|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż roku 2017. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż 2017 roku.

Wyczyn 2017 roku przypadł kolei, która w końcu wraca do łask. Ten fakt doceniło 35% głosujących.

Drugie miejsce dla policjantów z krakowskiego „archiwum X”, którzy w ubiegłym roku odnieśli sporo sukcesów. To spodobało się 18% osób.

Na trzecim miejscu znalazły się władze Krakowa, które wypowiedziały ostateczną wojnę klubom go-go i naganiaczom. Na tę propozycję zagłosowało 17% osób.

 

Na dalszych miejscach znalazły się następujące nominacje: Kraków liderem w walce ze smogiem (13%), zmiany na Zakopiance (9%), rekordy Muzeum Narodowego w Krakowie (8%).

 

 

 

Blamaż 2017 roku to zdaniem internautów Radia Kraków wielka wycinka drzew w Krakowie. Tak zdecydowało 31% osób.

Na drugim miejscu uplasował się kolejny zakaz wypowiedzi do mediów dla księdza Adama Bonieckiego. To nie spodobało się 21% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 19% głosów – dla nieprawidłowości przy krakowskiej reprywatyzacji, które są porównywalne z reprywatyzacją w Warszawie.

 

Na dalszych miejscach znalazły się następujące nominacje: Małopolska bierna w walce ze smogiem. Jedyny wyjątek to Kraków (18%), kryzys w małopolskich szpitalach (8%), ostateczny upadek Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu (5%).

 


WYCZYN ROKU 2017:

1. Kolej wraca do łask - Nowe inwestycje w Krakowie prowadzone przez PKP PLK, sukcesy Kolei Małopolskich, duże zainteresowanie podróżnych połączeniami Krakowa z Wieliczką i Tarnowem.

2. Sukcesy policjantów z krakowskiego Archiwum X - Przełom w sprawach zabójstw sprzed lat ("sprawa skóry", sprawa I. Cygan).

3. Zmiany na Zakopiance - Początek drążenia tunelu i budowy największego wiaduktu w Małopolsce. WIĘCEJ

4. Władze Krakowa wypowiadają ostateczną wojnę klubom go-go i naganiaczom. Są zmiany w uchwale o Parku Kulturowym - Radni za zmianami w centrum Krakowa. Przegłosowano nowelizację uchwały o Parku Kulturowym. Ta obowiązuje od 2010 roku, jednak z biegiem czasu, jej regulacje dotyczące reklam, handlu i usług okazały się niewystarczające. WIĘCEJ

5. Rekordy Muzeum Narodowego w Krakowie - Rekordowa liczba odwiedzających wystawę Wyspiański w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. W ciągu pierwszego miesiąca od otwarcia obejrzało ją ponad dwadzieścia jeden tysięcy osób. Na wystawie prezentowanych jest 900 prac artysty, w tym między innymi szkice z czasów szkolnych, pastele, projekty scenograficzne i projekty witraży. (WIĘCEJ). Poza tym ogromną popularnością cieszyły się wystawy #Dziedzictwo i prezentacja dzieła "Dama z gronostajem".

6. Kraków liderem w walce ze smogiem - W tym roku w Krakowie osiemdziesiąt dni oddychaliśmy zanieczyszczonym powietrzem. Tyle razy urzędnicy ogłaszali przekroczenia norm pyłów zawieszonych. Dane są o wiele lepsze niż rok czy dwa lata temu, ale jak podkreślają specjaliści wciąż nie mamy się czym szczycić. Ponadto władze Krakowa skupiły się na kontrolach i wymianie pieców. Ponad dwa razy więcej kontroli w tym roku przeprowadzili strażnicy miejscy. Chodzi o kontrole spalania odpadów i jakości używanego paliwa w piecach. Dodatkowo odbywały się też kontrole z urzędnikami wydziału kształtowania środowiska, które miały edukować i tłumaczyć dlaczego warto wymienić stary piec. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ ROKU 2017:

1. Wielka wycinka drzew w Krakowie - Po zmianie przepisów o ochronie przyrody w Krakowie, Małopolsce i w całym kraju trwała masowa wycinka drzew. Nasi zaniepokojeni słuchacze przesyłali nam dziesiątki zdjęć, pokazujących efekty nowych przepisów w ich najbliższym sąsiedztwie. Postanowiliśmy stworzyć interaktywną mapę wycinek na terenie całego województwa. WIĘCEJ

2. Kryzys w małopolskich szpitalach - Są problemy z personelem w Proszowicach, protesty rezydentów, umowy opt-out wypowiadane przez lekarzy.

