|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Starosta tarnowski pisze do rządu ws. budowy tymczasowego mostu w Ostrowie

Powiat tarnowski wystąpił do wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o zbadanie możliwości uruchomienia kładki lub mostu tymczasowego w miejsce zamkniętego mostu w Ostrowie k. Tarnowa. Przeprawa została wyłączona z ruchu z powodu fatalnego stanu technicznego.

Posłuchaj rozmowy ze starostą Romanem Łucarzem

fot: P. Topolski

Most - w ciągu drogi powiatowej 1346K relacji Tarnów – Wierzchosławice – leży na trasie najkrótszego połączenia między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce, a także łączy gminy Wierzchosławice i Tarnów. Decyzję o jego natychmiastowym zamknięciu podjął w środę rano zarząd powiatu tarnowskiego i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w oparciu o wyniki ekspertyzy oraz opinii naukowców z Politechniki Rzeszowskiej. Obiekt wyłączono z ruchu dla samochodów osobowych, ciężarowych oraz pieszych i rowerzystów. Powodem zamknięcia przeprawy był jej fatalny stan techniczny, zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Starosta tarnowski Roman Łucarz poinformował podczas poniedziałkowego briefingu, że władze powiatu wystosowały list do szefa ministerstwa aktywów państwowych z prośbą o uruchomienie tzw. rezerw strategicznych w tej sprawie.

„Chodzi o wykonanie mostu, ewentualnie kładki tymczasowej, żeby była możliwość przynajmniej przejścia dla pieszych” - wskazał starosta.

„Wiem, że pismo dotarło do pana ministra, będą skierowani eksperci, którzy stwierdzą, czy pod względem technicznym możliwe będzie wybudowanie tymczasowej kładki, chociażby dla pieszych (...). Kiedy oni stwierdzą, że to jest możliwe, to wtedy będziemy mogli przystąpić do dalszych prac” - zapowiedział Łucarz.

Według niego pierwsze działania powinny rozpocząć się „niezwłocznie, może nawet w tym tygodniu”.

Starosta poinformował, że w sprawie zamkniętego mostu jest w kontakcie z wojewodą małopolskim i zarządem województwa małopolskiego, którzy deklarują „daleko idącą pomoc”.

W środę Łucarz poinformował, że ekspertyza naukowców i decyzja powiatowego nadzoru budowlanego jest jednoznaczna, dlatego podjął decyzję o całkowitym zamknięciu mostu na Dunajcu w Ostrowie w trybie natychmiastowym.

Prof. Tomasz Siwowski, kierownik Zakładu Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej przypomniał, że jego zespół sprawdzał wcześniejszą negatywną ekspertyzę wydaną przez badaczy z Politechniki Krakowskiej. Jak poinformował, wykonane na moście prace naukowo-badawcze potwierdziły w pełni opinię i decyzję kolegów z Krakowa – przeprawę w obecnym stanie technicznym należało zamknąć, bo jej poziom bezpieczeństwa nie jest wystarczająco wysoki, aby ryzykować eksploatację nie tylko pod obciążeniem pojazdami samochodowymi, ale również pod obciążeniem pieszym czy ruchem rowerowym.

Według niego do degradacji przeprawy przyczyniło się wiele czynników, w tym jej wiek wynoszący ponad 50 lat, a także wady pierwotne nietypowej konstrukcji, która jest całkowicie spawana. Do tego dochodzą uszkodzenia, które wystąpiły w ostatnich kilku, kilkunastu latach z racji wzmożonego ruchu ciężkich pojazdów.

 

Jak przypomniał starosta tarnowski, most na Dunajcu w Ostrowie w ostatnich latach zmagał się z lawinowym wzrostem liczby pojazdów go przekraczających. O ile w 2006 roku było to 5 tys. samochodów na dobę, to po otwarciu autostrady A4 ich liczba wzrosła do 11,5 tys. samochodów, z czego około 2 tysiące to pojazdy ciężarowe.

Łucarz zapowiedział wtedy, że starostwo niezwłocznie przystąpi do oceny możliwości naprawy oraz projektowania remontu zamkniętej przeprawy. Zamierza także pozyskiwać na to środki zewnętrzne. Wsparcie zadeklarował m.in. zarząd województwa małopolskiego. Jeżeli remont będzie nieopłacalny, to rozważana będzie budowa nowego mostu.

Na czas zamknięcia wytyczono objazd zgodnie z tymczasową organizacją ruchu: z Wierzchosławic drogą wojewódzką nr 975 do miasta Wojnicz, a następnie drogą krajową nr 94 i ulicami Krakowską oraz Czerwonych Klonów. Z uwagi na duże natężenie ruchu sugeruje się omijanie węzła autostradowego Tarnów - Mościce i wjazd do miasta na węźle autostradowym Tarnów – Centrum. Kierowców z gmin Radłów oraz Wietrzychowice prosi się o wybieranie w miarę możliwości wjazdu do Tarnowa drogą nr 973 od strony Żabna.

W najbliższej okolicy w 2023 roku ma powstać również nowy most na Dunajcu w ramach budowy połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Niedawno umowę na projekt i budowę tej inwestycji podpisał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie z firmą Metrostav Polska za ponad 141 mln zł.

W sobotę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że w tym tygodniu złoży wniosek do ministra obrony narodowej o uruchomienie wojska, które miałoby pomóc przy przygotowaniu przeprawy zastępczej – dla ruchu pieszego i rowerowego, a jeśli byłaby taka możliwość techniczna, także samochodów osobowych do 3,5 t. Poinformował też, że w imieniu klubu zgłosi poprawki do budżetu na zabezpieczenie środków na szybki remont zamkniętego mostu już w przyszłym roku, którego koszt oszacował na ok. 100 mln zł. Zaapelował do posłów ziemi tarnowskiej ze wszystkich ugrupowań o poparcie tej poprawki.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/Bartłomiej Maziarz/ko)

63%
37%