|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Tym razem „Wyczyn Tygodnia” wędruje na Wawel, gdzie odnowiono pięć królewskich sarkofagów. To spodobało się 44% głosujących.

Drugie miejsce dla testu Radia Kraków. Na trasie Skawina-Kraków wygrała komunikacja zbiorowa. Ta propozycja zyskała 33% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się robot antyterrorysta, który pomoże w pracy straży granicznej na lotnisku w Balicach. Na tę nominację zagłosowało 23% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków bezskuteczne walka Chełmca o to, żeby stać się miastem. Ta propozycja zyskała 47% głosów.

Na drugim miejscu uplasowały się skandaliczne wydarzenia podczas derbów Krakowa. To nie spodobało się 41% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 12% głosów – dla zerwanej umowy z wykonawcą prac na rondzie Kocmyrzowskim. ZIKiT sam dokończy ten remont.

 


Wyczyn Tygodnia: 

1. Pięć odnowionych sarkofagów królewskich wróciło do Katedry na Wawelu. Restauracji poddane zostały sarkofagi królowych: Anny Habsburżanki i Barbary Zapolyi, królewny Anny Marii Wazy i królewicza Aleksandra Karola Wazy oraz mini-sarkofag ze szczątkami króla Stanisława Leszczyńskiego, który będzie prezentowany w krypcie w nowej formie na podwyższeniu, bez przeszklonego, drewnianego i złoconego relikwiarza. WIĘCEJ

2. Test Radia Kraków. Na trasie Skawina-Kraków wygrywa komunikacja zbiorowa. Otwarcie estakady kolejowej Zabłocie-Krzemionki w Krakowie stworzyło nowe możliwości dojazdu do Krakowa. Reporterzy Radia Kraków przetestowali je w poniedziałkowy ranek i porównali z funkcjonującymi już rozwiązaniami. WIĘCEJ

3. Robot-antyterrorysta pomoże w pracy straży granicznej na lotnisku w Balicach. Oficjalna nazwa urządzenia to robot pirotechniczny IBIS. To sterowany bezprzewodowo, sześciokołowy pojazd wyposażony w kilkumetrowy wysięgnik. Ma pomóc w pracy pirotechnikom, czyli będzie wysyłany, by sprawdzać niebezpieczne przedmioty i bagaże pozostawione bez opieki. WIĘCEJ

 

Blamaż Tygodnia:

1. Skandaliczny przebieg środowych derbów Krakowa - surowe kary dla Cracovii. W drugiej połowie spotkanie zostało przerwane na ponad 20 minut z powodu użycia środków pirotechnicznych przez fanów "Pasów". Komisja Ligi zapowiedziała już surowe kary dla Cracovii: "Klubowi grozi zamknięcie obiektu, grzywny i zakaz wyjazdowy. WIĘCEJ

2. ZIKiT zrywa umowę z wykonawcą prac na rondzie Kocmyrzowskim i sam dokończy remont. Firma w związku z problemami finansowymi, nie była w stanie dokończyć inwestycji, a to skutecznie utrudniało życie mieszkańcom. WIĘCEJ

3. Chełmiec od dwóch lat bezskutecznie walczy o to, by stać się miastem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podtrzymało swoje stanowisko. Podsądecki Chełmiec w styczniu nie stanie się miastem. Od dwóch lat walczy o to wójt gminy Chełmiec, Bernard Stawiarski. Zapowiadane na nowy rok ogłoszenie Chełmca miastem zostanie odłożone o co najmniej rok. WIĘCEJ

od lewej S.Pietrzyk, G.Biedroń, J.Brynkus i M.Jantos (fot. M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków byli jednomyślni. Na miano blamażu mijającego tygodnia najbardziej zasłużyły incydenty, do jakich doszło podczas ostatnich piłkarskich derbów Krakowa na stadionie Cracovii. Zdaniem radnej Małgorzaty Jantos z Nowoczesnej, z problemem bandytyzmu na stadionach powinniśmy sobie poradzić tak, jak zrobili to swego czasu Brytyjczycy.