3. Ostateczny upadek Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu - Marzenia Nowego Sącza o budowie doliny krzemowej doczekały się bolesnego końca. Spółka Miasteczko Multimedialne ogłosiła upadłość. Wystąpili o to udziałowcy spółki a sąd w Krakowie przychylił się do ich wniosku. Inwestycja otwarta oficjalnie w maju 2014 r. powstała przy wsparciu unijnych funduszy w wysokości 94,9 mln zł. WIĘCEJ

4. Nieprawidłowości przy krakowskiej reprywatyzacji są porównywalne z reprywatyzacją w Warszawie - "Mamy tam do czynienia z dużą aferą wyłudzeniową” - tak o sprawie reprywatyzacji w Krakowie mówił prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Tymczasem specjalny portal dla poszkodowanych przez dziką reprywatyzację uruchomiło krakowskie stowarzyszenie Miasto Wspólne. WIĘCEJ

5. Ks. Adam Boniecki znowu z zakazem wypowiedzi w mediach - Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Ksiądz Adam Boniecki otrzymał zakaz swobodnego wypowiadania się w mediach. Może jedynie współpracować z redakcją "Tygodnika" - czytamy w komunikacie księdza Piotra Kieniewicza, sekretarza prowincji Zgromadzenia Księży marianów. WIĘCEJ

6. Małopolska bierna w walce ze smogiem. Jedyny wyjątek to Kraków - O ile Kraków podjął konkretne kroki w walce ze smogiem, to gminy ościenne wciąż zmagają się między innymi ze słabo postępującą wymianą pieców węglowych. Do tej pory spośród czterdziestu tysięcy kotłów węglowych w czternastu gminach zlikwidowano zaledwie kilkaset. WIĘCEJ

fot: J. Bańka

Renesans kolei w Małopolsce oraz inwestycje na Zakopiance zasługują na tytuł wyczynu roku - tak zgodnie przekonywali goście Radia Kraków, małopolscy politycy. W mijającym roku na drodze do Zakopanego rozpoczęto drążenie tunelu i budowę wiaduktu, w Krakowie została oddana do użytku łącznica kolejowa, a pasażerowie docenili usługi Kolei Małopolskich. Jak jednak podkreślał Józef Brynkus, poseł Kukiz'15, te inwestycje nie wystarczą, by dobrze skomunikować cały region:

Nie możemy patrzeć wyłącznie przez pryzmat drogi Kraków-Zakopane, no mamy tez problemy, które od dawna czekają na rozwiązanie. Np. Beskidzka Droga Integracyjna - bez niej miasta w zachodniej części Małopolski zginą.


Małopolscy politycy nie byli natomiast zgodni w ocenie działań na rzecz czystego powietrza. Jak przekonywał Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, w działania antysmogowe zaangażował się nie tylko Kraków:


Gminy wokół Krakowa także przygotowały dobre programy na rzecz czystego powietrza. Nie tylko poświęcają na to pieniądze z własnego budżetu, ale także odpowiednio edukują swoich mieszkańców.

Z kolei w opinii Jarosława Szlachetki, posła Prawa i Sprawiedliwości, są regiony w Małopolsce, gdzie walka ze smogiem idzie bardzo opornie:


Przykładem mogą być gminy Myślenice i Dobczyce, w których w mijającym roku nie wymieniono ani jednego pieca. Na szczęście odpowiednie umowy są już przygotowane i -miejmy nadzieję- ta sytuacja zmieni się w roku 2018.

Z kolei według Jerzego Fedorowicza, senatora Platformy Obywatelskiej, na tytuł blamażu roku zasługuje zakaz publicznych wypowiedzi nałożony na ks.Adama Bonieckiego. W Krakowie lubimy słuchać autorytetów - przekonywał Fedorowicz:

To mnie oburza, bo mówimy o wielkim autorytecie, którego słuchali także ludzie Kościoła, w tym także Jan Paweł II i kard. Franciszek Macharski. Decyzja zgromadzenia to zwykłe kneblowanie ust.


