|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Remont mostu w Ostrowie dopiero w 2021 roku

Starostwo powiatowe w Tarnowie ma już opinie specjalistów z Rzeszowa i Krakowa, które wskazują, że podpory i przyczółki zamkniętego mostu po konserwacji i naprawach można wykorzystać przy przebudowie przeprawy. Od nowa powstałaby natomiast cała część drogowa. Najpierw trzeba jednak ogłosić przetarg na projekt, a później zdobyć dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. To zajmie cały rok. Dlatego inwestycja może zostać zrealizowana dopiero w przyszłym roku. Tak długiego oczekiwania nie wyobrażają sobie mieszkańcy, którzy zapowiadają blokadę drogi.

Posłuchaj rozmowy ze starostą Romanem Łucarzem

Fot. B. Maziarz

Szybciej, bo w ciągu 2020 roku mógłby powstać most wojskowy w Ostrowie dla samochodów osobowych oraz autobusów. Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków starosta Roman Łucarz, byłoby to rozwiązanie tymczasowe. "Musimy patrzeć perspektywicznie. Warto wytrzymać może nawet rok dłużej, ale mieć porządny - nowy most, który będzie służył przez wiele lat. Aniżeli za 3,5 roku po wybudowaniu łącznika autostrady mieć problem z dwoma mostami. Z mostem tymczasowym, który trzeba byłoby rozebrać i stary mostem. Myślę, że tak łatwo wtedy by już nie było, bo wtedy gdy łącznik byłby już wybudowany, powiedzieliby nam, że przecież macie nowy łącznik i można się nim poruszać do Wierzchosławic" - mówi. 

Według szacunków profesora Tomasza Siwowskiego z Politechniki Rzeszowskiej, przebudowa mostu w Ostrowie może kosztować około 33-34 miliony złotych. Starostwo liczy na to, że 80 procent tej kwoty pozyskałoby z Funduszu Dróg Samorządowych, ale dopiero pod koniec roku. Powiat z własnych środków musiałby dołożyć około 7 milionów złotych. 

Czytaj także: Więcej pociągów dla mieszkańców po zamknięciu mostu w Ostrowie

Starosta chce o problemie po zamknięciu most rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą, który w niedzielę ma przyjechać do Wierzchosławic na obchody rocznicy śmierci Wincentego Witosa.

Tymczasem mieszkańcy odciętych Wierzchosławic nie chcą nawet słyszeć o tym, że będą musieli czekać aż dwa lata na przejazd przez most w Ostrowie. Dlatego w piątek 17 stycznia zapowiadają blokadę dwóch rond na drodze wojewódzkiej w Wierzchosławicach od godziny 12 do 14. Domagają się także budowy obiecanych od lat obwodnic Łętowic i Wierzchosławic.

Starosta odpowiada, że blokowanie drogi nic nie da, bo nie da się przyśpieszyć prac projektowych oraz harmonogramu uzyskiwania dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. "Wiele spraw nie zależy od nas. Zapraszam państwa do siebie na rozmowy. Blokowanie drogi nie służy nikomu i nie skróci czasu wykonania tej inwestycji" - przekonuje starosta Roman Łucarz. 

Także w piątek 17 stycznia o godzinie 14:30 ma się rozpocząć blokada drogi krajowej numer 94 w Zgłobicach na przejściu dla pieszych. Mieszkańcy Zgłobic domagają się realizacji obietnicy budowy lewoskrętów na skrzyżowaniu drogi krajowej. Jak podkreślają, po zamknięciu mostu w Ostrowie i zwiększeniu natężeniu ruchu mają duże trudności w korzystaniu ze specjalnych zawrotek. Bo przejazd jest blokowany przez kierowców, którzy przenieśli się na tą drogę po zamknięciu mostu w Ostrowie.

Zdaniem Romana Łucarza przebudowa mostu w Ostrowie dopiero w 2021 roku nie uniemożliwi budowy łącznika autostrady z tarnowskimi Mościcami, która - po okresie projektowania - powinna się rozpoczynać właśnie w przyszłym roku. Jak zauważa starosta, ta inwestycja będzie polegała nie tylko na budowie mostu, ale także na budowie nowej drogi po jednej i drugiej stronie Dunajca. Jego zdaniem: można to realizować i bez czynnej przeprawy w Ostrowie. 

Wykonawcy budowy łącznika autostrady bardzo jednak zależy na tym, żeby most w Ostrowie był przejezdny jak najszybciej. Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, czeska firma Metrostav zadeklarowała, że na własny koszt wykona dla starostwa powiatowego w Tarnowie koncepcję przebudowy. Dokument ma być gotowy do 20 stycznia. 

Przypominamy: Nowy pomysł dla zamkniętego mostu w Ostrowie. Pomogą Czesi

Czesi w tym roku mają czas na przygotowanie projektu nowej drogi oraz mostu łączącego autostradę z tarnowskimi Mościcami, które łącznie z wykupami gruntów mogą kosztować 155 milionów złotych. W przyszłym roku miałaby się rozpocząć budowa i potrwać do czerwca 2023 roku. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartek Maziarz/ek)

17%
83%