|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Witrażyści z Krakowa odtwarzają kolejny witraż Wyspiańskiego

Witraż Polonia, na podstawie nigdy nie zrealizowanego kartonu Stanisława Wyspiańskiego to kolejne wyzwanie, którego podejmuje się Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie. Po sukcesie rekonstrukcji witrażu Apollo, eksperci przygotowują się do odtwarzania blisko 5- metrowej kompozycji, która w rzeczywistości nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Posłuchaj materiału Dominiki Panek

Fot. Dominika Panek

"Budowanie na oczach zwiedzających jakiegoś obiektu jest w przypadku naszej instytucji, która łączy pracownię i muzeum, wydaje się być trafiona w punkt. Kontynuujemy cykl i przy okazji możemy podkreślić rok 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz połączyć go z rokiem Wyspiańskiego. Skończony witraż zasili naszą kolekcję" - mówi Piotr Ostrowski z Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie.

Polonia, zaprojektowana przez Wyspiańskiego w 1894 roku, będzie się składać z blisko tysiąca elementów. 

Fot. Dominika Panek

Praca potrwa kilka miesięcy i z pewnością nie zakończy się w tym roku. Budowę "Polonii" będą mogły obserwować dzieci i młodzież podczas odbywających się w pracowni lekcji muzealnych. Gotowe dzieło będzie częścią zmodernizowanej ekspozycji Muzeum Witrażu.

Stanisław Wyspiański otrzymał zamówienie na projekt witraży do dwóch okien katedry lwowskiej w 1892 r. W jednym z nich miała być umieszczona scena ślubowania króla Jana Kazimierza, który powierza Polskę opiece Matki Bożej, w drugim alegoryczne przedstawienie ginącej Polski.

Projekt witrażu zachował się w Muzeum Narodowym w Krakowie. W centralnej części kompozycji znajduje się personifikacja Polski przedstawionej jako konająca kobieta w czerwonym płaszczu ozdobionym białymi orłami z mieczem u pasa. Postać osuwa się bezwładnie, otaczają ją przerażone postacie reprezentujące trzy pokolenia zniewolonego narodu.

Polonia - Projekt witraża do katedry lwowskiej. Źródło: wikipedia

Projekt Wyspiańskiego wzbudził kontrowersje m.in. ze względu na "chłopskie" rysy głównej postaci i awangardową formę wykraczającą poza konwencje sztuki sakralnej. W lutym 1893 zażądano od artysty zmian, których on jednak nie wprowadził i projekt nie został zrealizowany.

 

 

(Dominika Panek, PAP/ew)

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0