Rozstrzygnięcie plebiscytu 8 stycznia o 8.30.

 

 

Jacek Bańka/bp

44%
56%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 21

Folunat

Niedziela, 7 stycznia 2018, 16:00

@Tanulof

Potwierdzają. Dlaczego bronisz kłamstw? Zobacz sobie archiwalne dane WIOŚ

Odpowiedz

kk

Czwartek, 4 stycznia 2018, 07:08

A sady krakowskiej to wyczyn czy blamaż?

Odpowiedz

Bartek

Środa, 3 stycznia 2018, 10:48

ad - Andrzej - największymi trucicielami są mieszkańcy palący w piecach tzw Ekogroszkiem (czyli odpadem węglowym) i niedozwolonymi substancjami (czytaj śmieciami). W 70-82% przyczyną smogu w Krakowie i okolicach jest tzw. niska emisja, czyli z kominów domków jednorodzinnych (nawet opalanych drewnem) a nie wysokich kominów przedsiębiorstw. To wg ostatnich badań AGH. Oczywiście nie pomagają zakłady przemysłowe, i samochody (inaczej niż w Warszawie, tam większe jest stężenie związków azotu i auta przyczyniają się bardziej do smogu). Pokrywa się to ze spadkami temperatury - im zimniej tym większy smog, bo właśnie wtedy NAJWIĘKSI TRUCICIELE zaczynają dokładać wiecęj do słabej jakości pieców (kopciuchy, zakazane w wielu krajach UE). Przy okazji z tony ekogroszku uzyskuje się jedynie 50% ilości ciepła, które można by uzyskać kupując prawdziwy węgiel. Więc to skandal że w Polsce można palić TRUJĄCYMI substancjami (a np w Czechach nie dopuszczono mułów do sprzedaży)

Odpowiedz

Alergik

Środa, 3 stycznia 2018, 10:31

Blamażem to może być ten plebiscyt. Propozycje na sztywno, wybrane z sufitu, posegregowane wg. czyjegoś uznania. Wisienka na torcie to "kolej wraca do łask" w wyczynie i "nieudolna małopolska w walce ze smogiem, oprócz Krakowa" w blamażu. Zapytam prowokacyjnie co Kraków zrobił w walce ze smogiem, oprócz hałasu i gadania? Przypominam, że smog to nie tylko pyły zawieszone, co jest namiętnie lansowane przez wszelkiej maści zafców(!) tematu i dziennikarzy m.in. Radia Kraków.

Odpowiedz

ja

Środa, 3 stycznia 2018, 08:24

Zgadzam się z Romanem i Elą. Po co zmieniać coś co było dobre i jedyne takie w Polsce jak jak stare Radio Kraków. Tego nowego nawet nie chce mi się słuchać. Może by słuchacze zrobili listę blamażów i sukcesów. Gdzie umieścili by politykę ZIKITU W DEZORGANIZACJI MIASTA I LIKWIDACJI TYSIĘCY MIEJSC PARKINGOWYCH? Bo ja w megablamażu.

Odpowiedz

olle

Środa, 3 stycznia 2018, 07:43

Olle ks Boniecki zawsze byl I bedzie AUTORYTETEM, wie ten oto zawsze mieszkal w Krakowie ,

Odpowiedz

Tomek

Wtorek, 2 stycznia 2018, 12:38

Szanowny Panie pośle Fedorowicz, można by nawiązać do klasyka i stwierdzić, że ks.Adam Boniecki wielkim autorytetem BYŁ i wówczas BYŁ słuchany przez Jana Pawła II i kard.Franciszka Macharskiego. Tak myślę. Nazwisko nie czyni kogoś autorytetem raz na zawsze.

