|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tłumy pod Tatrami. Zbliża się kulminacja letniego sezonu turystycznego

Wielkimi krokami zbliża się kulminacja letniego sezonu turystycznego pod Tatrami. Na weekend do stolicy Tatr i na górskie szlaki wybiera się kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. Zakopane jest zakorkowane.

Posłuchaj turystów

Fot. Piotr Korczak

Wygląda na to, że turystów nie odstrasza pogoda w kratkę. Tradycyjnie zjechali z całej Polski. Tatrzański Park Narodowy spodziewa się, że w rozpoczynający się jutro - a dla niektórych już dziś po południu - długi weekend na szlakach padnie rekord frekwencji. Jeśli wyjrzy słońce, na wędrówki zdecydować się może nawet ponad trzydzieści tysięcy osób dziennie - mówi Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Taka liczba ludzi na szlakach może powodować zatory i kolejki w takich miejscach, które są wąskimi gardłami - przede wszystkim tam, gdzie są łańcuccy, na szczytach. Dobrym przykładem jest Giewont, gdzie nieraz w środku dnia ludzie muszą godzinę, dwie odstać. Dobrym pomysłem jest wyruszyć o godzinie 6, 7 w góry, albo wybrać trochę mniej popularne miejsce.

Zatem zamiast Doliny Kościeliskiej można wybrać dolinę Małej Łąki, a także zrezygnować z wycieczki w rejon Morskiego Oka na rzecz Doliny Chochołowskiej. Przyrodnicy apelują dodatkowo o to, by zostawiać swoje prywatne samochody i przesiąść się na komunikację zbiorową.

Mariusz Rogus, ratownik TOPR radzi, by przed wyjściem w góry zapisać w swoim telefonie komórkowym numer do odpowiednich służb oraz zainstalować aplikację "Ratunek", która pomaga w lokalizacji poszkodowanych. - Wciskając odpowiednie klawisze w tej aplikacji, przekazujemy informację w formie SMS-a do najbliższych służb ratunkowych. Telefon okazuje się na mapie w centrali TOPR. Bardzo ułatwia to lokalizację potencjalnie poszkodowanych w górach.

Ratownicy przypominają także o sprawdzaniu prognozy pogody przed wyjściem w góry oraz o dobraniu stopnia trudności trasy do swoich umiejętności.

Ale oczywiście trudno planować dłuższy pobyt pod Tatrami bez zakwaterowania. Jak podkreśla Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej - nie ma już w czym przebierać.

- Trzeba pamiętać, ze jest to faktycznie największe oblężenie turystyczne nie tylko pod Tatrami, ale w całej Polsce. Natomiast jeszcze pojedyncze pokoje i na obrzeżach miasta można znaleźć.

Na szczęście ceny są porównywalne z zeszłym rokiem. Począwszy od łóżka w pokoju gościnnym z łazienką za około 35 złotych aż po hotele z wysokim standardem, gdzie doba kosztuje nawet około 600 złotych.

 

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
0%