|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Kolei Małopolskich, które wyszły z propozycją wożenia krakowian po małej i dużej obwodnicy miasta. To spodobało się aż 74% głosujących.

Drugie miejsce dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ponownie znalazł się na szczycie w rankingu "Perspektyw". Ta propozycja zyskała 16% głosów.

Na trzecim miejscu znaleźli się zakopiańczycy, którzy honorują swoich najwybitniejszych obywateli. Na tę nominację zagłosowało 10% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zapowiedź wielkich zmian w komunikacji i... strach urzędników przed protestem busiarzy. To nie spodobało się 52% głosujących.

Drugie miejsce ex aequo dla dwóch propozycji: politycznej awantury po słowach premier Beaty Szydło w KL Auschwitz i ciągłego sporu o Dom Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Te nominacje zyskały po 24% głosów.

 


WYCZYN:

1. Rewolucyjna propozycja Kolei Małopolskich. Samorządowa spółka chce wozić krakowian po małej i dużej obwodnicy miasta - Małopolska spółka proponuje władzom miasta uruchomienie stałych połączeń na tzw. dużej i małej obwodnicy kolejowej. Pierwsza z nich prowadzi przez Batowice, a następnie osiedle Piastów w stronę kombinatu, z kolei druga z Olszy na Zabłocie. Jak tłumaczył w Radiu Kraków Grzegorz Stawowy, prezes Kolei Małopolskich, warunkiem byłaby decyzja prezydenta Krakowa o budowie tymczasowych przystanków. WIĘCEJ

2. Uniwersytet Jagielloński ponownie na szczycie w rankingu "Perspektyw" - Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w 18. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2017. Na trzecim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska. W rankingu oceniono 168 uczelni i 68 kierunków studiów. Ranking po raz 18. przygotowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. (PAP)

3. Zakopiańczycy honorują swoich najwybitniejszych obywateli - powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków, będzie także mural - W Zakopanem powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków, na którym znalazło się 100 miejsc związanych z działalnością i życiem wybitnych osób, które tworzyły historię Polski i stolicy Tatr. (WIĘCEJ) Dodatkowo na dachu muszli koncertowej w parku miejskim malowane są historyczne postaci związane z Zakopanem. Już można podziwiać Witkacego, Mieczysława Karłowicza, Helenę Modrzejewską i hrabiego Władysława Zamoyskiego. Niebawem na muralu pojawią się także inne wybitne postaci - jak Jan Krzeptowski Sabała, Kornel Makuszyński i Tytus Chałubiński. WIĘCEJ

 

 

BLAMAŻ:

1. Polityczna awantura po słowach premier Beaty Szydło w KL Auschwitz - "Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli" - powiedziała premier Beata Szydło 14 czerwca, czyli w rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz. Wtedy przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów. Wypowiedź ta wywołała prawdziwą burzę na polskiej scenie politycznej. WIĘCEJ

2. Nie widać końca sporu o Dom Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Kombatanci grożą szturmem - Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych chce, by władze Krakowa przejęły wreszcie od Związku Legionistów Polskich Dom Piłsudskiego przy ul.Oleandry. Sąd zdecydował już, że nieruchomość należy do miasta, ale Związek odwołał się od tej decyzji. Tymczasem kombatanci zapowiadają, że jeśli władze miasta nie przejmą Oleandrów, to zrobią to sami siłą.

3. Miały być wielkie zmiany w komunikacji, ale urzędnicy przestraszyli się protestu busiarzy. Tymczasem nikt nie dyskutuje o propozycji biletu zintegrowanego - Zmian w funkcjonowaniu busów w centrum Krakowa na razie nie będzie. ZIKiT spełnił część postulatów prywatnych przewoźników. Piatkowe rozmowy obu stron trwały kilka godzin. W efekcie ZIKiT wycofał się z części planowanych zmian, a inne ograniczenia postanowił przesunąć na później. (WIĘCEJ)

fot: Jacek Bańka

Inicjatywa Kolei Małopolskich zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - tak zgodnie mówili w Radiu Kraków małopolscy politycy. Jak przekonywał Jerzy Fedorowicz, senator Platformy Obywatelskiej, samorządowcy powinny od razu rozpocząć dyskusję wspólnym bilecie:

Przyszłość jest absolutnie w zintegrowanym bilecie - inne drogi nie ma. Jeśli chcemy skutecznie walczyć także ze smogiem, to ta kwestia musi być od razu uregulowana.


Jak podkreślała Urszula Rusecka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, transport kolejowy to przyszłość Krakowa, co pokazało już połączenie z Wieliczką:

Nie jest to nic nowego, bo wszędzie na świecie takie koleje podmiejskie funkcjonują. Trzymam kciuki, żeby doszło do porozumienia prezydenta z marszałkiem, by funkcjonowało to tak, jak w Wieliczce.

Z kolei, jak przekonywał Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, na razie nie ma szans na zintegrowany bilet, który objąłby także przewozy busami. Problemem jest szara strefa - tłumaczył Kozak:


Nikomu na wspólnym bilecie nie zależy - najmniej na pewno busiarzom. Dopóki nie uporządkujemy problemu szarej strefy trudno będzie mówić o wspólnym bilecie.

Goście programu byli także zgodni, że spór o Dom Józefa Piłsudskiego wymaga jak najszybszego rozwiązania. Jak przekonywała Daria Gosek-Popiołek z partii Razem, ta trwająca od lat przepychanka pokazuje, co to znaczy krakowskie "nie da się":

Zarządcą i właścicielem tego budynku powinno być wyłącznie miasto, a wszelkie organizacje powinny tylko wspierać jego działania. Nie może dochodzić do sytuacji, w której instytucja zewnętrzna zarządza tak cennym obiektem.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

50%
50%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

troll podszywacz

Środa, 21 czerwca 2017, 09:24

@wyszło z worka

To że ich nie zrozumiałaś, nie oznacza, że były skandaliczne.

Odpowiedz

wyszło z worka

Sobota, 17 czerwca 2017, 19:31

Blamażem jest to, że Szydło powiedziała te skandaliczne słowa, czy to, że wywołały one burzę polityczną, bo trudno się zorientować...

Odpowiedz