|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zobacz wnętrze budynku Cogiteonu na wizualizacjach

Choć Małopolskie Centrum Nauki powstanie dopiero za trzy lata, to coraz więcej wiadomo o tym, jak będzie wyglądało. We wtorek w Krakowie zaprezentowano projekt pięciu sal dla wystawy stałej. Małopolskie centrum ma być zupełnie inne niż wszystkie znane instytucje tego typu. Kolejne sale będą prowadziły przez tematy związane z człowiekiem- jego ciało, zmysły, myślenie, emocje, komunikację i problemy cywilizacyjne.

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

Fot. cogiteon.pl

Każda z pięciu sal wystawy stałej będzie w innym kolorze. Każda z nich będzie miała charakterystyczny centralny punkt odpowiadający tematowi danej sali. - opwoiada projektantka z krakowskiego biura architektonicznego Koza Nostra - Diana Żurek.

"W pierwszej sali chcielibyśmy, aby nad naszym siedziskiem znalazł się wielki przekrojony mózg. Będzie to część instalacji, która opowie, w jaki sposób działają neurony" - mówi Żurek.

Inna z sal pozwoli przykładowo poleżeć wśród czerwonych krwinek i przyjrzeć się temu, jak wygląda ludzkie ciało. Koncepcja będzie jeszcze trochę ewoluować, jak zaznaczają projektantki.

Projekt na razie nie uwzględnia też interaktywnych eksponatów, jednak jest w nim przygotowane miejsce na ich prezentację - wyjaśnia Natalia Horak - dyrektor biura.

"W każdej z tych przestrzeni w centralnym miejscu znajduje się tak zwane serce, czyli instalacja naukowo-artystyczna, która emanuje i angazuje całą tę przestrzeń, a wokół niej zgrupowane są kolejne eksponaty muzealne, czyli miejsca, w których można nabyć wiedzę w sposób bezpośredni, namacalny, kontaktowy" - opisuje Horak.

Lista eksponatów też jest już prawie gotowa - zdradza dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki - Piotr Szymański.

"Lista jest troszeczkę szersza, bo jeszcze dużo rzeczy wyrzucamy, natomiast teraz trwa przyporządkowywanie poszczególnych eskponatów do poszczególnych sekcji i bloków" - tłumaczy Szymański.

Eksponaty są projektowane tak, by jak najmniej korzystać z ekranów dotykowych i komputerów. Mają też jak najwięcej uczyć

"Przykładowo będzie można zobaczyć, jak widzą inne osoby, czyli osoby z różnymi dyfunkcjami, a będzie to polegać na przykład na tym, że chcemy zrobić taką zabawę, w której będziemy widzieć z różnych perspektyw, czy przez okulary różnego typu, jakiś przedmiot i trzeba będzie na przykład wybrać przedmiot czerwony" - mówi Szymański

W budynku oprócz wystawy stałej będą też tematyczne laboratoria mogące pomieścić nawet 120 uczestników warsztatów, sale konferencyjne, strefy ciszy w których będzie można trochę odpocząć, a także sale konferencyjne w których będą organizowane spotkania z ciekawymi naukowcami.

 

Fot. cogiteon.pl

 

Fot. cogiteon.pl

Centrum ma nie przypominać żadnej ze znanych podobnych instytucji. Sale będą różnić się od siebie kolorami, jednak meble i wystrój będą korespondować ze sobą.

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/łk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

67%
33%