|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W gminie Kocmyrzów-Luborzyca powstanie małe lotnisko? Chce tego wójt

Czy Kraków potrzebuje kolejnego lotniska? O takiej inwestycji, obsługującej mniejsze maszyny i głównie ruch biznesowy, myśli Marek Jamborski - wójt podkrakowskiej gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Jak mówił w Radiu Kraków, takie obiekty mają rację bytu przy dużych miastach.

Posłuchaj rozmowy z publicystą i podróżnikiem, Rafałem Romanowskim

fot: G. Krzywak

- Obserwuję w Czechach takie lotniska. Przyjeżdżają tam ludzie z całego świata, lądują, wychodzą z samolotu, wsiadają w samochód, załatwiają swoje sprawy, wracają bardzo szybko. To dla biznesu i drogiej turystyki świetna forma przemieszczania się. Przy takim lotnisku jest hotel, restauracja i miejsce widokowe - mówi Marek Jamborski.

Wójt gminy Kocmyrzów-Luborzyca nie chce na razie zdradzić, gdzie nowe lotnisko mogłoby się mieścić, ale twierdzi, że to może być bardzo przyszłościowa inwestycja. "Pamiętam jak jeden z kolegów mi mówi, że kilometr drogi prowadzi donikąd, ale kilometr pasa startowego na cały świat. Taki pas startowy to specyficzna sytuacja. Jego długość i konfiguracja musi być odpowiednia. Nie da się tego zrobić na wzniesieniach. Być może kiedyś uda się coś takiego zrealizować" - dodaje.

Co o pomyśle wójta myślą mieszkańcy Kocmyrzowa? "Lotnisko? Tu? Nie widzę miejsca. Nie ma tu takiego placu. Musi być jeszcze zapotrzebowanie na coś takiego. Ja bym nie korzystał. Mamy pilniejsze potrzeby. Nie ma oczyszczalni ścieków. Najpierw rzeczy przyziemne, potem pójdźmy w powietrze" - mówią.

 


Marek Jamborski - sam zapalony lotnik - był gościem Radia Kraków w audycji "Przed północą". Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ.

 

 

 

 

(Mariusz Bartkowicz/Grzegorz Krzywak/ko)

31%
69%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 64

o

Środa, 16 sierpnia 2017, 01:28

wstyd

Odpowiedz

mieszkaniec gminy

Środa, 16 sierpnia 2017, 01:27

Panie Wójcie zejdźmy lepiej na zimie a nie fruwajmy w obłokach, porozmawiamy o rzeczach potrzebnych dla gminny a nie wydumanych, górnolotnych planach które pozostaną jedynie fantazją! problem z kanalizacją, mało doświetlona gmina, brak chodników, o MPK nie wspomnę!!!brak placów zabaw dla dzieci, brak sal gimnastycznych, mała atrakcyjność zajęć kulturalno- oświatowych dla dzieci i młodzieży!brak np. programów profilaktycznych dla mieszkańców. Mam wrażenie że gminna wcale się nie rozwija, jest nadal zaściankowa. Brak kompetentnych panu ludzi, którzy zamiast wyjść do mieszkańców wysłuchać ich potrzeb i bolączek wolą siedzą za biurkami!

Odpowiedz

robi

Środa, 2 sierpnia 2017, 12:16

@Johnny Walker

Od PIS-u wara

Odpowiedz

obeznany w temacie

Sobota, 1 lipca 2017, 21:41

brakuje inwestycji w edukacje, w remonty istniejących szkół, w bezpieczeństwo na ulicach poprzez budowę chodników i oświetlenia ulicznego, sieć wodociągów woła o pomstę do nieba (co rusz jakaś awaria), kanalizację sanitarną mają tylko 4(!) miejscowości na 25, panuje bałagan w adresach (nazwy ulic tylko w 5 miejscowościach), autobusy MPK jeżdżą za rzadko do potrzeb, są plany w inwestycje typu P&R przy przystankach kolejowych, tyle że to powinno być już dawno zrobione! I przede wszystkim, jeśli jakimś cudem zdobędziesz pracę w tamtejszym UG, masz setki ciekawych i przyjaznych wszystkim pomysłów na poprawę sytuacji, bardzo szybko spotykasz się ze ścianą, beton w czystej postaci. Urząd Gminy Kocmyrzów Luborzyca to rzeźnia ambicji.

Odpowiedz

Kocmyrzowianinka

Niedziela, 25 czerwca 2017, 09:55

Powinno powstać więzienie . Jest w ruszczy i prosperuje świetnie .

