|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zniknęła oryginalna antresola z dawnej nowohuckiej Skarbnicy. Inwestor wybuduje nową

Była tam od lat 50. ubiegłego wieku i właśnie została zburzona. Mowa o zabytkowej antresoli w budynku po legendarnej księgarni Skarbnica w krakowskiej Nowej Hucie. Dlaczego została zburzona i czy konserwator ma na to wpływ?

Posłuchaj materiału Weroniki Sragi

Fot. Weronika Sraga

Księgarnia Skarbnica została zamknięta cztery lata temu. Stanowiła ważną część architektury placu Centralnego. Zburzenie antresoli poruszyło mieszkańców, którzy wciąż żywią wielki sentyment do tego miejsca. "Pamiętamy, oczywiście! Księgarnia była ogromna, świetnie zaopatrzona. Przyjeżdżało się tu po książki dla dzieci, ale i po płyty, kasety wideo, obrazy. Wychodziło się schodkach, sympatycznie to wyglądało" - wspominają w rozmowie z Radiem Kraków nowohucianie. 

Fot. dzięki uprzejmości MHK

Budynek powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku po śmierci Józefa Stalina. Jak mówi Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - antresola nie była tam wybudowana przypadkowo. "To taki przykład socrealizmu, ale bardzo uproszczonego, modernistycznego. Antresola była bardzo charakterystyczna. Chyba poza tą księgarnią nie występowała w żadnym z budynków na placu Centralnym" - ocenia historyk. 

Budynek po zamknięciu księgarni odkupił od miasta prywatny inwestor. Dawna księgarnia widnieje w gminnej ewidencji zabytków. Oznacza to, że konserwator nie może wpływać na przebieg prac właściciela, ale miasto może zasięgnąć jego opinii. Prace remontowe trwają. Dariusz Nowak, rzecznik prasowy urzędu miasta informuje, że miasto poprosiło o nadzór konserwatorski i wszystko jest pod kontrolą. 

Nie każdy inwestor decyduje się jednak na prace konserwatorskie. Nowy właściciel budynku zdecydował się na wyburzenie antresoli i wybudowanie jej od nowa. "Wszystkie charakrterystyczne elementy zostaną zachowane na konstrukcji" - zapewnia rzecznik magistratu. Lepiej więc budować nowe niż konserwować? "Konserwacja jest bardziej czasochłonna, można użyć współczesnych materiałów. A jeszcze nad inwestorem konserwator jak sęp będzie się przyglądał każdemu drobnemu szczegółowi i groził, że nie podpisze tzw. odbioru" - tłumaczy Radiu Kraków Maciej Miezian. 

Niestety nie udało nam się skontaktować z konserwatorem miejskim Jerzym Zbiegieniem, pod którego nadzorem są prace. Nowa antresola zapewne będzie wyglądała podobnie, ale nie będzie już zabytkiem.

Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

 

(Weronika Sraga/ew)

8%
92%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

~~

Sobota, 15 września 2018, 14:30

@-

Antresola była tez w restauracji Arkadia.

Odpowiedz

-

Piątek, 14 września 2018, 19:14

Antresola została wyburzona 3 lata temu.

Odpowiedz