|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Happening KOD w Oświęcimiu. Uczestnicy odmówili... pseudolitanię

Oburzający i niedopuszczalny - tak o happeningu zorganizowanym przez oświęcimski Komitet Obrony Demokracji piszą lokalne władze Prawa i Sprawiedliwości. W trzecią rocznicę wypadku rządowej kolumny w Oświęcimiu grupa działaczy odmówiła pseudolitanię przed drzewem, w które uderzyła limuzyna wioząca ówczesną premier. W akcji wziął udział między innymi poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa.

Fot. screenshot: https://www.youtube.com/watch?v=fU7J5szBO-U

W zamieszczonych w Internecie nagrania widać grupę osób, które oddają hołd - jak mówią - świętemu drzewu. Prowadzący spotkanie odmawia litanię. 

Happening oburzył działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Zbigniew Starzec, szef struktur PiS w Oświęcimiu pisze w liście otwartym do prezydenta miasta (do pobrania w załączniku artykułu - red.), że nie odniósłby się do wydarzenia, gdyby "nie entuzjastyczny udział w nim posła Marka Sowy". Podkreśla, że podczas spotkania padły słowa, które kpią z symboliki chrześcijańskiej. Zdaniem Starca to niedopuszczalne w mieście, którego patronem jest św. Jan Bosko a rok 2020 ogłoszony został rokiem św. Jana Pawła II. 

Działacze PiS żądają, aby Janusz Chwierut, który kieruje lokalną PO, jednoznacznie potępił tego typu retorykę.

 

Prezydent Oświęcimia odpowiada: "Polska jest jeszcze krajem demokratycznym. Wolność słowa jest jednym z ważniejszych praw obywatelskich"

Prezydent Oświęcimia nie zajmie stanowiska w sprawie happeningu zorganizowanego w mieście przez KOD w rocznicę wypadku rządowej kolumny.

 - Z tego co mi wiadomo Polska jest jeszcze krajem demokratycznym. Wolność słowa jest jednym z ważniejszych praw obywatelskich. Pełniąc funkcję prezydenta miasta staram się, aby te wartości były również przestrzegane w Oświęcimiu - napisał w przesłanym do Radia Kraków oświadczeniu Chwierut.

Dodał, że nie był uczestnikiem wydarzenia i nie będzie oceniał ani potępiał osób biorących w nim udział. List działaczy PiS odbiera natomiast jako wyraz hipokryzji, zwłaszcza w kontekście zachowania posłów podczas ostatniego posiedzenia sejmu.

 

Zobacz także: Awantura na sesji Rady Miasta w Kętach. FILM

 

 

(Marek Mędela/ek)


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

8%
92%