Odpowiedz

Dane statystyczne

Czwartek, 22 czerwca 2017, 21:46

@GBZ94

Są to informacje publikowane przez Wspólnotę Samorządową, które mówią o rzeczywistym wykorzystaniu środków oraz o poziomie inwestycji. Są to dane dotyczące tylko gmin wiejskich a taką jest gmina Kocmyrzów-Luborzyca. 1. Wykorzystanie dotacji na cele oświatowe, liderowi rankingu udało się pozyskać 1410 złotych na osobę, a nasza super zarządzana gmina zajmuje 622 lokatę pozyskując aż 80 złotych. 2. Średnie wydatki inwestycyjne w latach 2013-2015, pomijam lidera i wicelidera ponieważ są to gminy na których terenie są zlokalizowane kopalnie, trzecia gmina na liście zainwestowała 3310 złotych na jednego mieszkańca, a nasz Wójt z lotniczymi aspiracjami powalającą kwotę 305 złotych na jednego mieszkańca.

Odpowiedz

lolo

Czwartek, 22 czerwca 2017, 21:43

@GBZ94

tak tak naraz a za 2 lata 30 lecie panowania :)

Odpowiedz

janek

Czwartek, 22 czerwca 2017, 21:07

panie wojcie zlobka nie ma mpk przez pietrzejowice o pan o lotnisku mowi

Odpowiedz

GBZ94

Czwartek, 22 czerwca 2017, 17:19

Szkoda że osoby, które tak bardzo krytykują sytuację w gminie nie zapoznają się z planami inwestycyjnymi, ich kosztami i nie porównają tego do rzeczywistych środków przeznaczonych dla gminy z zewnątrz. Pieniądze nie biorą się z nikąd i nie da się zrobić wszystkiego naraz. Co do lotniska to radzę wysłuchać tej rozmowy jeszcze raz. Ze zrozumieniem.

Odpowiedz

dla_zdegustownego

Czwartek, 22 czerwca 2017, 10:45

@zdegustowany

Po czym Pan wnosi, że w szkołach jest niski poziom nauczania? Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty w Pietrzejowicach są zawsze wysokie na poziomie staninów 8 i 9! Dla niezorientowanych są to najwyższe wyniki z możliwych. Proszę nas anonimowo nie obrażać, a w razie wątpliwości zapraszamy do naszej szkoły, gdzie zawsze chętnie udzielimy odpowiedzi na nurtujące Pana pytania.

Odpowiedz

mieszkanka

Czwartek, 22 czerwca 2017, 10:19

Uważam, że pomysł Pana Wójta z wybudowaniem lotniska w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca jest totalnie oderwany od rzeczywistości. Z przykrością muszę stwierdzić że bieda, zacofanie i zastój to nie na Podkarpaciu- wbrew powszechnym opiniom ale w podkrakowskiej gminie Kocmyrzów-Luborzyca. Po pierwsze tak zaniedbanych budynków szkolnych, nie remontowanych przez lata jakie są w naszej gminie nie widziałam, po drugie wiele szkół nie ma sal gimnastycznych!!! Po trzecie drogi są w opłakanym stanie w naszej gminie, na Podkarpaciu nawet większość dróg polnych! jest utwardzona. Po czwarte -brak kanalizacji w większości miejscowości Gminy, po piąte brak żłobków i przedszkoli!!!!!. Po szóste brak oświetlenia przy drogach gdzie jest duży ruch- niedopuszczalne!Pan Wójt niestety ma niezbyt dobrych doradców a po ich działaniach można sądzić że dba o interesy własnych wyborców a nie wszystkich mieszkańców gminy, Wystarczyłoby żeby Pan Wójt zamiast zwiedzać lotniska w Czechach przejechał się po Polsce i zobaczył jak tam rządzą Wójtowie i jaki mają szacunek u mieszkańców. Bo najpierw należy zadbać o podstawowe przyziemne sprawy, potrzeby a później po zaspokojeniu tych podstawowych -wyższe. Potrzeby mieszkańców a nie potrzeby Pana Wójta.

Odpowiedz

vutik

Środa, 21 czerwca 2017, 10:24

@krakus

Przecież w gminie są aż 4 przystanki kolejowe: Goszcza, Łuczyce, Baranówka i Zastów. Ludzie już jeżdżą pociągami. Potrzebne są jeszcze porządne parkingi P+R.

Odpowiedz

załamany.

Środa, 21 czerwca 2017, 09:09

Zbuduj Pan kosmodrom,będzie łatwiej.Tak Panu przyklasną radni,bo co im tam zależy jak robi im pan co tydzień posiedzenia i biorą diety takie jak inni pracują cały miesiac.Wybuduj Pan jeszcze remizy strażackie ,będzie przystan dla młodzieży.

Odpowiedz

Ono

Środa, 21 czerwca 2017, 08:51

@Ona

Widziałem w akcji tych ,,co w remizach siedzą w wiadomych celach" jak w czasie pożaru kilkanaście minut uruchamiali pompę.

