana wyczynu tygodnia znalazło się natomiast znalezisko z początków XII wieku, na jakie natrafiono w mijającym tygodniu w trakcie zakończonych prac konserwatorskich w kościółku św. Benedykta na krakowskim wzgórzu Lasoty. Jak mówi Grzegorz Filipek, przewodniczący małopolskiej Nowoczesnej, przy takich okazjach warto przypominać o mniej znanych atrakcjach Krakowa.

W Krakowie jest wiele wspaniałych miejsc mniej oczywistych turystycznie, np. cały kompleks kilkudziesięciu fortów Twierdzy Kraków, zapomniane i zrujnowane pałacyki czy dwory Nowej Huty. Te miejsca wciąż nie są dobrze oznakowane. Chodzi o to, żeby te informacje pojawiły się, by krakowianie, którzy nie znają takich detali historycznych, mogli podejść i przeczytać, co w danym miejscu się wydarzyło.

Goście Radia Kraków dobrze ocenili także kolejną z propozycji do miana wyczynu tygodnia - czyli nowe, uchwalone przez Sejm przepisy, które pozwolą samorządom lepiej regulować kwestię sprzedaży alkoholu. Zdaniem krakowskiego radnego Kazimierza Chrzanowskiego z Przyjaznego Krakowa, samorządowcy od dawna zabiegali o taką możliwość.

Radni zwracali się z petycjami i rezolucjami do poprzednich i do obecnego rządu z prośbą, aby pozwolić samorządom regulować liczbę punktów alkoholowych czy ich lokalizację. Dotychczasowe przepisy w tej sprawie nie były wystarczająco jasne. To jeszcze nie przesądza żadnych decyzji. O tym, jak uregulują to konkretne samorządy, w przypadku Krakowa zadecyduje Rada Miasta i sami radni.

Z uznaniem gości Radia Kraków, mimo różnych politycznych szyldów, spotkała się także trzecia z propozycji do miana wyczynu tygodnia - czyli sukces aukcji "Atlasu Kotów". Przypomnijmy, że  książkę, którą z własnoręczną dedykacją przekazał na aukcję prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, udało się zlicytować za 25 300 złotych. Gest lidera PIS docenił w Radiu Kraków małopolski radny Jerzy Fedorowicz z Platformy Obywatelskiej.

Sam mam kota, więc cieszy mnie, że pieniądze poszły na zwierzaki. To jest przykład na to, że warto, aby osoby publiczne z najwyższego szczebla angażowały się w akcje charytatywne. Tak jak zostały wsparte krakowskie zwierzęta, tak mam nadzieję, że pan prezes będzie ciepło patrzył także na akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 

Mariusz Bartkowicz/bp

29%
71%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Marek

Niedziela, 3 grudnia 2017, 18:57

Atlas kotów to Wyczyn ale to powinien być blamaż

Odpowiedz

kraa

Piątek, 1 grudnia 2017, 22:45

Prohibicja w Krakowie to jest wyczyn????? To raczej blamaż!

Odpowiedz