|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Startuje tarnowski rower miejski. ZDJĘCIA

Po Tarnowie można już jeździć rowerami miejskimi. 100 jednośladów zostało rozlokowanych w 10 wypożyczalniach. Jest też 10 rowerów dziecięcych.

Posłuchaj materiału Bartka Maziarza

Fot. P. Topolski

Żeby je wypożyczyć trzeba się zarejestrować w systemie chociażby przy pomocy terminala przy stacjach, poprzez aplikację lub stronę internetową. Trzeba też z góry przelać 10 złotych na konto lub zapłacić zbliżeniowo kartą. Jednak tarnowskim rowerem miejskim można jeździć też za darmo - podkreśla Jakub Giza z firmy NextBike Polska. "Pierwsza 20 lub 30 minut jazdy jest darmowe. Jeżeli dojedziemy do stacji i wypożyczymy kolejny rower, znowu rozpoczynamy darmowy czas przejazdu. Jedyną blokadą jest ograniczenie wypożyczenia tego samego roweru. Rower, którym przyjechaliśmy do stacji, możemy ponownie wypożyczyć po upływie 3 minut. Zauważamy, że sporo jest tych wypożyczeń tzw. "darmowych", ale tu też sporo zależy od charakteru miasta" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Jakub Giza. 

Tarnowski rower miejski ma funkcjonować do końca listopada i ponownie od marca. Miasto tłumaczy, że został uruchomiony jesienią, bo tyle trwały procedury przetargowe związane z dofinansowaniem unijnym projektu.   

Posiadacze tarnowskiej karty mieszkańca w wersji premium mogą po każdym wypożyczeniu przejechać pół godziny za darmo. Pozostały czas do godziny posiadaczy kart będzie kosztował złotówkę. Mieszkańcy nieposiadający kart będą mogli bezpłatnie skorzystać z roweru przez 20 minut. Potem będą musieli zapłacić 2 złote. Cennik i wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie rower.tarnow.pl

Uruchomienie tarnowskiego roweru miejskiego kosztowało prawie 2 miliony 600 tysięcy złotych z czego około 1 milion złotych to dofinansowanie unijne. 

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

51%
49%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 35

brak pomysłu

Poniedziałek, 15 października 2018, 13:34

@brak podpisu

Do wszystkich krytykujących konieczność zmiany na stołku prezydenta Tarnowa i wożących swoje tyłki w kopcących dieslach należących do podległego prezydentowi Tarnowa ZKM : nie walcie się już bardziej bo to nie jest zdrowe dla psychiki

Odpowiedz

brak podpisu

Sobota, 13 października 2018, 07:11

Szanowny Panie abc, w 100% zgadzam się z Pana pierwszym komentarzem dotyczącym uruchomienia TRM. Swój ostry komentarz skierowałem do wszystkich stanowczo krytykujących pomysł TRM. Jeżeli kogoś obraziłem przepraszam. Chcę zaznaczyć że miasto z pośród 40 największych miast w Polsce program miejskiego roweru uruchomiło jako jedne z ostatnich. Znam kilka dużo mniejszych miast które ten program uruchomiły dużo wcześniej. Co do samego momentu zafunkcjonowania TRM nie mam zastrzeżeń pomimo okresu jesiennego (dofinansowanie 1 mln) mając na uwadze że Tarnów podobno jest najcieplejszym miastem w Polsce chcę podzielić się orientacyjną prognozą pogody na miesiąc grudzień. Średnia temperatura w grudniu dla rejonu południowego to 10-15 stopni C. W styczniu natomiast 5-10 stopni C. Jeżeli te prognozy sprawdza się myślę że start TRM byłby w 100% trafiony. Mam wielką nadzieję że program TRM to pierwszy mały krok do stworzenia prawdziwej infrastruktury rowerowej w mieście. Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie. rk

Odpowiedz

abc

Piątek, 12 października 2018, 10:56

Komentarz zamieszczony przez osobę o pseudonimie "bez podpisu" nie został napisany przeze mnie, a R.C. nie jest moim prezydentem i na pewno głosu ode mnie nie dostanie. Myślałem, że dosyć wyraźnie zaznaczyłem to nawiązaniem do niefortunnej decyzji R.C. o wyasfaltowaniu drogi w parku. Jeżeli nie, to przepraszam. Zgadzam się w kwestii jego bylejakości w roli włodarza miasta, ale potrafię czasem coś docenić, bo rower miejski to dobry pomysł. Fakt faktem uruchamianie go na siłę jesienią tuż przed wyborami jest żałosne, ale co zrobisz: kampania jest kampania... Także panie @brak podpisu, daj sobie na wstrzymanie z tym żebym się walił, bo ani się nie znamy ani nie jesteśmy kolegami, a analizując nasze wypowiedzi, to chociażby w kwestii niedopracowanych lokalizacji czy obsranych rowerów pod dworcem mamy identyczne zdanie.

Odpowiedz

xyz

Piątek, 12 października 2018, 09:13

@abc

100-tysięczne miasto aby się rozwijać musi być zarządzane przez człowieka z wizją, z charyzmą, z konkretnymi pomysłami, odważnego i zdecydowanego, lubiącego swoje miasto. Dla takiego miasta jak Tarnów projekty typu rower miejski lub potańcówki na rynku są o tyle ważne o ile uzupełniają większe i ważniejsze przedsięwzięcia jak np atrakcyjne centra nauki, kultury, edukacji, wypoczynku oraz miejsca dobrze płatnej pracy. Uzupełniają a nie zastępują. Roman Ciepiela nie jest takim liderem i przez cztery lata nie zbudował w Tarnowie niczego istotnego dla rozwoju miasta.