Odpowiedz

mieszkaniec

Środa, 21 czerwca 2017, 08:32

Szkoda ze wójt nie pomyśli o placach zabaw dla mieszkańców. Wtedy oni nie musieliby korzystać z placów zabaw gminy Michałowice.

Odpowiedz

Ona

Środa, 21 czerwca 2017, 06:29

@zdegustowany

Zgegustowany, obyś kiedyś nie potrzebował pomocy tych ,,co w remizach siedzą w widadomych celach. Dobrze jest usiąść przed monitorem i napieprzac równo, to takie Polskie...łatwiej widziec to czego brak , a jeżeli już dolozysz wszystkim , to zrob rozeznanie jak naprawde to wygląda, życzę szerokiej drogi bez wypadków i żadnych pożarów.:)

Odpowiedz

twój wyborca.

Wtorek, 20 czerwca 2017, 23:24

@krakus

mieszkaniec gminy.20czerwca 2017. Panie wójcie! gdzie obiecanki przedwyborcze! działa Pan tak jak PIS.Gdzieś zniknęły scieżki rowerowe,drogi dojazdowe wzdłuż drogi 776,chodniki ,autobus MPK do Maciejowic,które sa odcięte od świata,itp.Ma Pan bardzo złych i naiwnych doradców .

Odpowiedz

zdegustowany

Wtorek, 20 czerwca 2017, 22:56

Myślę, że ten pomysł jest to podsumowanie całej działalności Pana Wójta .Kosmiczne pomysły np: budowa szkoły podtawowej w Karniowi gdzie jako argument podane jest że może się wieś rozwinie i przybędą nowi mieszkańcy , oczywiście utrzymuje się wszystkie szkoły gdzie jest po kilkanaście dzieci (klasy łączone , dzieci przyjmowane od 2 lat )- poziom nauczania żenujący patrz : Maciejowice , Łososkowice , Pietrzejowice .Następnie inwestycje w remizy OSP ,gdzie najczęściej spotykają się druhowie w wiadomych celach w soboty wieczorami, ale to jest kilkaset głosów wyborczych a kto bogatemu zabroni inwestować w te remizy. Kolejny świetny pomysł to budowa domu ludowego w Dojazdowie,za kilka milionów złotych aby raz na rok odbyło sie zebranie wiejskie ,oczywiscie póżniej będzie wynajęty pod działalność komercyjną tylko kto będzie czerpał z tego korzyści ? Pan radny i grono tzw . społeczników. Oczywiście nowych mieszkańców Pan Wójt zachęci do osiedlania się w Gminie pokazując remizy OSP lub drogę do kościoła w Prusach gdzie jezdzi tylko ksiądz Proboszcz i coraz mniejsza grupa Parafian ( następna super inwestycja za kilaset tysięcy ). Jeżeli ktoś zajdzie do Urzedu Gminy z jakąś incjatywą to oczywiście usłyszy ,że nie ma pieniędzy. Co z nowym przedszkolem aby dzieci nie musiały być dowożone do Krakowa ? Co z MPk do Maciejowic gdzie przed każdymi wyborami ustawia się wiatę MPK na zajezdni ? co z chodnikami przy najbardziej ruchliwej ulicy Kocmyrzowskiej aż do granic gminy ? Co z kanalizacją dla pozostałych wsi. ? Co z modernizacją sieci wodociągowej gdzie w miesiącach letnich zawsze brakuje w Wilkowie wody ? Co z podniesieniem poziomu nauczania, gdzie Gimnazjum zawsze wlecze się w ogonie wojewódzkim ? Oczywiscie może Pan przyjąć jeszcze 30 osób do Urzędu Gminy , wybudować w każdej wiosce remizę i udekorować setkę druhów , pozostwić wszystkie szkoły , złoży się to na kilka set głosów wyborczych i zostanie Pan dalej na swej posadzie , ale to jest normalnie wstyd mieszkać w tej zasciankowej gminie tak blisko Krakowa W tym szleństwie proponuję pomysł na wybudowanie kosmodromu , kto Panu zabroni ? Radni ? na pewno -NIE

Odpowiedz

Mieszkaniec gminy.

Wtorek, 20 czerwca 2017, 22:10

Wójt to lotnisko chcę chyba dla siebie, bo za daleko musi jeździć do swojej maszyny. Kpiny ...... Kanalizacje by zrobił, w Łuczycach i oświetlenie..... Nic się tu nie robi w tej gminie. Jedna wielka klika rodzinna.

Odpowiedz

Mieszkaniec

Wtorek, 20 czerwca 2017, 22:01

Tam chce lotnisko budować, a nawet dobrze nie potrafi mieszkańców w wodę zaopatrzyć.

Odpowiedz