Odpowiedz

marcin

Wtorek, 2 stycznia 2018, 12:04

Zakaz dla ks. Bonieckiego blamażem?? Ślubował posłuszeństwo biskupowi i Kościołowi a prezentuje stanowisko odmienne w publicznych wypowiedziach, więc dostał zakaz wypowiedzi. I co w tym jest nie tak?? Przewaga blamażu wycinki drzew, nad kłopotami szpitali małopolskich...ważniejsze drzewa niż ludzie, tak proekologiczny to nawet papież Franciszek nie jest

Odpowiedz

Zły

Wtorek, 2 stycznia 2018, 09:05

Blamażem jest wybór punktu o sukcesach kolei do wyczynów. Codziennie mocno opóźnione pociągi, chaos informacyjny, rzadkie kursy. Może być gorzej?

Odpowiedz

Tanulof

Wtorek, 2 stycznia 2018, 00:34

@Folunat

Dane niestety nie potwierdzają poprawy więc zarzucanie defetyzmu jest odwracaniem kota ogonem charakterystycznym dla osób, które siedzą głęboko w temacie i mogących czerpać korzyści w temacie smogu

Odpowiedz

Roman

Poniedziałek, 1 stycznia 2018, 10:22

Panowie Największy blamaż to zmiany w programie Radia Kraków!!! Gdzie podziało się to stare, dobre Radio i bardzo dobra oprawa muzyczna. Niestety to już przeszłość. Czekam kiedy z niknie z anteny ten żałosny podobno humorystyczny cykl około godz 7.15

Odpowiedz

borek

Niedziela, 31 grudnia 2017, 14:15

Lepsza byłaby zabawa czy coś jest sukcesem czy blamażem. Walka ze smogiem w Krakowie... hmmm. to byłby ciekawy sondaż

Odpowiedz

Andrzej

Niedziela, 31 grudnia 2017, 12:33

Tępa, ogłupiająca, manipulacja smogiem! Dlaczego nie podaliscie jeszcze np. ..pięciu największych trucicieli mieszkańców miasta? Oraz kto i kiedy przeprowadził takie badania !!!!!!!!!

Odpowiedz

Ela

Sobota, 30 grudnia 2017, 20:07

A mnie zastanawia dlaczego wszędzie można umieszczać komentarze tylko nie pod artykułem na temat nudnej jak flaki z olejem Rodziny Krakowiaków? Czy można by już zakończyć ten nie śmieszny a miejscami wręcz żenujący serial? Humor jest tylko śmieszny dla jego twórcy ...

Odpowiedz

M.

Sobota, 30 grudnia 2017, 12:42

Pytanie do pana Federowicza: czy jego dom na Bumie to na pustkowiu wybudowali? Tyle ma do powiedzenia na temat wycinki drzew to niech się zastanowi ile drzew wycieli żeby powstało osiedle na którym pan senator mieszka.

Odpowiedz

Krakus

Sobota, 30 grudnia 2017, 00:43

wycinka drzew jest blamażem? dziwne stwierdzenie. przecież czasem należy wycinać drzewa kiedy są one zbędne.

Odpowiedz

Ryba

Piątek, 29 grudnia 2017, 21:47

Zastanawia mnie ten cały sukces kolei. Dobrze to funkcjonowało tylko chwilę(trasa Wieliczka-Balice), ale teraz znów pociągi maja duże opóźnienia itp. Wyczyn to będzie dopiero jak kolej faktycznie zacznie jeździć często, szybko i bez spóźnienia. Obecnie to tylko bólu zębów można się nabawic.

Odpowiedz

Folunat

Piątek, 29 grudnia 2017, 20:56

@Anty smog

Dane potwierdzają, że jest coraz lepiej, więc twierdzenie, że jest coraz gorzej to zwykły defetyzm, charakterystyczny dla osób, które tematem zainteresowały się dopiero ostatnio.

Odpowiedz

n

Piątek, 29 grudnia 2017, 18:44

Adam Boniecki znowu z zakazem wypowiedzi w mediach - czy to naprawdę ważne wydarzenie dla Krakowa?

Odpowiedz

Anty smog

Piątek, 29 grudnia 2017, 15:47

Sukcesów brak, natomiast trudno się zdecydować na blamaż. Kraków liderem w walce ze smogiem -- to trochę brzmi śmiesznie. Sukces jest jak są efekty a jest coraz gorzej. Zimy nie ma a smog po 700% jak wiatr ustaje.

Odpowiedz