Musimy oczyścić piłkę z tych bandytów, może wtedy znowu pojedziemy za granicę - mówiła angielska premier Margaret Thatcher po tragedii na stadionie w Brukseli w 1985 roku, gdzie zginęło 39 osób. Wtedy angielskie kluby zostały wykluczone na pięć lat z międzynarodowej rywalizacji.  Wśród głównych reform rządu Thatcher dotyczących pseudokiboców były drakońskie kary. Na przykład za wbiegnięcie na boisko groziła grzywna - w przeliczeniu - od 15 do 120 tys. złotych, a  kara dla klubu za niezapewnienie bezpieczeństwa - mogła wynieść nawet 500 tys. złotych. Nie wiem dlaczego tam udało się to załatwić, a w Polsce ciągle od czasu do czasu mamy z tym problemy.

Zdaniem małopolskiego radnego Grzegorza Biedronia z Prawa i Sprawiedliwości, potrzebne są zdecydowanie bardziej stanowcze działania, bo przez takie sytuacje tracą wszyscy.

My jako politycy jesteśmy za mało zdecydowani i za bardzo tolerancyjni. Po każdym takim wybryku są niewielkie kary, niewielkie ograniczenia, a my martwimy się co będzie z klubem, gdy Cracovia będzie wyrzucona z ligi, a może tak trzeba byłoby zrobić. Kraków traci ogromne pieniądze i prestiż, dlatego że toleruje tego typu zachowania.

Równie zgodni byli goście w kwestii wyboru wyczynu tygodnia, za który uznano zaskakujący wynik testu Radia Kraków. Przypomnijmy, że to komunikacja zbiorowa - busy, a zaraz za nimi pociąg - najszybciej pozwala przemieścić się ze Skawiny do Krakowa.  - To pokazuje, że warto stawiać na takie rozwiązania, nawet jeśli na razie wciąż dokuczają nam liczne remonty - mówił Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta z klubu Przyjazny Kraków.

Warto zacisnąć zęby i to przetrzymać. Jeżeli ruszy w końcu prawdziwa kolej aglomeracyjna, to będzie to znaczne odciążenie. Przypominam też, że budujemy nowe linie tramwajowe. W Nowej Hucie linia będzie dochodzić do Batowic, a więc będzie połączenie z koleją. Kto będzie jechać od strony Słomnik czy Miechowa, będzie mógł się przesiąść, będzie tam także parking Park & Ride.

Poseł Józef Brynkus (Kukiz'15) zauważył przy tej okazji, że prywatne busy to ważny i często niedoceniany element systemu komunikacyjnego województwa.

Patrząc na problemy komunikacyjne Krakowa nie możemy ograniczać się tylko do tego najbliższego otoczenia stolicy Małopolski. Powinniśmy patrzeć przez pryzmat dalszych miejscowości - np. Wadowic czy Kalwarii. Tam problem jest bardzo poważny. Gdyby nie busiarze, to wielu z mieszkańców nie miałoby jak dojeżdżać do pracy.

 

Mariusz Bartkowicz/bp

14%
86%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

Poniedziałek, 18 grudnia 2017, 08:31

Wygraną Chełmca dedykuję koledze pana Pulita z KOD.

Odpowiedz

wrrr

Sobota, 16 grudnia 2017, 08:38

@kraaa a busy to nie transport zbiorowy? popatrz jakie rzesze ludzi jadą busami do Krakowa

Odpowiedz

kraa

Piątek, 15 grudnia 2017, 23:47

Ładnie to tak kłamać? Wygrały tępione przez ZIKiT busy, a nie "transport zbiorowy". Co więcej auto było drugie.

Odpowiedz

Bartek

Piątek, 15 grudnia 2017, 16:23

A nieodśnieżanie wybranych chodników w Tarnowie przez SM?!

Odpowiedz