Odpowiedz

Piątek, 12 października 2018, 08:31

@brak podpisu

Jak bez podpisu, jak chwilę wcześniej podpisałeś się abc? Nikt nie krytykuje idei roweru miejskiego. to świetny pomysł i już dawno powinien być wdrożony. Problemem jest bylejakość Ciepieli i jego bandy, Po pierwsze rowery pojawiły się w złej porze roku. Ja wiem, że lepiej żeby w ogóle były, ale jeszcze lepiej jakby w ogóle były wiosną. Po drugie bazy są nieprzemyślane. Brakuje ich tam, gdzie bym ich oczekiwał. Po trzecie rowery pod dworcem już są zapaskudzone przez ptaszyska, bo ktoś je umieścił pod drzewem. Po czwarte osobna aplikacja, a nie ogólnopolski system. Po piąte brak możliwości wprowadzenia karty miejskiej do aplikacji. Zatem drogi abc: WAL SIĘ razem ze swoim prezydentem.

Odpowiedz

brak podpisu

Czwartek, 11 października 2018, 23:43

Do wszystkich krytykujących TRM i wożących swoje tyłki w kopcących dieslach w wyciętymi filtrami DPF i FAP WALCIE SIĘ i dajcie działać prezydentowi.

Odpowiedz

abc

Czwartek, 11 października 2018, 23:41

Tarnów to zdecydowanie miasto frustratów i wiecznie niezadowolonych ludzi, wszystko źle. Zgoda, data oddania stacji roweru miejskiego dziwnie zbiegła się ze zbliżającymi się wyborami, za 1,5 miesiąca rowery zostaną zmagazynowane i wrócą na wiosnę, ale sam pomysł roweru miejskiego jest dobry. Sam od środy skorzystałem już dwukrotnie i jestem zadowolony, przy dobrej pogodzie podróż z centrum do Mościc to czysta przyjemność, a i bezproblemowo można się zmieścić w bezpłatnych 30 minutach jazdy. Mam jedynie pewne zastrzeżenia co do lokalizacji stacji, brakuje ich np. na pętli na Jasnej obok Gemini i osiedla i chociażby na Słonecznej. Do przeniesienia kwalifikuje się też stacja w sąsiedztwie dworca, bo póki co jest pod drzewami i już rowery oberwały od ptactwa. Mam nadzieję, że kolejny prezydent, ktokolwiek nim zostanie nie zapomni o poprawie infrastruktury rowerowej i w mieście powstanie więcej asfaltowych ścieżek rowerowych - wszak R.C. w kontekście ostatnich wydarzeń w Parku Sanguszków wspomniał, że przecież asfalt jest najlepszą nawierzchnią. xD

Odpowiedz

koniec

Czwartek, 11 października 2018, 23:05

@Piotr

Ciepiela nie będzie już miał następnej kadencji. Pomysł byłby dobry ale na wiosnę a w tej chwili śmierdzi po prostu kiełbasą wyborczą. Jak prezydent Ciepiela namyślał się aż 4 lata by zrobić te rowery to przez ile następnych kadencji musiałby rządzić aby zrealizować poważniejsze projekty. Dlatego następnych kadencji miał nie będzie.

Odpowiedz

dzień bez wazeliny dniem straconym

Czwartek, 11 października 2018, 18:35

@Piotr

W następnej kadencji Romuś będzie w najlepszym wypadku radnym.

Odpowiedz

Czwartek, 11 października 2018, 18:13

@Precz z sandałki!!!

i tymi rowerami ludzie pojadą Krakowską w dół, po chodniku oczywiście, bo nie ulicą, bo tam spory fragment jest jednokierunkowy.

Odpowiedz

Precz z sandałki!!!

Czwartek, 11 października 2018, 17:57

Ktoś kto zaproponował i zatwierdził rowery na placu Sobieskiego jest skończonym begzusciem!!! To co się dzieje z tkanka historyczna wola o pomstę do nieba!!! Jak można zniszczyć jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów w Tarnowie!!! A rowery można postawić sto metrów dalej na św Anny obok taksowek!!!

Odpowiedz

Czwartek, 11 października 2018, 16:39

@ekonom

No to kup ze 110 takich rowerów, zapłać za oprogramowanie, automaty do wypożyczeń itd. Nadal bedzie to 220000 zł?

Odpowiedz

Piotr

Czwartek, 11 października 2018, 16:09

W innych miastach mieszkańcy są bardzo zadowoleni, a u nas grupa ciągle niedozwolonych piszących e kółko że wszystko jest złe. Pomysł bardzo dobry i wykonanie ok. Czekam na więcej takich inicjatyw. Panie Prezydencie Ciepiela w następnej kadencji oczekuję wiecej podobnych inwestycji od Pana.

Odpowiedz

ekonom

Czwartek, 11 października 2018, 15:09

Jak się patrze na te rowery to sztuka a niech kosztuje 2000 zł. x 110 =220000 zł. Czyli reszta 2380000 zł. poszła na urzędasów. Brawo.Biznes roku.Gdyby prywatny przedsiębiorca takie interesy robił to już dawno poszedłby z torbami.

Odpowiedz

Czwartek, 11 października 2018, 15:04

Ile kosztowało LOGO tarnowskich rowerów miejskich?

Odpowiedz

Edu

Czwartek, 11 października 2018, 14:10

Pieniądze unijne Romuś zmarnował na asfslt na sangoszkow.To jest sprawa dla prokuratury .

Odpowiedz

Czwartek, 11 października 2018, 13:55

Romuś teraz sprzedaj rowery i oddaj koszty poniesione za połozenie asfaltu na sanguszków.

Odpowiedz

Mieszkaniec Starówki

Czwartek, 11 października 2018, 13:41

Teraz rower, potem, może na przyszłe wybory, ścieżki dla rowerów.

Odpowiedz