|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Mieszkańcy wsi Rogi objawiają się przesiedleń

Mieszkańcy wsi Rogi w gminie Podegrodzie na Sądecczyźnie protestują przeciwko budowie zbiornika retencyjnego. Mały akwen ma powstać na potoku Słomka. Choć to dopiero wstępny plan Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie i nie ma jeszcze wybranej dokładnej lokalizacji, mieszkańcy objawiają się przesiedleń.

Posłuchaj materiału Bartosza Niemca

13piotrek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Zdaniem mieszkańców co najmniej kilka domów będzie musiało zostać wyburzonych. Zalane mają też zostać pola uprawne.

- To jest ojcowizna, to są nasze domy. My mamy czwórkę dzieci, nowy dom postawiliśmy – mówią mieszkańcy.

Wójt gminy Podegrodzie Stanisław Banach apeluje do mieszkańców wsi Rogi o spokój. Jak podkreśla, to wstępna koncepcja i do całej sprawy trzeba podjeść z rozwagą. - Liczę, że konsultacje społeczne z mieszkańcami, które są zapowiadane przez Wody Polskie, unaocznią dokładnie, jak to ma wyglądać w rzeczywistości.

Ze wstępnych informacji, jakie otrzymał urząd, wynika, że akwen ma zwiększyć ochronę przeciwpowodziową w regionie oraz przeciwdziałać skutkom suszy. Stanisław Banach przyznaje, że choć zazwyczaj w potoku Słomka płynie mało wody, w czasie ulewnych opadów deszczu, potok zamienia się w rwącą rzekę. - W okresie suszy to jest rzeczywiście strumień, natomiast w okresie nawalnych opadów, z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku w maju czy przed kilkoma tygodniami w tym roku, rzeka pokazuje swoje ogromne niszczycielskie możliwości.

Magdalena Gala, rzecznik krakowskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie tłumaczy, że przed takimi sytuacjami mogą ochronić ludzi tylko zbiorniki retencyjne.

- Jeśli zbiornik taki powstanie, to będzie to zbiornik wielozadaniowy. Takie zbiorniki się teraz buduje. Z jednej strony będzie związany z ochroną przeciwpowodziową, a z drugiej strony będzie przeciwdziałał skutkom suszy.

Magdalena Gala podkreśla jednak, że droga do ewentualnej budowy zbiornika na potoku Słomka, jest jeszcze daleka.

- Będziemy przeprowadzać szczegółowe analizy pod kątem hydrologiczno-hydraulicznym, ukształtowania terenu, geologicznym, środowiskowym i sposobu zagospodarowania całej zlewni tego potoku, tak żeby było można ocenić możliwości lokalizacji tego zbiornika.

To może potrwać nawet wiele miesięcy, a później rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie. Wody Polskie zapewniają również, że jeśli dojdzie do budowy zbiornika i konieczne będą przesiedlenia, każdy z właścicieli otrzyma rekompensatę. Odszkodowania będą też wypłacane za zalanie pól uprawnych.

 

Bartosz Niemiec/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

0%
100%